XVI WYPRAWA MOSTOWA WARSZAWSKIEGO oddz/ZMRP I S L A N D I A – ziemia lodu i ognia

 • Home
 • Wyprawy mostowe
 • XVI WYPRAWA MOSTOWA WARSZAWSKIEGO oddz/ZMRP I S L A N D I A – ziemia lodu i ognia

02.09.2021         1 dzień

O godz.: 1430 spotkanie na lotnisku im F. Chopina w Warszawie. Wylot o godz.: 1700 do Monachium. Przylot o godz.: 1835 do Monachium. Wylot o godz.: 2215.

 

03.09.2021         2 dzień 250 – 300 km

Przylot o godz.: 010 na lotnisko w Keflaviku. Odprawa bagażowo – paszportowa i spotkanie z przewodnikiem. Przejazd do Reykjaviku. Zakwaterowanie w hotelu Reykjavík Lights i nocleg. Śniadanie. Udajemy się do Parku Narodowego THINGVELLIR. To miejsce położone nad jednym z największych i najpiękniejszych jezior jest również bardzo ważne dla historii Islandii. W Parku znajduje się szczelina będąca granicą między dwiema płytami tektonicznymi: euroazjatycką i północnoamerykańską oraz skała Logberg, z której nawoływano w 930r. do rozpoczęcia obrad parlamentu islandzkiego – Althingu – najstarszego parlamentu na świecie. Wizyta przy, niestety nieczynnym dziś, gejzerze GEYSIR (po islandzku „wybuchający” – jego nazwa własna stała się na całym świecie nazwą oznaczającą wybuchające źródło; gejzer STROKKUR („maselnica”) – regularnie co 10 min wyrzucający wysoki na 30 – 35 m słup wody. Dojazd do pobliskiego GULLFOSS (Złotego Wodospadu), jednego z najpiękniejszych wodospadów w Europie. FRIÐHEIMAR – odwiedzimy ośrodek ogrodnictwa szklarniowego będący przykładem wykorzystania ogrzewania geotermalnego w islandzkim ogrodnictwie. Wodospad SELJALANDFOSS, pozwalający przejść wzdłuż skał poza lustro spadającej z wysokości ponad 60 metrów wody; przejedziemy obok miejsca erupcji słynnego wulkanu Eyjafjallajökull z 20 marca 2010 roku, SKOGAFOSS (leśny wodospad). Kolacja i nocleg w Hótelu Katla.

 

04.09.2021         3 dzień 350 – 400 kim

Śniadanie. Przejazd trasą: VIK – zobaczymy plażę REYNISFJARA – pokryte czarnym piaskiem wybrzeże, niezwykłe formy skalne wyrastające z oceanu i góry otaczające całą okolicę. Zwiedzanie Parku Narodowego SKAFTAFELL – krainy czarów z lodu, gór, piachu i wody – spacer do wodospadu SVARTIFOSS i do czoła lodowca SKAFTAFELLSJOKULL. Zaglądniemy do JOKULSARLON – laguny wypełnionej górami lodowymi, odłamującymi się od Vatnajökull – największego lodowca Europy. Miejsce, które pozwala poczuć się przez chwilę jak na Biegunie, tym bardziej niezwykłe, że uformowało się ono dopiero na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat (wcześniej zalegał tu lodowiec). Przejażdżka amfibią między Górami Lodowymi czekającymi w lagunie na „schudnięcie” co pozwoli im przecisnąć się na pełne morze. Kolacja i nocleg w hotelu Edda Höfn.

 

05.09.2021         4 dzień 450 – 500 km

Śniadanie. Przejazd trasą: HOFN – zamieszkałe przez ok. 2000 mieszkańców słynie z pięknego położenia – nad fiordem Hornafjörður z widokiem na drugi co do wielkości lodowiec Europy – Vatnajökull. Przejazd drogą prowadzącą przez północno – wschodnią część wyspy: malownicze góry stołowe (ucięte szczyty), fiordy, żyzne, ukwiecone doliny to odrębność tego regionu; DETTIFOSS – najpotężniejszy wodospad w Europie. Rzeka Jökulsa a Fjöllum ma w tym miejscu ok. 100 m szerokości, zaś masy wody (w szczycie 500 m3/sek.) spadają w dół z progu o wysokości 45 m. Kolacja i nocleg w hotelu Fosshótel Mývatn .

 

 

06.09.2021         5 dzień 300 – 350 km

Śniadanie. Przejazd trasą: krater KRAFLA wypełniony szmaragdową wodą. Na przełęczy NAMAFJALL zobaczymy miejsce zwane HVERAROND pełne dymiących kopczyków i bulgocących błotnych oczek. Unosi się tu intensywny zapach siarki, którą wydobywano od 1563 r. aż do XX w. Stąd roztacza się wspaniały widok na Jezioro MYVATN, o powierzchni 37 km², czwarte co do wielkości jezioro Islandii. Spacer przez DIMMUBORGIR – „mroczne zamki” czyli las skalnych kolumn z czarnej lawy – jedyne takie miejsce na ziemi, w którym takie formacje istnieją na lądzie. Wodospad GODAFOSS. AKUREYRI – główne miasto północnej Islandii – zwiedzimy katedrę zaprojektowaną przez słynnego islandzkiego architekta Gudjona Samuellsona, w której znajduje się witraż z … Coventry. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Icelandair Hotel Akureyri.

 

07.09.2021         6 dzień 350 – 400 km

Śniadanie. O godz.: 830 wycieczka morska na obserwację wielorybów. Przejazd trasą: GLAUMBER – zwiedzenie starego gospodarstwa w Muzeum Ludowym. Kolejny przystanek to DEILDARTUNGUHVER – największe źródło geotermalne w Europie zaopatrujące w wodę dwa islandzkie miasta (Akranes i Borgarnes). Po drodze zobaczymy wodospady: BARNAFOSS i HRAUNFOSSAR. Ten ostatni wypływa spod warstwy zastygłej lawy. Kolacja i nocleg w Hotelu Borgarnes .

 

08.09.2021         7 dzień 400 – 450 km

Śniadanie. Udajemy się dalej jedną z najpiękniejszych widokowo dróg do Parku Narodowego na półwyspie SNÆFELLSJÖKULL z pięknym, małym lodowcem na górze w której, według Juliusza Verna, jest jaskinia prowadząca do wnętrza ziemi. Przejazd trasą: wzgórze HELGAFELL – „święta góra”, STYKKISHOLMUR – zwiedzenie nowoczesnego kościoła; BJARNARHÖFN – zwiedzenie Muzeum Rekina z możliwością spróbowania smaku rekiniego mięsa i ziemniaczanej wódki o kminkowym aromacie; wizyta w jaskini VATNSHELLI, prawdopodobnie najczęściej odwiedzana jaskinia na Islandii, która jest mającą 8.000 lat „rurą” w lawie; HELLNAR – wizyta w jaskini Badstofa znanej z kolorowych zmian oświetlenia, zmieniającego się w zależności od naturalnego światła i ruchów morza; ARNARSTAPI – „jaskinia piosenki” z niezwykłą akustyką i potężny naturalny łuk kamienny GATKLETTUR; źródło naturalnie gazowanej wody koło STADARSTADUR; Reykjavik – zakwaterowanie w hotelu Reykjavík  Lights; nocleg (uwaga brak obiadokolacji w cenie).

 

09.09.2021         8 dzień 100 km

Śniadanie. Zwiedzanie REYKJAVIKU zaczniemy od starego centrum, skupionego wokół jeziora Tjörnin, gdzie znajduje się wiele zabytkowych domów, w tym najstarszy – Fógetinn z 1752r. i ratusz; plac Austurvöllur – serce miasta – na środku stoi pomnik Jóna Sigurdssona (1811-79), islandzkiego patrioty walczącego o suwerenność kraju. Przy placu zobaczymy też okazały gmach parlamentu (Althing) z końca XIX w., obok – kościół luterański z 1776r. Zobaczymy kościół Hallgrimskirkja – najsłynniejszą budowlę stolicy Islandii i stojący przed nią pomnik Leifa Ericsona, który w roku 1000 dotarł do Ameryki Północnej. Zobaczymy też nowy gmach Opery Narodowej. Panoramę Reykjaviku oglądniemy z tarasów Perlanu – wieży ciśnień górującej nad miastem. Czas wolny na lunch (płatny we własnym zakresie). Przejazd na Półwysep Reykjanes, gdzie znajduje się szczelina będąca granicą między dwiema płytami tektonicznymi: euroazjatycką i północnoamerykańską. Ponad głęboką szczeliną ryftową w otoczeniu księżycowego krajobrazu pól lawowych zawieszono „Most między Kontynentami”. Most jest symbolem połączenia dwóch kontynentów: Europy i Ameryki Północnej, nowego i starego świata. W połowie zaznaczona jest granica, a na przeciwnych końcach znajdują się napisy: „Witajcie w Ameryce” i „Witajcie w Europie”. Przejazd do BLUE LAGOON (Błękitnej Laguny (Bláa Lónid)) – słynnego kompleksu naturalnych termalnych basenów z woda leczniczą, największej atrakcji turystycznej Islandii. O godz.: 2200 przejazd na lotnisko w Keflaviku (15 min).

 

10.09.2021         9 dzień

O godz.: 105 wylot do Monachium. Przylot do Monachium o godz.:650 i o godz.:1100 wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko im. Fr. Chopina o godz.: 1230.

 

UWAGA : kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Cena:  

W cenie:

 • bilet lotniczy na trasie: Warszawa – Monachium – Reykjavik – Monachium – Warszawa (bagaż rejestrowy 23 kg w cenie);
 • przejazd busem po Islandii;
 • 7 noclegów w hotelach (pokoje 2 – osobowe z WC i prysznicem);
 • wyżywienie wg programu – 7 śniadań, 5 obiadokolacji w dniach: 3, 4, 5, 6 i 7.09. (pierwszy posiłek – śniadanie w dniu 03.09., ostatni – śniadanie w dniu 09.09);

UWAGA: w cenie brak obiadokolacji w Reykjaviku w dniach 8,9. 09.;

 • opieka pilota na całej trasie i polskojęzycznego przewodnika w Islandii;
 • wstępy: do Friðheimar ośrodka upraw szklarniowych, na rejs po Lodowej Lagunie, rejs na obserwację wielorybów, do Skansenu Glaumber, do Muzeum Rekina z degustacją mięsa rekina i islandzkiej wódki, do Jaskini Vatnshellir, na punkt widokowy Perlan w Rejkiaviku, do Błękitnej Laguny (typ KOMFORT – w cenie: korzystanie z ręcznika, maska z błota krzemionkowego, jeden drink do wyboru);
 • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie – Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31:

koszty leczenie (50.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1000 PLN);

 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
 • tour guide;
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10PLN);
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 PLN) –

Cena nie obejmuje:

  • obligatoryjnych napiwków dla miejscowych przewodników i kierowców;
  • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, itp.
  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę).
Tags: