CHINY- Państwo Środka

Dzień 1

Przelot z Polski i przelot do Pekinu.

Dzień 2
Przylot do Pekinu. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Następnie pojedziemy na Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), gdzie zapoznamy się z architekturą największego i najważniejszego placu „Państwa Środka” sąsiadującego z gmachami Mauzoleum Mao Zedonga i Parlamentu. Zobaczymy też Świątynię Nieba – jedno z głównych miejsc kultu z okresu panowania dynastii Ming i Qing Powrót do hotelu, obiadokolacja.

Dzień 3
Po śniadaniu pojedziemy do Badaling by zobaczyć Wielki Mur. Przespacerujemy się po jednym z najlepiej zachowanych odcinków Chińskiego Muru, będącego jedynym na Ziemi stworzonym przez człowieka obiektem, który widoczny jest z kosmosu. Następnie odwiedzimy grobowce cesarzy z dynastii Ming – ogromną nekropolię cesarskią znajdującą się niedaleko Pekinu. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 4
Śniadanie. Zakazane Miasto – zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO Pałacu Cesarskiego, będącego rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Letni Pałac kompleks pałacowy z czasów schyłku cesarstwa w Chinach (XIX wiek). Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 5
Pekin – Xi’an. Śniadanie. Aby poznać codzienne życie Chińczyków przespacerujemy najstarszą częścią miasta (tzw. hutongi), odwiedzimy siedzibę tzw. Komitetu Ulicznego – najmniejszej jednostki administracyjnej i w dom rodziny chińskiej. Następnie pojedziemy do Świątyni Lamy – jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych w Pekinie świątyń lamaistycznych. Wczesna obiadokolacja. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem nocnym do Xi’an.

Dzień 6
Przyjazd do Xi’an w godzinach porannych. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, śniadanie. W tym dniu odwiedzimy: Muzeum Armii Terakotowej – najsłynniejsze muzeum, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, Wielką Pagodę Dzikiej Gęsi – symbol Xi’an, oraz historyczne mury miejskie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 7
Xi’an – Luoyang. Śniadanie. Wielki Meczet – XIV-wieczne centrum dzielnicy islamskiej. Transfer na dworzec kolejowy, przejazd pociągiem do Luoyang. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja.

Dzień 8
Śniadanie. Całodzienna wycieczka do klasztoru Shaolin, miejsca narodzin słynnego stylu walki „Kung – fu”, oraz udział w pokazie adeptów szkół w Shaolin. Las Pagód – miejsce pochówku klasztornych mnichów. Powrót do Luoyang. Obiadokolacja

Dzień 9
Śniadanie. Dzisiaj zobaczymy Groty Longmen przez wieki przekształcane w świątynie buddyjskie. Podziwiać tu można unikalne płaskorzeźby wykute w skałach przez pokolenia mnichów. Wczesna obiadokolacja. Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd nocnym pociągiem do Nanjing

Dzień 10
Przyjazd do Nanjing w godzinach porannych, transfer do hotelu, zakwaterowanie, śniadanie. Zwiedzanie miasta: zobaczymy Mauzoleum Dr Sun Jat-Sena, założyciela Republiki Chińskiej, oraz Stare Miasto. Obiadokolacja.

Dzień 11
Po śniadaniu pojedziemy do leżącego nad Wielkim Kanałem miasta Wuxi – dawnej stolicy legendarnego Królestwa Wu. Odwiedzimy ogród Li, gdzie przespacerujemy labiryntem alejek, i popływamy łódkami po jeziorze Tai. Następnie odwiedzimy plantację herbaty i rodzinny zakład przemysłowy. Obiadokolacja.

Dzień 12
Po śniadaniu pojedziemy do Suzhou – miasta nazywanego „Wenecją Wschodu” i „Miastem – Ogrodem”. Zobaczymy tu Ogród Mistrza Sieci – jeden z najpiękniejszych przykładów chińskiej sztuki projektowania ogrodów. Odwiedzimy też fabrykę jedwabiu oraz Instytut Hafciarstwa centrum jednej z czterech głównych szkół haftu w Chinach. Obiadokolacja.

Dzień 13
Śniadanie. Przejazd autokarem do Luzhi – zabytkowej wioski, usytuowanej na sieci kanałów dorzecza Jangcy. Ze względu na swój unikatowy charakter, miejsce to zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Miasteczko zwiedzimy pieszo, a następnie płynąc łódkami po malowniczych, wąskich kanałach. Następnie pojedziemy do Szanghaju, gdzie jeszcze tego samego dnia zobaczymy Plac Miejski oraz Perłę Orientu – najwyższą w Azji wieżę telewizyjną. Wieczorem transfer do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 14
Po śniadaniu pojedziemy na nabrzeże (tzw. Bund) – symbol Szanghaju, pozostałość dawnej Dzielnicy Międzynarodowej. Następnie przespacerujemy Nanjing road główną ulicą handlową, Zobaczymy też Stare Miasto – jeszcze kilkadziesiąt lat temu zamknięte chińskie getto w mieście opanowanym przez cudzoziemców. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 15
Przelot do Guilin. Wzgórze Fubo (Wzgórze Ujarzmiające Fale) z którego rozpościerają się niezapomniane widoki na okolicę. Jaskinia Trzcinowej Fujarki – grota będąca przykładem niezwykłej erozji, pełna malowniczych form skalnych. Zakwaterowanie Obiadokolacja.

Dzień 16
Śniadanie. Przejazd autokarem do usytuowanych w pobliżu Longsheng wiosek mniejszości narodowych Miao i Zhuang. Podziwianie okolicy urzekającej scenerią tradycyjnych tarasów ryżowych tworzących kompleks nazywany Smoczym Grzbietem. Wizyta na lokalnym bazarze. Powrót do Guilin. Obiadokolacja.

Dzień 17
Śniadanie. Rejs statkiem po rzece Li do miasteczka Yangshuo (ponad 4–ro godzinna trasa rejsu wiedzie wzdłuż ok. 50 krasowych wzgórz noszących malownicze nazwy). W czasie rejsu lunch. W Yangshuo czas wolny na odpoczynek i spacer po niezwykle malowniczym miasteczku, nazywanym przez Chińczyków „małym rajem w dużym kraju”, obiadokolacja w restauracji usytuowanej przy tzw. „Ulicy Zachodniej” – głównej arterii miasteczka. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 18
Śniadanie. Czas wolny, przejazd autokarem nad rzekę Yulong gdzie przepiękna sceneria krasowych wzgórz urzeka pięknem krajobrazu. Powrót autokarem do Guilin. przejazd nocnym pociągiem do Kantonu Guangzhou (pociąg sypialny).

Dzień 19
Przyjazd do Kantonu w godzinach porannych. Śniadanie. Zwiedzanie Wyspy Shamian – enklawy architektury europejskiej. Wizyta w Świątyni Sześciu Bananowych Drzew – której główną atrakcję stanowi pochodząca z XI w Kwietna Pagoda. Obiadokolacja.

Dzień 20
Śniadanie, Akademia Rodziny Chen – zespół XIX-wiecznych budowli z charakterystycznymi dla południa Chin ozdobnymi dachami. Wizyta w Parku Pięciu Koziołków – spacer po miejskim parku w którym znajduje się pomnik, uważanych za symbol miasta kozłów. Przejazd do pociągiem do Hongkongu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja.

Dzień 21
Śniadanie, Zwiedzanie Hongkongu.

Dzień 22
Kanton – Warszawa. Śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do Europy.

Tags: