ETIOPIA 2025

30c9342a dd15 46ea 861d 78042d0b01a4

ETIOPIA 2025

16.11.25 Dzień 1: Warszawa – Addis Abeba

Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz.: 1730. O godz.: 2010 wylot do Addis Abeby.

 17.11.25 Dzień 2: Addis Abeba

O godz.: 650 przylot do stolicy Etiopii. Odprawa paszportowa, spotkanie z przewodnikiem. Przejazd na śniadanie. Zwiedzanie ADDIS ABEBY zaczniemy od wyjazdu na wzgórze Entoto – 3200 m n.p.m. skąd rozciąga się z piękna panorama miasta. Po powrocie do centrum wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzący sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje wybudowanej w czasie II Wojny Światowej. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego mieszczącego się w dawnym pałacu cesarza Haile Selasje. Przejazd na największy w Afryce Wschodniej, założony przez Włochów około 1937r. targ Merkato. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

18.11.25 Dzień 3: Addis Abeba – Semera – Erta Ale

Około godz.: 530 przejazd na lotnisko i o godz.: 645 wylot do Semera. O godz.: 805 przylot do Semera stolicy regionu Afar. Po przylocie śniadanie i spotkanie z ekipą, odpowiedzialną za naszą wyprawę na DANAKIL. Trzeba pamiętać, że aby wyruszyć w ten rejon, potrzebny jest dodatkowy samochód, którym pojedzie lokalny przewodnik, kucharz i ochrona. Zatrzymamy się w mieście Afdera, gdzie zabierzemy policjantów, którzy będą towarzyszyć nam podczas całej wizyty w rejonie Afar. W wiosce Kuserwad załatwimy kolejne pozwolenie na zwiedzanie Denakil. Przejazd do podnóża wulkanu ERTA ALE. Piknikowy posiłek na trasie lub w lokalnej restauracji. Dotrzemy do naszej bazy położonej na zboczu wulkanu Erta Ale. Jest to stały wulkan lawowy o średnicy u podstawy 30 km. W położonej na wysokości 613 metrów n.p.m. kalderze w kształcie kwadratu o boku 1 km znajduje się jezioro lawy, jedno z pięciu na świecie. Znane jest z tego, że jest najdłużej istniejącym jeziorem lawy, obecnym od wczesnych lat XX wieku. Gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi i tym samym spadnie nieco temperatura rozpoczniemy wspinaczkę do krateru wulkanu, co zajmie nam od 30 do 45 minut.  Nie jest to trudna trasa, ale z powodu upału dość wyczerpująca. Po zmroku wrócimy do naszej bazy. Obiadokolacja przygotowana przez naszego kucharza i nocleg w obozie. Potrzebny nam ekwipunek, jedzenie i wodę przywieziemy z sobą.

 19.11.2025 Dzień 4: Erta Ale – Hamed Ela

Wczesnym rankiem ponownie wejdziemy na brzeg kaldery, aby zobaczyć wulkan i cieszyć się widokiem wschodu słońca. Następnie wrócimy do obozu, zjemy śniadanie i pojedziemy dalej do HAMED ELA. Po przyjeździe pojedziemy zobaczyć jezioro Asaale, i tradycyjny sposób wydobywania sztabek soli, które kiedyś były lokalną walutą oraz będziemy podziwiać zachód słońca nad solniskiem. Obiadokolacja przygotowana przez naszego kucharza. Nocleg pod gołym niebem w obozie w Hamed Ela. Potrzebny nam ekwipunek, jedzenie i wodę przywieziemy z sobą.

20.11.2025 Dzień 5: Hamed Ela – Dallo – Mekele

Śniadanie. Wycieczka do DALLOL – 116 metrów poniżej poziomu morza, jednego z najniżej położonych miejsc na świecie. Obserwacja wschodu słońca nad słonymi jeziorami. Podziwianie różnorodnych krajobrazów utworzonych przez działalność wulkaniczną; zjawiska hydrotermalne z kolorowymi fontannami siarkowymi. Następnie pojedziemy do Mekele, stolicy regionu Tigraj. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg

21.11.2025 Dzień 6: Mekele – Aksum

Śniadanie. Przejazd do Aksum. Po ​​drodze podziwianie wspaniałego krajobrazu, wykutych w skale kościołów z IV w. Yeha, a następnie przejazd przez historyczną górę Adwa, gdzie w 1896 r. odbyła się bitwa pod Adwą. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Aksum

22.11.2025 Dzień 7: Aksum

Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie AKSUM – m.in.: park Stelae, Kościół Świętej Marii z Syjonu, pałac królowej Saby
i inne. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

23.11.2025 Dzień 8. Aksum – Addis Abeba – Bahir Dar

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Aksum O godz.: 1020 lot do Addis Abeby. Przylot o godz.: 1150 i o godz.: 1245 przelot do Bahir Dar. Przylot do Bahir Dar o godz.: 1355.  Przejazd do położonych około 30 km od BAHIR DAR wodospadów na Nilu Błękitnym. Po powrocie do Bahir Dar obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg.

24.11.2025 Dzień 9. Bahir Dar – Gonder

Śniadanie. Rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana do leżących na wyspach monastyrów. Przejazd do Gonder (180 km), XVII-wiecznej stolicy Etiopii. Gonder założył król Fasiladas w 1636 roku. Jego pałac przetrwał do dziś. To budynek, jakiego nie można znaleźć w żadnym innym afrykańskim kraju. Po zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa przejazd do Gonder, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

25.11.25 Dzień 10: Góry Semien (lista UNESCO)

Śniadanie. Przejazd do Parku Narodowego Semien, wpisanego na listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Niezwykle malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, w którym dominują szczyty wygasłych wulkanów, nazywane jest Dachem Czarnego Kontynentu. Dzień wypełni łatwy, ale atrakcyjny trekking. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie. Zwierzęta nie są agresywne, pozwalają zbliżyć się do siebie i zrobić sobie zdjęcia. Przystanek we wsi Falaszy – „czarnych Żydów”. Powrót do hotelu w Gonder, obiadokolacja i nocleg.

 26.11.25 Dzień 11: Gonder – Lalibela

Śniadanie. Transfer na lotnisko i o godz.: 955 wylot do Lalibeli. O godz.: 1025 przylot do LALIBELI uważanej za ósmy cud świata (lista UNESCO). To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce, w którym w XII wieku król Lalibela nakazał wyrzeźbić w skale wulkanicznej 11 kościołów, połączonych wąską ścieżką i schodami. Zostały wyrzeźbione w taki sposób, że ich dachy zrównały się z powierzchnią ziemi. Jak głosi legenda, w dzień pracowały przy tym tysiące robotników, a w nocy pomagały im anioły. Kiedy je widzisz, zaczynasz w to wierzyć! Są one nadal użytkowane i mają średniowieczną, mistyczną atmosferę. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby nie tylko zobaczyć je, ale także pooddychać tą atmosferą. Dla Etiopczyków Lalibela to także Nowe Jeruzalem z całą symboliką Ziemi Świętej. Wizyta w pierwszym zespole kościołów. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów – kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego a Bete Medahne Alem to największy monolityczny kościół na świecie. Wędrówka na górę Asheton, z wykutym w skale klasztorem z XI wieku i wspaniałymi widokami na miasto. Powrót do Lalibeli. Obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

27.11.25 Dzień 12: Lalibela

Po śniadaniu pojedziemy 42 km (2 godziny) przez różnorodne wioski, wśród lokalnych uprawy na płaskowyżach, które tworzą niesamowity widok. Odwiedzimy marmurowy kościół zwany Yemrehane Krestos. Starszy niż kościoły Lalibela i zbudowany przy użyciu zupełnie innego stylu konstrukcji z wykorzystaniem marmuru i drewna. Kościół zbudowany jest wewnątrz jaskini. Po powrocie kontynuujemy zwiedzanie drugiej grupy kościołów wykutych w skale w Lalibeli Odwiedzimy miejscowy targ i doświadczymy etiopskiej gościnności podczas tradycyjnej ceremonii parzenia kawy. Obiadokolacja i nocleg w Lalibeli.

28.11.25 Dzień 13: Lalibela – Addis Abeba – Arba Minch

Śniadanie. Transfer na lotnisko i o godz.: 1200 przelot do Addis Abeby. Przylot do Addis Abeby o godz.: 1315. O godz.:1510 wylot do Arba Minch. Po przylocie o godz.: 1615. Późnym popołudniem wodne safari po JEZIORZE CZAMO, podczas rejsu obserwacja krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków (pelikany, czaple, orły). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

29.11.25 Dzień 14: Arba Minch – Dimka – Turmi (280 km)

Śniadanie. Podczas przejazdu do Turmi przez krainę ludu KONSO mamy okazję do podziwiania kolorowych strojów i malowniczych pól tarasowych. Wsie Konso, ich kultura i sposób gospodarowania zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta na dużym targu ludów HAMMER w Dimka. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu w Turmi.

 30.11.25 Dzień 15: Turmi – Omorate – Turmi (270 km)

Po śniadaniu przejazd do OMORATE nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugą stronę rzeki, do wioski plemienia DASENECH. Późnym popołudniem wizyta w wiosce ludu HAMMER, gdzie odbywają się kolorowe tradycyjne tańce. Obiadokolacja i nocleg w Turmi.

01.12.25 Dzień 16: Turmi – Jinka

Śniadanie. Przejazd do JINKA i zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzenie Muzeum Etnograficznego a następnie popołudniowa wizyta w wiosce ludu ARI. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Jinka.

02.11.25 Dzień 17: Jinka – Mago – Arba Minch

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago. Wycieczka do wsi plemienia MURSI. To najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany lub rzadziej drewniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Mężczyźni z tego plemienia dekoracyjnie malują ciała, ich twarze najczęściej pokrywają białe wzory. Przejazd do Arba Minch. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Arba Minch.

 03.12.25 Dzień 18: Arba Minch – Addis Abeba 

Śniadanie. Wyjazd w góry do wioski plemienia DORZIE słynącego z wyjątkowych domów w kształcie głowy słonia. Te niesamowite budowle, wykonane z bambusowych słupów i liści tzw. fałszywych bananowców, osiągają wysokość 15 m i są bardzo trwałe. Wioska jest bardzo kolorowa, można kupić w niej gliniane naczynia, tkaniny i inne ciekawe, niepowtarzalne pamiątki. Transfer na lotnisko i o godz.: 1645 przelot do Addis Abeby. Przylot o godz.: 1750.

Wieczorem kolacja z tradycyjną muzyką i pokazem tańca w typowej etiopskiej restauracji i o godz.: 2100 transfer na lotnisko.

 04.12.25 Dzień 19: Addis Abeba – Warszawa

O godz.: 035 wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy na lotnisko Okęcie o godz.: 840.

 

UWAGA: kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena:    16.000 PLN; przy 14 uczestnikach; dopłata do jedynki  2.000 PLN

Cena:    17.500 PLN; przy 10 uczestnikach; dopłata do jedynki  2.000 PLN

Min. ilość uczestników – 10 osób

W cenie:

  • bilet lotniczy na trasie: Warszawa – Addis Abeba – Warszawa; Addis Abeba – Arba Minch, , Aksum – Addis Abeba – Bahir Dar, Gonder – Lalibela, Lalibela – Addis Abeba – Arba Minch, Arba Minch – Addis Abeba;
  • 16 noclegów, w tym: 14 w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem i 2 w obozach pod odkrytym niebem bez toalety;
  • wyżywienie wg programu, typu HB: 17 śniadań i 17 obiadokolacji – w tym jedna kolacja z muzyką, pokazem tradycyjnego tańca;
  • usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
  • lokalny transport klimatyzowanymi autobusami oraz Toyota Land Cruiser 4×4 na wycieczkę w rejon Denakil;
  • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: koszty leczenia (200.000 Euro), koszty ratownictwa (10.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1.000 PLN);
    ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
  • obligatoryjne składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 PLN od osoby i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 PLN od osoby;

Cena nie obejmuje:

  • kosztów wizy etiopskiej 90 USD;
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz napiwków dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych 200 USD;
  • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłaty za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane)
  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 9 dni od daty zgłoszenia na imprezę);

photo 2024 11 05 04 45 01 photo 2024 11 10 10 51 25 photo 2024 11 10 10 51 33 photo 2024 11 10 10 51 34 photo 2024 11 10 10 51 36   photo 2024 11 16 10 43 29