ETIOPIA 2024

02.11.24 Dzień 1: Warszawa – Bruksela

Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz.: 1400. O godz.: 1635 wylot do Brukseli. Przylot do Brukseli o godz.: 1845 i o godz.: 2130 wylot do Addis Abeby.

03.11.24 Dzień 2: Addis Abeba

Przylot do stolicy Etiopii o godz.: 645. Odprawa paszportowa, spotkanie z przewodnikiem. Przejazd na śniadanie. Zwiedzanie ADDIS ABEBY zaczniemy od wyjazdu na wzgórze Entoto – 3200 m n.p.m. skąd rozciąga się z piękna panorama miasta. Po powrocie do centrum wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzący sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje wybudowanej w czasie II Wojny Światowej. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego mieszczącego się w dawnym pałacu cesarza Haile Selasje. Przejazd na największy w Afryce Wschodniej, założony przez Włochów około 1937r. targ Merkato. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

04.11.24 Dzień 3: Addis Abeba – Arba Minch – jezioro Czamo – Arba Minch

Około 500 przejazd na lotnisko. O godz.:740 wylot do Arba Minch. Po przylocie o godz.: 845 przejazd na śniadanie.

Po śniadaniu wyjazd w góry do wioski plemienia Dorzie słynącego z wyjątkowych domów w kształcie głowy słonia. Te niesamowite budowle, wykonane z bambusowych słupów i liści tzw. fałszywych bananowców, osiągają wysokość 15 m i są bardzo trwałe. Wioska jest bardzo kolorowa, można kupić w niej gliniane naczynia, tkaniny i inne ciekawe, niepowtarzalne pamiątki. Późnym popołudniem wodne safari po jeziorze Czamo, podczas rejsu obserwacja krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków (pelikany, czaple, orły). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

05.11.24 Dzień 4: Arba Minch – Turmi (280 km)

Śniadanie. Podczas przejazdu przez krainę ludu Konso mamy okazję do podziwiania kolorowych strojów i malowniczych pól tarasowych. Wsie Konso, ich kultura i sposób gospodarowania zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta na targu w miejscu zwanym Alduba gdzie spotkamy członków ludów Bana i Hammer. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu w Turmi.

 06.11.24 Dzień 5: Turmi – Omorate – Turmi (270 km)

Po śniadaniu przejazd do Omorate nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugą stronę rzeki, do wioski plemienia Dasenech. Późnym popołudniem wizyta w wiosce ludu Hammer, gdzie odbywają się kolorowe tradycyjne tańce. Obiadokolacja i nocleg w Turmi.

07.11.24 Dzień 6: Turmi – Key Afar – Jinka

Po śniadaniu przejazd do Jinka z postojem w Key Afar na odwiedzenie targowiska na które przebywają członkowie plemion Ari, Bana i Tsemay. Przejazd do Jinka i zakwaterowanie w hotelu. Popołudniowa wizyta w wiosce ludu Ari i zwiedzenie Muzeum Etnograficznego. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Jinka.

08.11.24 Dzień 7: Jinka – Mago – Addis Abeba

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago. Wycieczka do wsi plemienia Mursi. To najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany lub rzadziej drewniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Mężczyźni z tego plemienia dekoracyjnie malują ciała, ich twarze najczęściej pokrywają białe wzory. O godz.: 1405 przelot do Addis Abeby. Przylot o godz.: 1525 . Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem kolacja z tradycyjną muzyką i pokazem tańca w typowej etiopskiej restauracji. Nocleg w Addis Abebie.

09.11.24 Dzień 8: Addis Abeba – Semera – Dallol – Hamed Ela

Około godz.: 500 przejazd na lotnisko i o godz.: 710 wylot do Semera. O godz.: 830 przylot do Semera stolicy regionu Afar. Po przylocie śniadanie i spotkanie z ekipą, odpowiedzialną za naszą wyprawę na Danakil. Trzeba pamiętać, że aby wyruszyć w ten rejon, potrzebny jest dodatkowy samochód, którym pojedzie lokalny przewodnik, kucharz i ochrona.

Przejazd około 330 km do podnóża wulkanu Erta Ale do Hamed Ela. Kontynuujemy podróż do Dallol, najniżej położonego obszaru depresji, 116 metrów poniżej poziomu morza. Wieczorem czeka nas niezapomniany zachód słońca nad słonymi jeziorami. Dla odważnych istnieje możliwość pływania w słonym jeziorze. Powrót do Hamed Ela. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

10.11.24 Dzień 9: Hamed Ela – Dallol – Erta Ale

Po wczesnym śniadaniu udamy się do Dallol. Obserwacja wschodu słońca nad słonymi jeziorami. Zobaczymy karawany wielbłądów transportujących worki solą uzyskiwaną przez odparowanie wód słonych jezior. Podziwianie różnorodnych krajobrazów utworzonych przez działalność wulkaniczną; Przejazd do podnóża wulkanu Erta Ale. Jest to stały wulkan lawowy o średnicy u podstawy 30 km, kaldera ma kształt kwadratu o boku 1 km. Piknikowy posiłek na trasie lub w lokalnej restauracji. Gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi i tym samym spadnie nieco temperatura rozpocznie się wspinaczka na wulkan. Nie jest to trudna trasa, ale z powodu upału dość wyczerpująca. Do przejścia 15 kilometrów. Noc spędzimy na krawędzi wulkanu, potrzebny do tego ekwipunek, jedzenie i wodę przetransportują na swoich grzbietach wielbłądy. Obiadokolacja przygotowana przez naszego kucharza i nocleg w campingu na krawędzi wulkanu Erta Ale.

 11.11.24 Dzień 10: Erta Ale – Afdera – Semera

Wczesnym rankiem wyruszymy na spacer grzbietem wulkanu a następnie zejdziemy z powrotem na parking. Po śniadaniu u podnóża Erta Ale pojedziemy nad jezioro Afdera. Możliwość popływania w słonych wodach jeziora Afdera. Po południu przejazd do miejscowości Semera. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

12.11.24 Dzień 11: Semera – Lalibela

Po śniadaniu przejazd z Semery do Lalibelii. Po drodze będziemy mogli podziwiać niezwykłą różnorodność krajobrazu. Lalibela uważana jest za ósmy cud świata i jest wpisana na listę UNESCO. To najważniejszy punkt na historycznym szlaku w Etiopii, miejsce, w którym w XII wieku król Lalibela nakazał wyrzeźbić w skale wulkanicznej 11 kościołów. Jak głosi legenda, w dzień pracowały przy tym tysiące robotników, a w nocy pomagały im anioły. Kiedy je widzisz, zaczynasz w to wierzyć! Dla Etiopczyków Lalibela to także Nowe Jeruzalem z całą symboliką Ziemi Świętej. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

13.11.24 Dzień 12: Lalibela

Śniadanie. Rano wizyta w pierwszym zespole kościołów. Pod rządami króla Lalibeli w XII w. wykuto w skałach i częściowo pod ziemią, 11 kościołów, połączonych wąską ścieżką i schodami. Kościoły zostały wyrzeźbione w taki sposób, że ich dachy zrównały się z powierzchnią ziemi. Kościoły te są nadal użytkowane i mają średniowieczną, mistyczną atmosferę. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby nie tylko zobaczyć je, ale także pooddychać tą atmosferą. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów – kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego a Bete Medahne Alem to największy monolityczny kościół na świecie.

Po obiedzie pojedziemy 42 km (2 godziny) przez różnorodne wioski, wśród lokalnych uprawy na płaskowyżach, które tworzą niesamowity widok. Odwiedzimy marmurowy kościół zwany Yemrehane kirstos, Starszy niż kościoły Lalibela i został zbudowany przy użyciu zupełnie innego stylu konstrukcji z wykorzystaniem marmuru i drewna. Kościół zbudowany jest wewnątrz jaskini. Powrót do Lalibeli w godzinach wieczornych na obiadokolacja i nocleg.

14.11.24 Dzień 13: Lalibela

Po śniadaniu wybierz się na poranną wędrówkę na mułach (lub przejażdżkę samochodem) na górę Asheton, z wykutym w skale klasztorem z XI wieku i wspaniałymi widokami na miasto. Powrót do Lalibeli. Po lunchu kontynuujemy zwiedzanie drugiej grupy kościołów wykutych w skale w Lalibeli Odwiedzimy miejscowy targ i doświadczymy etiopskiej gościnności podczas tradycyjnej ceremonii parzenia kawy. Obiadokolacja i nocleg w Lalibeli.

 15.11.24 Dzień 13: Lalibela – Gonder (lista UNESCO)

Śniadanie. Przejazd niezwykle malowniczą drogą przez góry do Gonder wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym Ambą – bardzo charakterystycznym elemencie etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII-wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX w. rolę stolicy. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu w Gonder.

16.11.24 Dzień 15: Góry Semien (lista UNESCO)

Śniadanie. Przejazd do Parku Narodowego Semien, wpisanego na listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Niezwykle malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, w którym dominują szczyty wygasłych wulkanów, nazywane jest Dachem Czarnego Kontynentu. Dzień wypełni łatwy ale atrakcyjny trekking. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie. Zwierzęta nie są agresywne, pozwalają zbliżyć się do siebie i zrobić sobie zdjęcia. Przystanek we wsi Falaszy – „czarnych Żydów”. Powrót do hotelu w Gonder, obiadokolacja i nocleg.

17.11.24 Dzień 16: Gonder – Bahir Dar (180 km)

Po śniadaniu zwiedzanie XVII-wiecznej stolicy Etiopii. Gonder założył król Fasiladas w 1636 roku. Jego pałac przetrwał do dziś. To budynek, jakiego nie można znaleźć w żadnym innym afrykańskim kraju. Po zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa przejazd do Bahir Dar. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

 18.11.24 Dzień 17: Bahir Dar – Adis Abeba (80 km)

Po śniadaniu wycieczka do położonych około 30 km od Bahir Dar wodospadów na Nilu Błękitnym. Po powrocie do Bahir Daru rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana do leżących na wyspach monastyrów.

Około 1400 transfer na lotnisko i o godz.: 1710 przelot do Addis Abeba. Przylot do Addis Abeby o godz.: 1820.

O godz.: 2320 wylot do Sztokholmy.

19.11.24 Dzień18 Sztokholm – Warszawa

Przylot do Sztokholmu o godz.: 540 i o godz.: 750 wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko Okęcie o godz.: 930.

UWAGA : kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 Cena: 13.990 PLN

Min. ilość uczestników – 10 osób

W cenie:

 • bilet lotniczy na trasie: Warszawa – Bruksela- Addis Adeba-Sztokholm – Warszawa; Addis Abeba – Arba Minde, Jinka – Addis Abeba, Addis Abeba – Semera, Bahir Dar – Addis Abeba;
 • 15 noclegów, w tym: 14 w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem 1 na prymitywnym campingu na zboczu wulkanu;
 • wyżywienie wg programu, typu HB:16 śniadań i 15 obiadokolacji – w tym jedna kolacja z muzyką, pokazem tradycyjnego tańca;
 • usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
 • lokalny transport klimatyzowanymi samochodami 4x4i;
 • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: koszty leczenia (200.000 Euro), koszty ratownictwa (10.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1.000 PLN); ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
 • obligatoryjne składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 PLN od osoby i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 PLN od osoby;

Cena nie obejmuje:

 • kosztów wizy etiopskiej 90 USD;
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów;
 • korzystania z systemu „Tour Guide”;
 • napiwków dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych;
 • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłaty za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane)
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 9 dni od daty zgłoszenia na imprezę);

 

Tags: