AZERBEJDŻAN GRUZJA ARMENIA

Sezon: wiosna, lato, jesień

1 dzień

Wylot do Baku.

2 dzień

Przylot do stolicy Azerbejdżanu. Transfer do hotelu. Nocleg. Śniadanie. Przejazd do Gobustan, (ok. 65 km). Podziwianie skalnych malowideł na otwartym powietrzu, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powrót do stolicy na zwiedzanie: wizyta na starym mieście, oglądanie niezwykłej panoramy Baku, przejście przez bramę Shemakha, zwiedzanie pałacu Szachów Szyrwanu, zwanego Perłą Starego Baku, wieży Dziewic. Kolacja w miejscowej restauracji, nocleg w hotelu.

3 dzień

Śniadanie. Wyjazd z Baku w kierunku północno-zachodniej części Azerbejdżanu – gór Kaukazu. Pustynny krajobraz ustępuje tu miejsca gęsto zalesionym obszarom górskim. Po drodze wizyta w świątyni Diri Baba w Maraza oraz w meczecie Juma w Szemacha. Po przyjeździe do Szeki zwiedzanie Letniego Pałacu Chanów należącego niegdyś do Chanów Szeki, posiadającego niesamowite freski i witraże, Muzeum Szeki oraz w centrum wyrobów lokalnych rzemieślników. Kolacja w lokalnej restauracji, nocleg w hotelu.

4 dzień

Śniadanie. Wizyta na miejscowym bazarze, możliwość zakupienia miejscowych wyrobów. Przejazd na granicę azerbejdżańsko-gruzińską. Po przekroczeniu granicy dalsza podróż do regionu Kachetii, znanego z produkcji słynnego gruzińskiego wina. Wizyta w typowym gruzińskim domostwie oraz degustacja wina w lokalnej winnicy. Następnie przejazd do niedawno odnowionego miasteczka Signagi, z którego roztacza się niesamowity widok na dolinę Alazani i szczyty Wielkiego Kaukazu. Zakwaterowanie. Kolacja, nocleg w Signagi.

5 dzień

Śniadanie. Spacer po XVIII-to wiecznym, ufortyfikowanym mieście SIGHNAGHI, które zachowało swój oryginalny wygląd i oferuje odwiedzającym widoki na okoliczne szczyty Kaukazu. Po spacerze po mieście odwiedzimy monastyr w BODBE z grobowcem św. Nino, która w IV w. nawracała Gruzję na chrześcijaństwo. Wizyta na farmie gdzie zobaczymy starą winną piwnicę i spróbujemy domowego wina. Podczas lunchu zjemy domowe potrawy, szaszłyki i popijemy winem; odwiedzimy pozostałości ufortyfikowanego miasta GREMI i katedrę w ALAWERDI; w przejazd do Telavi – kolacja z gruzińskimi winami i nocleg.

6 dzień

Śniadanie. Rano odwiedzimy rynek w TELAVI; Następnie odwiedzimy XIX-to wieczną posiadłość lokalnego księcia w TSINANDALI gdzie zwiedzimy jego domowe muzeum, przejazd do MCCHETA – gruzińskiego Gniezna – zwiedzanie zabytków: Dżwari – klasztor z VI wieku i katedra Sveti Cchoweli z XI wieku – oba obiekty wpisane na listę UNESCO; przejazd GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ w kierunku najwyższych części Kaukazu, szczytu Kazbek (5047 m n.p.m.); zwiedzenie ANANURI – architektonicznego kompleksu z XVII wieku na który składają się dwa kościoły i twierdza wznosząca się nad zbiornikiem Zhinvili; Kolacja i nocleg w Gudauri.

7 dzień

Śniadanie. KAZBEGI – wyjazd dżipami do położonego na wysokości ponad 2.100 metrów n.p.m. KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY ( Tsminda Sameba ). Przejazd Szlakiem Jedwabnym: UPLISCYCHE – wizyta w skalnym mieście – w I tysiącleciu p.n.e. był to jeden z głównych punktów na wielkim szlaku wsch-zach; GORI – muzeum Józefa Stalina. Kolacja i nocleg w Kutaisi.

8 dzień

Śniadanie. GELATI – klasztor i akademia z XII w.; KUTAISI – katedra Bagrati; BORJOMI – wizyta w parku znanego z wspaniałej wody mineralnej „Borżomi”; CHERTWISI – postój na zdjęcia twierdzy; WARDZIA – zwiedzenie niesamowitego, wyrzeźbionego w skale średniowiecznego miasta – kompleks rozciąga się na długości ponad pół kilometra, składała się z około 3000 jaskiń i jednym z najlepszych przykładów renesansu Gruzji. Jest tam kościół wykuty w skale ze wspaniałymi freskami 12 wieku. Kompleks obejmuje również mieszkania, małe kościoły, sala refektarzy, piwnice winne, itp; przejazd do Tbilisi, kolacja z tradycyjnych potraw gruzińskich z wspaniałymi gruzińskimi winami. Nocleg w Tbilisi.

9 dzień

Śniadanie. TBILISI zwiedzanie – stare miasto, kościół Metekhi, synagoga, katedra prawosławna Sioni z VIw., łaźnie siarkowe; skwer i pomnik Lecha Kaczyńskiego; twierdza Narikala z IV w. – jedna z najstarszych fortyfikacji w mieście, spacer wzdłuż głównej ulicy miasta – Rustaveli – z najważniejszymi gmachami urzędowymi; HAGHPAT I SANAHIN – zwiedzenie kompleksów architektonicznych, najwybitniejszych dzieł średniowiecznej architektury ormiańskiej wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO; JEZIORO SEWAN – „Perła Armenii” – największe jezioro Zakaukazia, położne około 2000 metrów nad poziomem morza, drugie najwyższe słodkowodne jezioro na świecie zajmujące 5% powierzchni kraju; Kolacja i nocleg nad Jeziorem Sewan.

10 dzień

Śniadanie. Zwiedzenie KLASZTORU SEWAN zbudowanego na wyspie w 8-9 wieku, która teraz stała się półwyspem z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro; NORADUS – cmentarz o powierzchni ponad 7 hektarów z kolekcją prawie tysiąca chaczkarów ormiańskich z których najstarsze pochodzą z X wieku; przez PRZEŁĘCZ SELIMA ( 2410 m n.p.m.) z mającym sto lat karawanserajem; ZORAC KARER – ormiański „Stonehenge”; potem najdłuższą na świecie kolejką linową (5,7 km – podróż w jedną stronę trwa 11 minut), zwaną „Skrzydła Tatew” wyjedziemy do średniowiecznego KLASZTORU TATEV wpisanego na listę UNESCO o którym mówi się że zbudowany jest na skraju niczego; przyjazd do Goris. Kolacja i nocleg.

11 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: NORAVANK – zwiedzimy 13 wieczny klasztor wpisany na listę UNESCO; ARENI WINERY zwiedzenie winiarni połączone z degustacją wina lokalnej produkcji; CHOR WIRAP – miejsce uwięzienia Grzegorza Oświeciciela który wprowadził chrześcijaństwo do Armenii, klasztor, uważany za pierwsze ormiańskie Katolikos z bardzo bogatą historią związaną z postacią Grzegorza Oświeciciela, – ważne miejsce pielgrzymek położone w Dolinie Araratu, z cudownym widokiem na biblijną górę Ararat ( 5165 m n.p.m.) znajdującą się w Turcji na której rzuciła kotwicę Arka Noego; Kolacja i nocleg w Erywaniu.

12 dzień

Śniadanie. AMBERD – zwiedzanie z IX -wiecznej fortecy, która stoi na wysokości 2300m; SAGHMOSAVANK zwiedzenie średniowiecznego klasztoru, położonego w zapierającym dech w piersi miejscu na brzegu głębokiego Kanionu Ashtarak; ASHTARAK – jedno z najstarszych miast w Armenii: Kościół Karmravour – jeden z najmniejszych kościołów w Armenii, gdzie można poczuć atmosferę prawdziwego chrześcijaństwa; ST HRIPSIME kościół, który jest uważany za jeden z 7 cudów Armenii; ZVARTNOTS – przystanek przy ruinach świątyni – perły VII wiecznej architektury, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; kolacja i nocleg w Erewaniu.

13 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: GEGHARD – położony w wąwozie rzeki Azat wspaniały zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO niesamowity starożytny ormiański klasztor, częściowo wykuty w skale, którego nazwa „Klasztor Włóczni”, pochodzi od włóczni, która zraniła Jezusa podczas jego ukrzyżowania, rzekomo przyniesionej do Armenii przez apostoła Tadeusza i przechowywanej wśród wielu innych zabytków; GARNI – cytadela, pogańska świątynia, malowniczy pomnik z okresu hellenistycznego i imponujący kawałek dawnej armeńskiej architektury; lunch w miejscowym domu, podczas którego będziemy mieli okazję poznać proces wyrobu tradycyjnego ormiańskiego chleba – „lawasz” i barbeque pieczonego w ziemnych piecykach „tonir”; EREWAŃ – wizyta w Matenadaran – gigantycznym zbiorze starożytnych, ormiańskich manuskryptów z Europy i Azji i Muzeum Historycznym. Wizyta w Erewańskiej Wytwórni Brendy „Ararat”. Kolacja w lokalnej restauracji, nocleg w Erewaniu.

14 dzień

Śniadanie. Zwiedzenie ERYWANIA – dynamicznie rozwijający się ośrodek w którym nadal dominują elementy sowieckiej przeszłości – Plac Republiki – budynki rządowe, które zostały zaprojektowane w tradycyjnym armeńskim stylu architektonicznego: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centralna Poczta, Narodowa Galeria Armenii; Budynek Opery; Park Zwycięstwa z statuą Matki Armenii, Aleja Baghramyan, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, Parlament, Muzeum Ludobójstwa i Park Pamięci; ECZMIADZIN – ormiański Watykan, duchowa stolica Armenii – Katedra „Kościół – Matka” Wszystkich Ormian. Legenda głosi, że to właśnie tutaj, Jezus Chrystus zstąpił z nieba, aby wskazać miejsce, w którym chciał by zbudowano kościół. Eczmiadzyn oznacza „Jednorodzony zstąpił”. Zwiedzenie największego kościoła ormiańskiego p.w. Grzegorza Oświeciciela – podczas ceremonii otwarcia tego kościoła został on poświęcony przez Świętego Jan Paweł II, który podczas pielgrzymki do Armenii przyniósł święte relikwie Grzegorza Oświeciciela – pierwszego Katolikosa wszystkich Ormian – z kościoła Św. Grzegorza w Neapolu we Włoszech.

Kolacja w tradycyjnej ormiańskiej restauracji. Nocleg.

15 dzień

Wyjazd i przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy.

Tags: