MONGOLIA BAJKAŁ

mongolia jezioro bajkał

Dzień 1 

Wylot z Polski do Ułan Bator.

Dzień 2 

Po przylocie na międzynarodowe lotnisko w Ułan Bator, spotkanie z przewodnikiem (oddanie dużych bagaży, które bezpośrednio pojadą pojazdami 4×4 do Dalanzadgad). Przejazd do Centre of Genghis lub Chinggis Khaan. Przejazd do Ułan Bator. Zwiedzanie stolicy Mongolii: klasztoru Gandantegchinlen, Narodowego Muzeum Historii, głównego placu z dużą figurą Chinggis  Khaana, Sukh Baatar Hero wraz z Domem Parlamentu, Giełdą, Teatrem Dramatycznym i Pałacem Kultury. Lunch. Zwiedzenie Muzeum w Pałacu Zimowym Bogdan Khana, Wzgórze Zaisan i Park Buddy. Pokaz tańców i kultury mongolskiej. Powitalna obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd do hotelu – nocleg.

Dzień 3 

Wczesnym rankiem pobieramy paczkę śniadaniową z hotelu, przejeżdżamy na lotnisko i lot do Dalanzadgad. Po przylocie spotkanie z pojazdami 4X4 (przyjechały tutaj z miasta Ułan Bator 1 dzień wcześniej z naszym dużym bagażem). Przejazd do Yolyn Am (Valley of Vultures). Spacer pieszo do kanionu YOLYN AM (Dolina Sępów). To malownicze miejsce, nawet w lecie pokryte lodem. Otaczają go strome ściany skalne, tworząc niesamowite kaniony. Tereny te znajdują się w Parku Narodowym  Gurvan Gobi Saikhan. Po drodze zwiedzanie miejscowego muzeum. Po lunchu podróż (około 200km, 4 godz.) w kierunku największych i najbardziej imponujących wydm w Mongolii – tzw. Śpiewających Piasków – Khongoryn els. Obiadokolacja i nocleg w jurtach w turystycznym obozie przy wydmach w Khongor.

Dzień 4 

Śniadanie. Wspięcie się na wydmy Khongoryn els (Śpiewające wydmy) i przejażdżka na dwugarbnych wielbłądach. Odwiedzimy rodzinę hodowców wielbłądów. Po lunchu przejazd w kierunku BAYANZAG (ok 200 km, 4 godz.) – krainy dinozaurów znanej jako Flaming Cliffs (Płonące Klify), gdzie w 1922 roku odnaleziono pierwsze gniazdo jaj dinozaurów, które żyły tu 60 milionów lat temu. Obiadokolacja a potem spacer wśród klifów. Podziwianie zachodu słońca nad Pustynią Gobi wśród „Płonących Klifów”. Nocleg w jurtach w turystycznym obozie w Bayanzag.

Dzień 5 

Śniadanie. Podróż (ok 150 km 3 godz.) do centralnej części Mongolii przez stepy Gobi w kierunku ruin Świątyni Ongi; zwiedzenie świątyni, lunch i czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w jurtach w turystycznym obozie w środkowym Gobi.

Dzień 6 

Śniadanie. Przejazd dalej na północ, do Karakorum – XIII-wiecznej stolicy mongolskiego państwa Czyngis  Khana. Lunch w formie „suchego prowiantu”. Podczas podróży będzie również okazja do odwiedzenia rodziny koczowników. (ok. 310 km, ~6hrs). Obiadokolacja i nocleg w jurtach w turystycznym obozie w Karakorum.

Dzień 7 

Śniadanie. Zwiedzenie jednego z największych klasztorów Mongolii – ERDENE ZUUN pierwszego centrum lamaizmu, jednego z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Mongolii. Trzy świątynie kompleksu reprezentują trzy okresy życia Buddy – dzieciństwo, okres młodzieńczy i wiek dojrzały; pomnik żółwia i muzeum w Karakorum – zwiedzanie ruin KHAROKORUM – stolicy mongolskiego imperium w XIII wieku. Wycieczka do tureckich zabytków z VIII wieku w Dolinie Orkhon.

Po lunchu około 15.30 przejazd (ok.2,5 godz.) do Parku Narodowego HUSTAI na obiadokolacja i spotkanie z takhi – koniami Przewalskiego. Około godz. 21.00 wyjazd i przyjazd do Ułan Bator. Przejazd do hotelu na nocleg.

 Dzień 8 

Śniadanie. Czas wolny na zakupy. Pożegnalny lunch w lokalnej restauracji. Przejazd do dworca kolejowego w Ułan Bator. O godz.: 15:22 odjazd pociągiem nr 305I do Irkucka w Rosji.

Dzień 9 

O godzinie 14.37 przyjazd do IRKUCK pociągiem 305I z Ułan Bator. Transfer do hotelu; zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10 

Śniadanie. Zwiedzanie IRKUCK – plac Kirowa, „Wieczny ogień” – pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej, rzymsko-katolicka katedra, cerkiew Podniesienia Krzyża Pańskiego, dawne carskie więzienie. Kościół Grobu Pańskiego, Kościół Odkupiciela, neogotycki „polski kościół”, ulica Karola Marksa i oryginalne drewniane budynki, tworzący niepowtarzalną atmosferę miasta, Pomnik Lenina, „Biały Dom” – rezydencja Michaiła Sybirjakowa, gubernatorów Syberii Wschodniej, muzeum zwiedzania, wizyty Muzeum Regionalnego, pomnika cara Aleksandra III, bulwaru Gagarińskiego, wizyty na tętniącym życiem Rynku Centralnym. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 11 

Śniadanie. Przejazd do hotelu „Irkuck”, Boulevard Gagarina, 44. O 7.00 przejazd autobusem do Listvianka. O godzinie 8.30 z Listvyanka wodolotem m/v „Kometa” przez Jezioro Bajkał do Zagli Bay na OLCHON ISLAND – porośniętym reliktowymi stepami, wyspą z licznymi zatoczkami, bystrzami i skalistymi przylądkami. Przyjazd o 12.30. Przejazd autobusem do CHUŻIR – głównej wioski wyspy Olchon, położonej w jej środku na brzegu tzw. „Małego Morza”. Przyjazd o 13:30. Zakwaterowanie w hotelu. Następnie przejście na Półwysep BURCHAN – „Skała Szamana” – najbardziej charakterystyczne miejsce na Olchonie, święte dla Buriatów, jedne z dziewięciu najświętszych miejsc dla szamanizmu w Azji i na plażę Zatoki Sarajskiej. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 12 

Po śniadaniu czeka nas całodniowa wycieczka rosyjskim uazem na północny kraj wyspy Olchon – przylądek Hoboj. Niesamowity przegląd krajobrazów – od podobnych do bałtyckich plaż do tajgi czy też klifów norweskich. Ok. 45 km w jedną stronę przez wsie: Chałgaj – PIESCZANKA / Piesczanaja /: ​​ruchome wydmy, ruiny obozu z lat 50. i 60. – gdzie przebywali także Polacy – PRZYLĄDEK TRZEJ BRACIA / Sagan-Chushun /: skalista przylądek z trzema sąsiadującymi blokami skalnymi – PRZYLĄDEK CHOBOJ: najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy Olchon, przypominający kształtem psa, co dało mu imię w języka buriackim /Hoboj/; wspaniała panorama Gór Przymorskich i Półwyspu Świętego Nosa. Na obiad w formie pikniku zjemy uchę z omula – ryby która występuję tylko w Bajkale. Powrót przez Uzury do Chużir. Obiadokolacja i nocleg. Możliwość skorzystania z „bani” – rosyjskiej łaźni.

Dzień 13 

Śniadanie. Wycieczka wzdłuż południowej części wyspy Olchon i wysepek Morza Małego (6 – 7 godzin). Będzie postój w „Kamczatce” rybaków, miejscu, w którym zobaczymy, jak rybacy łowią ryby w Bajkale. Następnie trasa poprowadzi między malowniczymi wysepkami, grotami i jaskiniami do wyspy OGOJ – świętego miejsca dla buddystów gdzie odwiedzimy buddyjską stupą a także buriackie źródła lecznicze. Na pokładzie zjemy też bajkalski obiad. Powrót do hotelu w Chużir. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 14 

Śniadanie. Przejazd trasą: Wyspa Olchon; przeprawa promowa przez Morze Olchoński; Jelancy; Bajandaj; UST-ORDA – wieś Buriacji, wizyta w lokalnym muzeum, spotkanie z szamanem; Lunch w lokalnej restauracji, w której zjemy dania buriackie; Irkuck: zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 15 

Śniadanie. O 10.00 transfer z hotelu o 11.00 rejs najszybszym wodolotem na jeziorze Bajkał – „Wostok”. Odwiedzimy architektoniczno – etnograficzne Muzeum Budownictwa Drewnianego „Talcy”. W kolekcji znajdują się unikatowe eksponaty z historii, architektury i etnografii XVII-XX w.; w muzeum zorganizowano cztery strefy historyczne i kulturalne: Buriacką, Ewenków, Rosjan i Tofów. Tutaj turyści poznają styl życia, kulturę i wierzenia rdzennych mieszkańców regionu Bajkał i mogą spróbować potraw z syberyjskiej kuchni i sprawdzić się w rozrywkach ludowych. Kontynuujemy rejs do LISTWIANKI gdzie zwiedzimy Muzeum Limnologiczne (w jego akwariach są prezentowane główne rodzaje ryb Bajkału i Nerpas), spojrzymy na „źródło” Angary – jedynej rzeki wypływającej z Bajkału i wyjedziemy kolejką krzesełkową na Skałę Czerskiego, skąd w dobrej pogody rozpościera się szeroka panorama. Na lokalnym rynku możemy również kupić pamiątki wykonane przez syberyjskich mistrzów lub spróbować wędzonych ryb z Bajkału: omul, sieji. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 16 

Śniadanie. Promem przepłyniemy na drugą stronę Angary do portu Bajkał i udamy się w podróż pociągiem KRUGOBAJKALSKIM. 84-kilometrową linię kolejową poprowadzono wzdłuż skalistego wybrzeża Bajkału. Na jej trasie znajduje się 40 tuneli, kilkanaście mostów i wiele innych obiektów inżynieryjnych. Przyjazd do Sludianki (jedynego na świecie dworca kolejowego z marmuru!). Powrót autobusem do Irkucka. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 17 

Śniadanie.Wylot do Polski.

 

Tags: