
ETIOPIA 2025
16.11.25 Dzień 1: Warszawa – Addis Abeba
Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz.: 1730. O godz.: 2010 wylot do Addis Abeby.
17.11.25 Dzień 2: Addis Abeba
O godz.: 650 przylot do stolicy Etiopii. Odprawa paszportowa, spotkanie z przewodnikiem. Przejazd na śniadanie. Zwiedzanie ADDIS ABEBY zaczniemy od wyjazdu na wzgórze Entoto – 3200 m n.p.m. skąd rozciąga się z piękna panorama miasta. Po powrocie do centrum wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzący sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje wybudowanej w czasie II Wojny Światowej. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego mieszczącego się w dawnym pałacu cesarza Haile Selasje. Przejazd na największy w Afryce Wschodniej, założony przez Włochów około 1937r. targ Merkato. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
18.11.25 Dzień 3: Addis Abeba – Semera – Erta Ale
Około godz.: 530 przejazd na lotnisko i o godz.: 645 wylot do Semera. O godz.: 805 przylot do Semera stolicy regionu Afar. Po przylocie śniadanie i spotkanie z ekipą, odpowiedzialną za naszą wyprawę na DANAKIL. Trzeba pamiętać, że aby wyruszyć w ten rejon, potrzebny jest dodatkowy samochód, którym pojedzie lokalny przewodnik, kucharz i ochrona. Zatrzymamy się w mieście Afdera, gdzie zabierzemy policjantów, którzy będą towarzyszyć nam podczas całej wizyty w rejonie Afar. W wiosce Kuserwad załatwimy kolejne pozwolenie na zwiedzanie Denakil. Przejazd do podnóża wulkanu ERTA ALE. Piknikowy posiłek na trasie lub w lokalnej restauracji. Dotrzemy do naszej bazy położonej na zboczu wulkanu Erta Ale. Jest to stały wulkan lawowy o średnicy u podstawy 30 km. W położonej na wysokości 613 metrów n.p.m. kalderze w kształcie kwadratu o boku 1 km znajduje się jezioro lawy, jedno z pięciu na świecie. Znane jest z tego, że jest najdłużej istniejącym jeziorem lawy, obecnym od wczesnych lat XX wieku. Gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi i tym samym spadnie nieco temperatura rozpoczniemy wspinaczkę do krateru wulkanu, co zajmie nam od 30 do 45 minut. Nie jest to trudna trasa, ale z powodu upału dość wyczerpująca. Po zmroku wrócimy do naszej bazy. Obiadokolacja przygotowana przez naszego kucharza i nocleg w obozie. Potrzebny nam ekwipunek, jedzenie i wodę przywieziemy z sobą.
19.11.2025 Dzień 4: Erta Ale – Hamed Ela
Wczesnym rankiem ponownie wejdziemy na brzeg kaldery, aby zobaczyć wulkan i cieszyć się widokiem wschodu słońca. Następnie wrócimy do obozu, zjemy śniadanie i pojedziemy dalej do HAMED ELA. Po przyjeździe pojedziemy zobaczyć jezioro Asaale, i tradycyjny sposób wydobywania sztabek soli, które kiedyś były lokalną walutą oraz będziemy podziwiać zachód słońca nad solniskiem. Obiadokolacja przygotowana przez naszego kucharza. Nocleg pod gołym niebem w obozie w Hamed Ela. Potrzebny nam ekwipunek, jedzenie i wodę przywieziemy z sobą.
20.11.2025 Dzień 5: Hamed Ela – Dallo – Mekele
Śniadanie. Wycieczka do DALLOL – 116 metrów poniżej poziomu morza, jednego z najniżej położonych miejsc na świecie. Obserwacja wschodu słońca nad słonymi jeziorami. Podziwianie różnorodnych krajobrazów utworzonych przez działalność wulkaniczną; zjawiska hydrotermalne z kolorowymi fontannami siarkowymi. Następnie pojedziemy do Mekele, stolicy regionu Tigraj. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg
21.11.2025 Dzień 6: Mekele – Aksum
Śniadanie. Przejazd do Aksum. Po drodze podziwianie wspaniałego krajobrazu, wykutych w skale kościołów z IV w. Yeha, a następnie przejazd przez historyczną górę Adwa, gdzie w 1896 r. odbyła się bitwa pod Adwą. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Aksum
22.11.2025 Dzień 7: Aksum
Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie AKSUM – m.in.: park Stelae, Kościół Świętej Marii z Syjonu, pałac królowej Saby
i inne. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
23.11.2025 Dzień 8. Aksum – Addis Abeba – Bahir Dar
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Aksum O godz.: 1020 lot do Addis Abeby. Przylot o godz.: 1150 i o godz.: 1245 przelot do Bahir Dar. Przylot do Bahir Dar o godz.: 1355. Przejazd do położonych około 30 km od BAHIR DAR wodospadów na Nilu Błękitnym. Po powrocie do Bahir Dar obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg.
24.11.2025 Dzień 9. Bahir Dar – Gonder
Śniadanie. Rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana do leżących na wyspach monastyrów. Przejazd do Gonder (180 km), XVII-wiecznej stolicy Etiopii. Gonder założył król Fasiladas w 1636 roku. Jego pałac przetrwał do dziś. To budynek, jakiego nie można znaleźć w żadnym innym afrykańskim kraju. Po zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa przejazd do Gonder, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
25.11.25 Dzień 10: Góry Semien (lista UNESCO)
Śniadanie. Przejazd do Parku Narodowego Semien, wpisanego na listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Niezwykle malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, w którym dominują szczyty wygasłych wulkanów, nazywane jest Dachem Czarnego Kontynentu. Dzień wypełni łatwy, ale atrakcyjny trekking. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie. Zwierzęta nie są agresywne, pozwalają zbliżyć się do siebie i zrobić sobie zdjęcia. Przystanek we wsi Falaszy – „czarnych Żydów”. Powrót do hotelu w Gonder, obiadokolacja i nocleg.
26.11.25 Dzień 11: Gonder – Lalibela
Śniadanie. Transfer na lotnisko i o godz.: 955 wylot do Lalibeli. O godz.: 1025 przylot do LALIBELI uważanej za ósmy cud świata (lista UNESCO). To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce, w którym w XII wieku król Lalibela nakazał wyrzeźbić w skale wulkanicznej 11 kościołów, połączonych wąską ścieżką i schodami. Zostały wyrzeźbione w taki sposób, że ich dachy zrównały się z powierzchnią ziemi. Jak głosi legenda, w dzień pracowały przy tym tysiące robotników, a w nocy pomagały im anioły. Kiedy je widzisz, zaczynasz w to wierzyć! Są one nadal użytkowane i mają średniowieczną, mistyczną atmosferę. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby nie tylko zobaczyć je, ale także pooddychać tą atmosferą. Dla Etiopczyków Lalibela to także Nowe Jeruzalem z całą symboliką Ziemi Świętej. Wizyta w pierwszym zespole kościołów. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów – kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego a Bete Medahne Alem to największy monolityczny kościół na świecie. Wędrówka na górę Asheton, z wykutym w skale klasztorem z XI wieku i wspaniałymi widokami na miasto. Powrót do Lalibeli. Obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg w hotelu.
27.11.25 Dzień 12: Lalibela
Po śniadaniu pojedziemy 42 km (2 godziny) przez różnorodne wioski, wśród lokalnych uprawy na płaskowyżach, które tworzą niesamowity widok. Odwiedzimy marmurowy kościół zwany Yemrehane Krestos. Starszy niż kościoły Lalibela i zbudowany przy użyciu zupełnie innego stylu konstrukcji z wykorzystaniem marmuru i drewna. Kościół zbudowany jest wewnątrz jaskini. Po powrocie kontynuujemy zwiedzanie drugiej grupy kościołów wykutych w skale w Lalibeli Odwiedzimy miejscowy targ i doświadczymy etiopskiej gościnności podczas tradycyjnej ceremonii parzenia kawy. Obiadokolacja i nocleg w Lalibeli.
28.11.25 Dzień 13: Lalibela – Addis Abeba – Arba Minch
Śniadanie. Transfer na lotnisko i o godz.: 1200 przelot do Addis Abeby. Przylot do Addis Abeby o godz.: 1315. O godz.:1510 wylot do Arba Minch. Po przylocie o godz.: 1615. Późnym popołudniem wodne safari po JEZIORZE CZAMO, podczas rejsu obserwacja krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków (pelikany, czaple, orły). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
29.11.25 Dzień 14: Arba Minch – Dimka – Turmi (280 km)
Śniadanie. Podczas przejazdu do Turmi przez krainę ludu KONSO mamy okazję do podziwiania kolorowych strojów i malowniczych pól tarasowych. Wsie Konso, ich kultura i sposób gospodarowania zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta na dużym targu ludów HAMMER w Dimka. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu w Turmi.
30.11.25 Dzień 15: Turmi – Omorate – Turmi (270 km)
Po śniadaniu przejazd do OMORATE nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugą stronę rzeki, do wioski plemienia DASENECH. Późnym popołudniem wizyta w wiosce ludu HAMMER, gdzie odbywają się kolorowe tradycyjne tańce. Obiadokolacja i nocleg w Turmi.
01.12.25 Dzień 16: Turmi – Jinka
Śniadanie. Przejazd do JINKA i zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzenie Muzeum Etnograficznego a następnie popołudniowa wizyta w wiosce ludu ARI. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Jinka.
02.11.25 Dzień 17: Jinka – Mago – Arba Minch
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago. Wycieczka do wsi plemienia MURSI. To najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany lub rzadziej drewniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Mężczyźni z tego plemienia dekoracyjnie malują ciała, ich twarze najczęściej pokrywają białe wzory. Przejazd do Arba Minch. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Arba Minch.
03.12.25 Dzień 18: Arba Minch – Addis Abeba
Śniadanie. Wyjazd w góry do wioski plemienia DORZIE słynącego z wyjątkowych domów w kształcie głowy słonia. Te niesamowite budowle, wykonane z bambusowych słupów i liści tzw. fałszywych bananowców, osiągają wysokość 15 m i są bardzo trwałe. Wioska jest bardzo kolorowa, można kupić w niej gliniane naczynia, tkaniny i inne ciekawe, niepowtarzalne pamiątki. Transfer na lotnisko i o godz.: 1645 przelot do Addis Abeby. Przylot o godz.: 1750.
Wieczorem kolacja z tradycyjną muzyką i pokazem tańca w typowej etiopskiej restauracji i o godz.: 2100 transfer na lotnisko.
04.12.25 Dzień 19: Addis Abeba – Warszawa
O godz.: 035 wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy na lotnisko Okęcie o godz.: 840.
UWAGA: kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Cena: 16.000 PLN; przy 14 uczestnikach; dopłata do jedynki 2.000 PLN
Cena: 17.500 PLN; przy 10 uczestnikach; dopłata do jedynki 2.000 PLN
Min. ilość uczestników – 10 osób
W cenie:
- bilet lotniczy na trasie: Warszawa – Addis Abeba – Warszawa; Addis Abeba – Arba Minch, , Aksum – Addis Abeba – Bahir Dar, Gonder – Lalibela, Lalibela – Addis Abeba – Arba Minch, Arba Minch – Addis Abeba;
- 16 noclegów, w tym: 14 w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem i 2 w obozach pod odkrytym niebem bez toalety;
- wyżywienie wg programu, typu HB: 17 śniadań i 17 obiadokolacji – w tym jedna kolacja z muzyką, pokazem tradycyjnego tańca;
- usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
- lokalny transport klimatyzowanymi autobusami oraz Toyota Land Cruiser 4×4 na wycieczkę w rejon Denakil;
- ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: koszty leczenia (200.000 Euro), koszty ratownictwa (10.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1.000 PLN);
ubezpieczenie od chorób przewlekłych; - obligatoryjne składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 PLN od osoby i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 PLN od osoby;
Cena nie obejmuje:
- kosztów wizy etiopskiej 90 USD;
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz napiwków dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych 200 USD;
- opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłaty za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane)
- ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 9 dni od daty zgłoszenia na imprezę);