V Światowa Wyprawa Mostowa Małopolskiego oddziału ZMRP WULKANY, LASY TROPIKALNE, PLAŻE KOSTARYKI i KANAŁ PANAMSKI

 • Home
 • Wyprawy
 • V Światowa Wyprawa Mostowa Małopolskiego oddziału ZMRP WULKANY, LASY TROPIKALNE, PLAŻE KOSTARYKI i KANAŁ PANAMSKI
kostaryka-agencja-turystyczna

DZIEŃ 1. 05.03.22             PANAMA CITY

Przylot o godz.: 1625 na lotnisko w stolicy Panamy. Transfer do hotelu,  zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 2. 06.03.22 PANAMA CITY  – MIRAFLORES  – AGUA CLARA – PANAMA OLD CITY (ok 220 km)

Śniadanie. Wyruszymy w podróż do raju w najczystszej postaci! Czarująca podróż zabierze nas w głąb gęstych dżungli Chagres, gdzie żyją Indianie Embera. Nasza przygoda zacznie się od przejażdżki w górę rzeki w czółnach – tradycyjnych, ręcznie rzeźbionych łodziach ludu Embera. Po przybyciu do wioski cofniemy się w czasie, zanurzając się w starożytnych tańcach kulturowych i muzyce Embera, które niewiele się zmieniły od czasu przybycia Kolumba w XV wieku. Przed powrotem do cywilizacji tubylcy zaoferują nam tradycyjny posiłek ze świeżych ryb i bananów, a my będziemy mieć okazję zakupienia niektórych z ich pięknych rękodzieł. Przejazd do Centrum Turystycznego AGUA CLARA po karaibskiej stronie Kanału Panamskiego. W czasie przejazdu zobaczymy też podwieszony Most Atlantycki rozpięty nad Kanałem po stronie Atlantyku. Centrum oferuje wspaniały widok: z jednej strony słynne jezioro Gatun powstałe w 1913 roku, które jest istotną częścią Kanału Panamskiego z drugiej Ocean Atlantycki. KANAŁ PANAMSKI to jeden z najważniejszych cudów inżynierii na świecie i jedną z głównych dróg wodnych. Rozciągający się na długości 80 kilometrów od Miasta Panama na wybrzeżu Pacyfiku do Colon na wybrzeżu Atlantyku, kanał przepływa prawie 14 000 statków oceanicznych rocznie. W miarę możliwości obserwacja przejścia statków przez śluzy i ich ruchu po wąskim Kanale. W drodze powrotnej panoramiczny widok na Most Stulecia nad Kanałem. Po tej wizycie udamy się do starej dzielnicy San Felipe (znanej również jako Casco Viejo lub Stara Dzielnica). Wąskie uliczki, balkony z kutego żelaza, muzea, kościoły tworzą wspaniałą atmosferę tego miasta. Dzielnica ta znana jest też z nagradzanych międzynarodowymi nagrodami restauracji i modnych barów położonych na dachach budynków i oferujących widok na Ocean. Kolacja w restauracji regionalnej. Powrót do hotelu i nocleg.

DZIEŃ  3             07.03.22             PANAMA CITY – P. N. CHAGRES – WIOSKA INDIAN EMBERA – SANTIAGO DE VERAGUAS (ok 350 km)  

Śniadanie w hotelu. Przejazd przez nowoczesna część stolicy Panamy. Zobaczymy kontrast pomiędzy Starą Dzielnicą a nowoczesnym Panama City, fascynującym, kwitnącym centrum handlowym z jego wysokimi budynkami, bajecznymi domami towarowymi, pięknymi rezydencjami, hotelami, kasynami. Później odwiedzimy Amador Causeway, ważny obszar przy wejściu do Kanału Panamskiego na Oceanie Spokojnym. Ten wyjątkowy obszar był niedostępny dla Panamczyków w czasach byłej Strefy Kanału kontrolowanej przez USA. Przejażdżka obejmuje przystanek przed Muzeum Bioróżnorodności, którego budynek zaprojektował Frank Ghery na zdjęcia, i drugi przystanek na zwiedzanie okolicy. Przed wyjazdem do Santiago de Veraguas po drodze zrobimy postój przy przerzuconym nad kanałem – Moście Stulecia. Przejazd do hotelu w Santiago de Veraguas. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4              08.03.22             SANTIAGO DE VERAGUAS – PUNTARENAS QUEPOS (ok 450 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Manuel Antonio. W PASO CANOAS przekroczenie granicy panamsko – kostarykańskiej. Po załatwieniu formalności granicznych obiad w kostarykańskiej restauracji lokalnej. Przejazd do Puntarenas Quepos, Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 5  09.03.22. PUNTARENAS QUEPOS – MANUEL ANTONIO – TARCOLES – MONTEVERDE (ok 250 km)

Po śniadaniu zwiedzanie z przewodnikiem PARKU NARODOWEGO MANUEL ANTONIO, który urzeka niezwykłymi plażami. To jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody Kostaryki, który tworzą tropikalne lasy przechodzące w piaszczyste plaże i wybrzeża Pacyfiku. Przewodnicy wyposażeni są w najlepszy sprzęt do obserwacji fauny i flory, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się dostrzec leniwca, małpy kapucynki lub małpy wyjce. Przejazd nad RZEKĘ TARCOLES, której wody zamieszkuje największa na kontynencie amerykańskim liczba krokodyli, a bagna położone przy jej ujściu tworzą dom dla ptactwa wodnego i ptaków brodzących. Wycieczka łodzią po rzece stanowi niepowtarzalną okazję do obserwacji krokodyli w ich naturalnym środowisku. Przejazd do Parku Narodowego Monteverde obejmującego las deszczowy i chmurowy.  Stanowi on jedno z najrzadszych i najbardziej unikalnych siedlisk na naszej planecie. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w lodge.

 DZIEŃ 6. 10.03.22 MONTEVERDE – LA FORTUNA (ok 100 km)

Śniadanie. Poranny spacer po podwieszonych pod koronami drzew kładkach dla pieszych – najlepszy sposób by podziwiać z poziomu koron drzew tropikalną przyrodę lasu chmurowego i mieć ją na wyciągnięcie ręki. Będziemy mieć okazję podziwiać różnorodność flory i fauny PARKU NARODOWEGO MONTEVERDE oraz obserwować endemiczną bioróżnorodność baldachimu lasu mglistego, którego nie ma nigdzie indziej na świecie.  Trasa wśród koron drzew liczy ponad 6 km szlaków, na których napotkamy osiem mostów o różnej długości, od 50 do 170 metrów. Każdy most ma ok 1,5 metra szerokości i największą pojemność na Kostaryce – do 80 osób na most, co sprawia, że chodniki w koronach drzew W SELVATURA PARK są nie tylko najdłuższym systemem mostów w Kostaryce, ale także najbezpieczniejszym i najmocniejszym. Wyprawa z przewodnikiem po Parku Narodowym MONTEVERDE, który skupia na swym terenie najbardziej kolorowe ptaki (400 gatunków) i motyle tropików, malownicze wodospady i bujne drzewa z wierzchołkami ukrytymi w gęstych chmurach. Najbardziej znanym okazem ptaka jest kwezal herbowy, w którego upierzeniu widoczne jest całe bogactwo soczystych kolorów górskiej dżungli. Można tu również spotkać aguti, koati, leniwce, małpy i jeżozwierze. Przejazd nad Jezioro Arenal. Czeka nas około godzinna przeprawa łodzią na drugi brzeg jeziora w którego tafli malowniczo odbija się nieomal doskonały kształt stożka wulkanicznego. Kolacja i nocleg w La Fortuna.

DZIEŃ 7.  11.03.22 ARENAL

Śniadanie. Spacer po PARKU NARODOWYM WULKANU ARENAL. Poprowadzone przez las deszczowy i pola lawy szlaki pozwalają podziwiać imponujące widoki na niemal idealny kształt stożka wulkanu Arenal i jezioro. Nazwa szlaku którym będziemy się poruszać – „Rok 1968” – pochodzi od erupcji wulkanu Arenal w 1968 r., która była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Kostaryki. Erupcja zniszczyła 3 miasta i zabiła kilka osób. Zmieniła też ukształtowanie terenu, a las po zachodniej stronie wulkanu zniknął pod lawą.

Po południu relaks w naturalnych gorących źródłach w ośrodku TABACON otoczonym bujnymi ogrodami i wodospadami. Wody termalne są bardzo bogate w minerały, szczególnie wapń i magnez. Po kolacji w tym wspaniałym otoczeniu powrót do hotelu na nocleg.

 DZIEŃ 8. 12.03.22 LA FORTUNA – TORTUGUERO  (ok. 150 km)

Śniadanie. Dzisiaj pojedziemy na karaibskie wybrzeże Kostaryki malowniczą trasą z widokiem na pasma wulkaniczne, plantacje bananów i ananasów oraz bujne lasy. Miniemy plantacje kawy, góry Parku Narodowego Braulio Carrillo, las deszczowy. Po przybyciu do przystani popłyniemy  (ok. 1,5 godziny) łodzią do PARKU NARODOWEGO TORTUGUERO. Dowiemy się o zwierzętach i ich życiu w dżungli, a także o lokalnych działaniach na rzecz ich ochrony. Zakwaterowanie w lodge, odpoczynek i obiad.

Po południu zapraszamy na wycieczkę po miasteczku Tortuguero, położonym nad samym brzegiem Morza Karaibskiego. Odwiedzimy Centrum Ochrony Żółwi Morskich. Przemierzając okolice Tortuguero warto zwrócić uwagę na kolorowe domki na palach, zamieszkane przez ludność pochodzenia afrykańskiego, przybyłą tu m.in. z Jamajki. Oprócz języka hiszpańskiego posługują się językiem patois – to jest dialektem jamajskim z elementami angielskiego. Z domów, knajpek, hotelików dochodzą dźwięki reggae i zapachy dań przyrządzanych na bazie mleczka kokosowego. Można raczyć się świeżymi rybami, krewetkami czy homarami. Powrót do lodge na kolację i nocleg.

DZIEŃ 9  13.03.22 TORTUGUERO

Śniadanie. Wycieczka z przewodnikiem-przyrodnikiem przez tropikalny las do samego serca Tortuguero. Park zachwyca bogactwem egzotycznej przyrody – żyją tu leniwce, barwne papugi, tukany, słodkowodne żółwie, iguany i zwinne wyjce skaczące z miejsca na miejsce, potrząsając gałęziami. Po powrocie do lodge obiad. Po południu wycieczka łodzią po kanałach Parku Narodowego Tortuguero, nazywanego „małą Amazonką” Kostaryki. Jest to jeden z dzikich obszarów kraju o największej bioróżnorodności biologicznej. Kanały otoczone są bujnym lasem tropikalnym z bogatą fauną. Powrót do lodge na kolację i nocleg.

DZIEŃ 10 14.03.22 TORTUGUERO – PUERTO VIEJO (ok. 150 km)

Śniadanie. Transfer powrotny łodzią przez Park Narodowy Tortuguero do przystani. Stamtąd przejazd do miejscowości Puerto Viejo. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 11  15.03.22             PUERTO VIEJO

Śniadanie. WYPOCZYNEK. Kolacja i nocleg

DZIEŃ 12 16.03.22             PUERTO VIEJO – SAN JOSE (ok. 250 km)

Śniadanie. Przejazd do stolicy Kostaryki położonej pośrodku Doliny Centralnej w centrum kraju. SAN JOSE uważane jest za jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast Ameryki Łacińskiej. Przed dotarciem do hotelu w San Jose zwiedzimy miasto w sposób panoramiczny z okien autokaru. Zobaczymy główne atrakcje stolicy, z krótkim przystankiem przy pięknym Teatrze Narodowym. Później zobaczymy Plac Demokracji i Muzeum Narodowe, La Sabana Metropolitan Park, Muzeum Sztuki Współczesnej Kostaryki czy pierwsze międzynarodowe lotnisko w Kostaryce i Stadion Narodowy. Kolacja w lokalnej restauracji. Zakwaterowanie w hotelu San Jose.

DZIEŃ 13            17.03.22             SAN JOSE – WULKAN IRAZU – OGROD BOTANICZNY LANKESTER – CARTAGO –  DOLINA OROSI – SAN JOSE (ok 200 km)

Śniadanie. Przejazd wśród pięknych górskich krajobrazów w kierunku WULKANU IRAZU, który wznosi się na wysokość 3432 m n.p.m. i jest najwyższym aktywnym wulkanem Kostaryki. Posiada kilka kraterów. Jeden z nich wypełnia jezioro kraterowe o charakterystycznej zielonej barwie. Ze szczytu, na który prowadzi droga, przy dobrej pogodzie, można ujrzeć wody obu oceanów: Atlantyckiego i Spokojnego. Jest to jedyne takie miejsce na kontynencie północnoamerykańskim. Przejazd do prowadzonego przez Uniwersytet Kostaryki OGRODU BOTANICZNEGO LANKESTER, w którym znajduje się m.in. ponad 800 gatunków orchidei, bromelii i niezliczonych gatunków innych roślin. Na koniec przejazd do malowniczej DOLINY OROSI. Wizyta w najstarszym w kraju kościele, jednym z niewielu pozostałych kościołów kolonialnych który nadal jest w użyciu. Odwiedzający kościół znajdą małe muzeum wypełnione artefaktami i sztuką tamtych czasów, które warto obejrzeć. Następnie przejazd do CARTAGO. Wizyta w Bazylice Matki Bożej Anielskiej – słynnym miejscu pielgrzymkowym, gdzie podziwiać można wysokie sklepione sufity i przepiękne witraże. Pochodząca z lat trzydziestych XVII wieku budowla zachowuje nietkniętą relikwię: La Negrita (Czarna Dziewica), małe przedstawienie Matki Boskiej, które znaleziono w tym miejscu 2 sierpnia 1635 r. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 14           18.03.22              SAN JOSE – DOKA COFFEE ESTATE – LOTNISKO IM. JUAN SANTAMARIA (ok. 50 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Wizyta na największej na Kostaryce plantacji kawy DOKA COFFEE ESTATE, gdzie poznać można historię i etapy produkcji kawy. Około godz.: 1330 przyjazd na Międzynarodowe Lotnisko im. Juan Santamaria. O godz.: 1615 wylot do Amsterdamu.

DZIEŃ 15           19.03.22             AMSTERDAM – KRAKÓW

O godz.: 1105 lądowanie w Amsterdamie. O godz.: 1420 wylot do Krakowa. Przylot na lotnisko w Balicach o godz.: 1610.

UWAGA :  kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Cena:  Przy założeniu kursu  średniego USD nie wyższy niż 4.0 PLN

            14.500 PLN przy 30 ucz.

           

W cenie:

 • bilet lotniczy na trasie: Kraków – Amsterdam – Panama; San Jose– Amsterdam – Kraków KLM;  bagaż rejestrowy w cenie;
 • 13 noclegów, w tym: 10 w hotelach 3* a 3 w lodge-ach w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem;
 • wyżywienie wg programu,  typu HB:  13 śniadań i 3 obiady i 12 obiadokolacji;
 • usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
 • lokalny transport klimatyzowanymi autokarami;
  ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31:

  •  koszty leczenie (150.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1.000 PLN);
  • ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
 • obowiązkowe składki na: Turystyczny Fundusz Gwarancyjny -13 PLN i bezzwrotna na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 PLN od osoby;

Cena nie obejmuje:

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – 140 USD – płatne obligatoryjnie po przylocie
 • napiwki dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych: 110 USD – płatne obligatoryjnie po przylocie;
 • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłaty za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane)
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę)cena ok 3%;
Tags: