XVI WYPRAWA MOSTOWA WARSZAWSKIEGO oddz/ZMRP I S L A N D I A – ziemia lodu i ognia

  • Home
  • Wyprawy mostowe
  • XVI WYPRAWA MOSTOWA WARSZAWSKIEGO oddz/ZMRP I S L A N D I A – ziemia lodu i ognia

17.06.2020 1 dzień
Wylot z Warszawy z lotniska im F. Chopina o godz.: 2130 do Reykjaviku. Przylot o godz.: 2345 na lotnisko w Keflaviku. Przejazd do Reykjaviku oddalonego o ok. 45 km. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

18.06.2020 2 dzień 250 – 300 km
Śniadanie. Udajemy się do Parku Narodowego THINGVELLIR. To miejsce położone nad jednym z największych i najpiękniejszych jezior jest również bardzo ważne dla historii Islandii. W Parku znajduje się szczelina będąca granicą między dwiema płytami tektonicznymi: euroazjatycką i północnoamerykańską oraz skała Logberg, z której nawoływano w 930r. do rozpoczęcia obrad parlamentu islandzkiego – Althingu – najstarszego parlamentu na świecie. Dojazd do pobliskiego GULLFOSS (Złotego Wodospadu), jednego z najpiękniejszych wodospadów w Europie. Wizyta przy, niestety nieczynnym dziś, gejzerze GEYSIR (po islandzku „wybuchający” – jego nazwa własna stała się na całym świecie nazwą oznaczającą wybuchające źródło; gejzer STROKKUR („maselnica”) – regularnie co 10 min wyrzucający wysoki na 30 – 35 m słup wody; FRIÐHEIMAR – odwiedzimy ośrodek ogrodnictwa szklarniowego będący przykładem wykorzystania ogrzewania geotermalnego w islandzkim ogrodnictwie. Wodospad SELJALANDFOSS, pozwalający przejść wzdłuż skał poza lustro spadającej z wysokości ponad 60 metrów wody. Kolacja i nocleg w okolicy Hella / Hvolsvöllur.

19.06.2020 3 dzień 350 – 400 kim
Śniadanie. Przejazd trasą: przejedziemy obok miejsca erupcji słynnego wulkanu Eyjafjallajökull z 20 marca 2010 roku, SKOGAR (leśny wodospad); VIK – zobaczymy plażę REYNISFJARA – pokryte czarnym piaskiem wybrzeże, niezwykłe formy skalne wyrastające z oceanu i góry otaczające całą okolicę. Zwiedzanie Parku Narodowego SKAFTAFELL – krainy czarów z lodu, gór, piachu i wody – spacer do wodospadu SVARTIFOSS i do czoła lodowca SKAFTAFELLSJOKULL. Zaglądniemy do JOKULSARLON – laguny wypełnionej górami lodowymi, odłamującymi się od Vatnajökull – największego lodowca Europy. Miejsce, które pozwala poczuć się przez chwilę jak na Biegunie, tym bardziej niezwykłe, że uformowało się ono dopiero na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat (wcześniej zalegał tu lodowiec). Przejażdżka amfibią między Górami Lodowymi czekającymi w lagunie na „schudnięcie” co pozwoli im przecisnąć się na pełne morze. Kolacja i nocleg w hotelu w Hofn / Skaftafell.

20.06.2020 4 dzień 450 – 500 km
Śniadanie. Przejazd trasą: HOFN – zamieszkałe przez ok. 2000 mieszkańców Hofn słynie z pięknego położenia – nad fiordem Hornafjörður z widokiem na drugi co do wielkości lodowiec Europy – Vatnajökull. Przejazd drogą prowadzącą przez północno – wschodnią część wyspy: malownicze góry stołowe (ucięte szczyty), fiordy, żyzne, ukwiecone doliny to odrębność tego regionu. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Mývatn/Egilsstaðir.

21.06.2020 5 dzień 300 – 350 km
Śniadanie. Przejazd trasą: DETTIFOSS – najpotężniejszy wodospad w Europie. Rzeka Jökulsa a Fjöllum ma w tym miejscu ok. 100 m szerokości, zaś masy wody (w szczycie 500 m3/sek.) spadają w dół z progu o wysokości 45 m. Przejazd do krateru KRAFLA wypełnionego szmaragdową wodą. Na przełęczy NAMAFJALL zobaczymy miejsce zwane HVERAROND pełne dymiących kopczyków i bulgocących błotnych oczek. Unosi się tu intensywny zapach siarki, którą wydobywano od 1563r. aż do XX w. Stąd roztacza się wspaniały widok na Jezioro MYVATN, o powierzchni 37 km², czwarte co do wielkości jezioro Islandii. Spacer przez DIMMUBORGIR – „mroczne zamki” czyli las skalnych kolumn z czarnej lawy – jedyne takie miejsce na ziemi, w którym takie formacje istnieją na lądzie. SKÚTUSTAÐAGÍGAR – to nazwa szeregu pseudo-kraterów w północnej Islandii. Wodospad GODAFOSS. AKUREYRI – główne miasto północnej Islandii – zwiedzimy katedrę zaprojektowaną przez słynnego islandzkiego architekta Gudjona Samuellsona, w której znajduje się witraż z … Coventry. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy Akureyri.

22.06.2020 6 dzień 350 – 400 km
Śniadanie. Wycieczka morska na obserwację wielorybów. Przejazd trasą: GLAUMBER – zwiedzenie starego gospodarstwa w Muzeum Ludowym. Kolejny przystanek to DEILDARTUNGUHVER – największe źródło geotermalne w Europie zaopatrujące w wodę dwa islandzkie miasta (Akranes i Borgarnes). Po drodze zobaczymy wodospady: BARNAFOSS i HRAUNFOSSAR. Ten ostatni wypływa spod warstwy zastygłej lawy. Kolacja i nocleg w hotelu w Borgarfjordur.

23.06.2020 7 dzień 400 – 450 km
Śniadanie. Udajemy się dalej jedną z najpiękniejszych widokowo dróg do Parku Narodowego na półwyspie SNÆFELLSJÖKULL z pięknym, małym lodowcem na górze w której, według Juliusza Vernego, jest jaskinia prowadząca do wnętrza ziemi. Przejazd trasą: wzgórze HELGAFELL – „święta góra”, STYKKISHOLMUR – zwiedzenie nowoczesnego kościoła; BJARNARHÖFN – zwiedzenie Muzeum Rekina z możliwością spróbowania smaku rekiniego mięsa; wizyta w jaskini VATNSHELLI, prawdopodobnie najczęściej odwiedzana jaskinia na Islandii, która jest mającą 8.000 lat „rurą” w lawie; HELLNAR – wizyta w jaskini Badstofa znanej z kolorowych zmian oświetlenia, zmieniającego się w zależności od naturalnego światła i ruchów morza; ARNARSTAPI – „jaskinia piosenki” z niezwykłą akustyką i potężny naturalny łuk kamienny GATKLETTUR; źródło naturalnie gazowanej wody koło STADARSTADUR; Reykjavik. Nocleg w hotelu Reykjavík Lights.

24.06.2020 8 dzień 100 km
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu o godz.: 10.00. 3 godzinne zwiedzanie REYKJAVIKU zaczniemy od starego centrum, skupionego wokół jeziora Tjörnin, gdzie znajduje się wiele zabytkowych domów, w tym najstarszy – Fógetinn z 1752r. i ratusz; plac Austurvöllur – serce miasta – na środku stoi pomnik Jóna Sigurdssona (1811-79), islandzkiego patrioty walczącego o suwerenność kraju. Przy placu zobaczymy też okazały gmach parlamentu (Althing) z końca XIX w., obok – kościół luterański z 1776r. Zobaczymy kościół Hallgrimskirkja – najsłynniejszą budowlę stolicy Islandii i stojący przed nią pomnik Leifa Ericsona, który w roku 1000 dotarł do Ameryki Północnej. Zobaczymy też nowy gmach Opery Narodowej. Panoramę Reykjaviku oglądniemy z tarasów Perlanu – wieży ciśnień górującej nad miastem. Czas wolny od 13.00 do 15.00. Przejazd na Półwysp Reykjanes gdzie znajduje się szczelina będąca granicą między dwiema płytami tektonicznymi: euroazjatycką i północnoamerykańską. Ponad głęboką szczeliną ryftową w otoczeniu księżycowego krajobrazu pól lawowych zawieszono „Most między Kontynentami”. Most jest symbolem połączenia dwóch kontynentów: Europy i Ameryki Północnej, nowego i starego świata. W połowie zaznaczona jest granica, a na przeciwnych końcach znajdują się napisy: „Witajcie w Ameryce” i „Witajcie w Europie”. Przenosimy się do słynnej BLUE LAGOON (Błękitnej Laguny (Bláa Lónid)) – słynnego kompleksu naturalnych termalnych basenów z woda leczniczą, największej atrakcji turystycznej Islandii. Przejazd na lotnisko w Keflaviku.

25.06.2020 9 dzień
O godz.: 030 wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko im. Fr. Chopina o godz.: 630.

UWAGA : kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: ok. 12.000 PLN przy 20 ucz. (zależy od biletów lotniczych i kursu złotego)
13.800 PLN przy 16 ucz. (zależy od biletów lotniczych i kursu złotego)
14.300 PLN przy 10 ucz. – aktualna cena
W cenie:
• Bilet lotniczy na trasie: Warszawa – Reykjavik – Warszawa (Wizzair) bez bagażu. Opłaty za bagaż dodatkowo:
– bagaż NADAWANY 10 kg to opłata 177 PLN w jedną stronę,
– bagaż NADAWANY 20 kg to opłata 248 PLN w jedną stronę,
– bagaż POKŁADOWY: 1 torba 40 x 30 x 20 + 1 walizka na kółkach 55 × 40 × 23 cm 10 kg (ograniczenia płynów na pokładzie) 98 PLN;
• przejazd busem po Islandii;
• 7 noclegów w hotelach (pokoje 2 – 3 osobowe z WC i prysznicem);
• wyżywienie wg programu – 7 śniadań, 5 obiadokolacji w dniach: 18,19, 20, 21 i 22.06. (pierwszy posiłe – śniadanie w dniu 18.06., ostatni – śniadanie w dniu 24.06.); UWAGA: w cenie brak kolacji w Reykjaviku w dniach 23 i 24.06. ;
• opieka pilota na całej trasie i polskojęzycznego przewodnika w Islandii;
• wstępy do: Friðheimar, na rejs po Lodowej Lagunie, rejs na obserwację wielorybów, do Muzeum Glaumber, do Muzeum Rekina z degustacją mięsa rekina i islandzkiej wódki, do Jaskini Vatnshellir, na punkt widokowy Perlan w Rejkiaviku, do Błękitnej Laguny (typ KOMFORT – korzystanie z ręcznika, maska z błota krzemionkowego, jeden drink do wyboru);
• ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31:
koszty leczenie (50.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1000 PLN);
• ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
• składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
• podatek VAT- marża procedura marży dla biur podróży.

Cena nie obejmuje:
• obligatoryjnych napiwków dla miejscowych przewodników i kierowców (40 USD);
• opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, itp.
• ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę).

Tags: