GRUZJA ARMENIA

Sezon: wiosna,lato

Dzień 1
Wylot do Tbilisi.

Dzień 2
Przylot do Tbilisi. Dzień rozpoczniemy od wizyty w regionie Kakheti słynącego z produkcji win. Zobaczymy wspaniałe widoki szczytów Wielkiego Kaukazu i Doliny Kakheti, poznamy tradycję i kulturę regionu, spróbujemy wina i doskonałego jedzenia. Na początek pojedziemy do XVIII-to wiecznego, ufortyfikowanego miasta SIGHNAGHI, które zachowało swój oryginalny wygląd i oferuje odwiedzającym widoki na okoliczne szczyty Kaukazu. Wizytę zaczniemy od śniadania w lokalnej restauracji. Po spacerze po mieście odwiedzimy monastyr w BODBE z grobowcem św. Nino, która w IV w. nawracała Gruzję na chrześcijaństwo. Następnie odwiedzimy XIX-to wieczną posiadłość lokalnego księcia w TSINANDALI gdzie zwiedzimy jego domowe muzeum. Wizyta na farmie gdzie zobaczymy starą winną piwnicę i spróbujemy domowego wina. Podczas lunchu zjemy domowe potrawy, szaszłyki i popijemy winem. Po obiedzie powrót do Tbilisi; obiadokolacja, nocleg w hotelu w Tbilisi.

Dzień 3
Śniadanie. Zwiedzanie starego TBILISI rozpoczniemy od XIII – to wiecznego kościoła Metekhi, Synagogi i katedry Sioni (VI – VII w.). Zawitamy do największej cerkwi na Kaukazie Cminta Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.) a następnie pojedziemy na punkt widokowy i spacerem zejdziemy do twierdzy Narikala z IV w. (jedna z najstarszych fortyfikacji w mieście) i krytych ceglaną kopułą siarkowych łaźni. Przespacerujemy się wzdłuż Alei Rustaveli – głównej ulicy Tbilisi. Przejazd do MCCHETA – gruzińskiego Gniezna – gdzie zobaczymy klasztor Jvari z VI w. i XI – to wieczną katedrę Sweti Cchoweli – „gruziński Wawel” z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. (oba obiekty na Liście UNESCO). Powrót do Tbilisi; obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4
Śniadanie. Udamy się na sławną GRUZIŃSKĄ DROGĘ WOJENNĄ. Po drodze zobaczymy kompleks architektoniczny ANANURI z XVII w. z dwoma kościołami oraz twierdzą z widokiem na zbiornik wodny Zhinvali. Przyjazd do KAZBEGI – dwugodzinny, spokojny spacer piękną górską doliną do kość. Trójcy Świętej w Gergeti położonego na wysokości 2.170 m n.p.m. – ikony kraju. Przy sprzyjającej pogodzie można będzie zobaczyć jeden z najwyższych szczytów Kaukazu – Kazbegi (5.047m.n.p.m.). Powrót do Tbilisi (obiadokolacja i nocleg).

Dzień 5
Śniadanie. Przejazd na granicę armeńską, załatwienie formalności granicznych. Odwiedzimy HAGHPAT – kompleks klasztorny z X w., kolejny obiekt wpisany na Listę UNESCO. Dalej trasa nasza powiedzie do klasztoru GOSZAWANK (XI – XIII w.) słynącego z unikalnych w formie chaczkar-ów, ormiańskich kamiennych krzyży. Przejedziemy nad JEZIORO SEWAN – klejnot Armenii, ogromne jezioro górskie zajmujące ponad 5% powierzchni kraju – zwiedzimy klasztor Sewan zbudowany na wyspie w wiekach VIII – IX. Dziś dawna wyspa jest półwyspem, z którego roztacza się piękny widok na jezioro. Przejazd do Erewania (obiadokolacja i nocleg).

Dzień 6
Śniadanie. Zwiedzanie EREWANIA m.in.: park zwycięstwa i Muzeum Ofiar Ludobójstwa. Przejazd do ECZMIADZYN – ormiańskiego Watykanu, duchowej stolicy Armenii. Legenda głosi, że to właśnie tutaj Jezus Chrystus zstąpił z nieba, aby wskazać miejsce, w którym chciał by zbudowano kościół. Eczmiadzyn oznacza „Jednorodzony zstąpił” – zwiedzanie katedry zbudowanej początkiem IV wieku. Przejazd do ZVARTNOS – przystanek przy ruinach świątyni – perły VII wiecznej architektury. Oba obiekty wpisane zostały na listę UNESCO. Powrót do Erewania i wizyta w Erewańskiej Fabryce Brendy (obiadokolacja i nocleg).

Dzień 7
Śniadanie. Przejazd trasą: ASHTARAK – jedno z najstarszych miast w Armenii – zwiedzanie kościoła Karmravour z VII w. – jednego z najmniejszych kościołów w kraju, gdzie można poczuć atmosferę prawdziwego chrześcijaństwa, widok na stary most z XIV w.; Klasztor Hovanavank z XIII w.; po powrocie do Erewania wizyta w Matenadaran – gigantycznym zbiorze starożytnych, ormiańskich manuskryptów (obiadokolacja i nocleg).

Dzień 8
Śniadanie. Zwiedzanie Armeńskiego Muzeum Historycznego w Erewaniu z unikalną kolekcją obrazującą historię kraju od Epoki Kamienia przez Średniowiecze. Przejazd do GARNI – miejscowa cytadela i pogańska świątynia to malownicze pomniki z okresu hellenistycznego i dowody kunsztu dawnej armeńskiej architektury; lunch w miejscowym domu, podczas którego będziemy mieli okazję poznać proces wyrobu tradycyjnego ormiańskiego chleba – „lawasz” i barbeque pieczonego w ziemnych piecykach „tonir”. Na północny wschód od Garni zobaczymy położony w głębi wąwozu rzeki Azat, wspaniały pomnik armeńskiej architektury średniowiecznej – klasztor GEGHARD wpisany na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Powrót do Erewania (obiadokolacja i nocleg).

Dzień 9
Śniadanie. Wycieczka do monastyru KHOR-VIRAP z bardzo bogatą historią obejmują wieki IV – XVII, położonego w dolinie Ararat, naprzeciw biblijnej góry, na której osiadła arka Noego. Klasztor związany jest z działalnością Grzegorza Oświeciciela założyciela i patrona chrześcijańskiego kościoła ormiańskiego. Następnie pojedziemy do klasztoru NORAVANK – ważnego ośrodka religijnego i kulturalnego z XII w. Po drodze odwiedzimy fabrykę win w ARENI. Lunch w lokalnej kawiarni urządzonej w jaskini. Powrót do hotelu w Erewaniu (obiadokolacja i nocleg).

Dzień 10
Transfer na lotnisko. Wylot  do Warszawy.

 

Tags: