INNE OBLICZA TRANSPORTU AZJI – komunikacja w kraju tysięcy wysp – samolotem, promem, autobusem, piechotą i tuk tukiem

  • Home
  • Wyprawy
  • INNE OBLICZA TRANSPORTU AZJI – komunikacja w kraju tysięcy wysp – samolotem, promem, autobusem, piechotą i tuk tukiem

Dzień 01: Warszawa 
Wylot z Polski na Bali  (przez z jeden z portów lotniczych)

Dzień 2 Przylot na Bali
Przylot na Bali. Po odprawie celno paszportowej spotkanie z miejscowym przewodnikiem i przejazd do hotelu w Kucie. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3 Bali- Yogyakarta
Wczesne śniadanie w hotelu, przejazd na lotnisko i lot do Yogyakarty . Przyjazd do Yogyakarty  (Czas Bali jest 1 godzinę wcześniejszy niż czas Yogyakarty). Po przybyciu na lotnisko Adi Sucipto w Yogyakarcie, rozpoczniemy zwiedzanie YOGYAKARTY – Keraton Yogyakarta – wspaniały przykład tradycyjnej jawajskiej architektury; budowa pałacu Keraton rozpoczęła się w 1755 roku i trwała przez prawie 40 lat, przez panowanie Hamengkubuwono I. Keraton jest tak skonstruowany, żeby stworzyć model jawajskiego kosmosu w miniaturze; każde wejście, dziedziniec, drzewo i pole ma określone znaczenie symboliczne; następnie odwiedzimy kolejne miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – BOROBUDUR – jeden z największych zabytków buddyjskich na świecie. Borobudur stoi na niewielkim wzgórzu nad równiną Kedu, 42 km na zachód od Yogyakarty. Budowa Borobudur prawdopodobnie rozpoczęła się w około 780 roku. Przez okres budowy, trwający ponad 50 lat zmieniały się style w budownictwie. Poziomy plan Borobudur jest wielką mandalą: składa się z sześciu zewnętrznych kwadratowych tarasów i trzech okrągłych tarasów nad nimi. Duża kopuła, główna stupa, stoi pośrodku. Następnie pojedziemy do PRAMBANAN, który zawiera największą pojedynczą koncentrację starożytnych miejsc w Indonezji. Zespół Świątyń Prambanan znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Głównym miejscem jest tutaj tak zwany kompleks Loro Jonggrang, uważany za najbardziej elegancką i budzącą podziw świątynią Javy, znaną głównie z 47-metrowej centralnej świątyni Śiwy. Napis zawiera zapis, że kompleks został ukończony w 856 roku, aby zaznaczyć zwycięstwo hinduskiego króla, Rakai Pikatana, nad jego buddyjskim rywalem. Następnie transfer do hotelu w Yogyakarcie. Zameldowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 4  YOGYAKARTA – SURABAYA – BROMO

Wczesne śniadanie w hotelu. 06.30 wyjazd z hotelu, przejazd na lotnisko w Yogyakarcie i przelot do Surabaya. O godz.: 1000 przylot na lotnisko Surabaya. Z lotniska Surabaya przejazd do spektakularnego regionu Tengger. Prawdopodobnie nie ma na świecie żadnego innego terenu wulkanicznego, który można by z nim porównać. Góra Bromo (2329 m) jest czynnym wulkanem i częścią masywu Tengger. Należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych we wschodniej Jawie. Wulkan położony jest w Parku Narodowym Bromo Tengger Semeru. Jest to jedyny obszar chroniony w Indonezji, który ma „piaszczyste morze” przypominające pustynię. Ta unikalna cecha obejmuje powierzchnię 5 250 hektarów na wysokości około 2100 metrów nad poziomem morza. Góra Bromo znajduje się w środku tego „piaszczystego morza”. Podróż zajmie około 4-5 godzin. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

Dzień 5 BROMO SUNRISE – SURABAYA – BALI
Wcześnie rano pobudka i obserwacja wschodu słońca i panoramy gór Bromo, Batok i Semeru (spektakularne, jeśli pogoda jest dobra). Po wschodzie słońca przejazd do „piaszczystego morza” i wspinanie się po betonowych schodach na krawędź krateru MOUNT BROMO. Krater Mount Bromo ma średnicę około 800 metrów z północy na południe i 600 metrów ze wschodu na zachód i czasami emituje dym i popiół. Region ten jest domem rdzennych mieszkańców Tenggerese, którzy przestrzegają starożytnych wierzeń hinduskich. U podnóża góry Bromo znajduje się ważna świątynia PURA LUHUR POTEN. Po zwiedzeniu tego jednego z najbardziej niezwykłych zabytków świata będziemy kontynuować podróż do KALIBARU, małej wioski we wschodniej Jawie. Kalibaru jest otoczone piękną scenerią góry Raung (428 metrów nad poziomem morza).
Po wschodzie słońca powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wymeldowanie i przejazd z Bromo na lotnisko Surabaya. Przelot z Surabaya na Bali. Przylot na Bali i przejazd do hotelu. Zakwaterowanie i kolacja. Nocleg

Dzień 6 DENPASAR – LABUAN BAJO
Wczesne śniadanie w hotelu. Przejazd na lotnisko i przelot do Labuan Bajo.
Po przybyciu na lotnisko Komodo, LABUAN BAJO (zachodnia część wyspy Flores) przejazd do portu. Zaokrętowanie na łodzi i przepłynięcie na wyspę BIDADARI. Przerwa na swobodne pływanie i nurkowanie. Po postoju na wyspie Bidadari kontynuujemy rejs do Parku Narodowego Komodo. W drodze na wyspę Rinca, obiad na łodzi. Po przybyciu do Loh Buaya, na wyspie RINCA rozpocznie się trekking, aby zobaczyć smoki z Komodo w ich naturalnym środowisku. Podczas wędrówki trekkingowej można spotkać również długoogonkowe makaki i dzikie bawoły wodne. W Parku Narodowym Komodo można zobaczyć spektakularne plaże i krystalicznie czyste, błękitne wody. Kolacja i nocleg na łodzi.

Dzień 7 WYSPA PADAR – WYSPA KOMODO – BAJO LABUAN
Śniadanie. Wcześnie rano płyniemy w kierunku wyspy Padar. Na wyspie PADAR trekking około 30-45 minut. Widok zapiera dech w piersiach. Gdziekolwiek spojrzysz, możesz zobaczyć błękitne morze, białe i zielone krajobrazy. Po wizycie na Padar Island kontynuujemy rejs na wyspę KOMODO – największą wyspę Parku Narodowego Komodo. Po przybyciu do Loh Liang rozpoczniemy wycieczkę trekkingową i będziemy mieć kolejną szansę zobaczenia największych na świecie żyjących jaszczurek. Możemy też dostrzec dzikie zwierzęta, takie jak dzikie bawoły, dzikie świnie lub ptaki, takie jak kakadu czy żółtobrzuchy. Po trekkingu odwiedzimy przyjazną wioskę Komodo i będziemy obserwować codzienne życie społeczności. Postój na różowej plaży w celu pływania i nurkowania. Po południu popłyniemy w kierunku Labuan Bajo. Po przybyciu do portu Labuan Bajo przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.

Dzień 8  LABUAN BAJO – BALI
Śniadanie. Czas wolny do transferu na lotnisko. Wyjazd z hotelu i transfer na lotnisko.  Wylot na Bali.
Po przybyciu na lotnisko Ngurah Rai na Bali przejazd do hotelu (All inclusive). Kolacja w hotelu i nocleg

Dzień 9 BALI – WYPOCZYNEK

Po śniadaniu czas wolny na plażowanie lub dla chętnych
(za dodatkową opłatą).

Fakultatywnie KINTAMANI TOUR
Fakultatywnie możliwa wycieczka Wycieczka po Bali. Trasa rozpoczyna się od przystanku w BATUBULAN VILLAGE, słynącej z kamiennych posągów i rzeźb. Tam oglądniemy żywy taniec Barong, fragment balijskiej mitologii z ozdobnymi kostiumami, tradycyjnym tańcem i unikalnymi instrumentami muzycznymi. Następnie odwiedzimy miejsce słynące z rzeźby w drewnie. Rzeźba była tradycyjną sztuką kasty Brahmana, a umiejętności podobno były darami bogów. Tradycyjnie rzeźba była ograniczona do dekoracji świątynnych, masek tanecznych i instrumentów muzycznych, ale w latach 30. rzeźbiarze zaczęli produkować misterne rzeźby w drewnie i maski do użytku komercyjnego. Następnie zatrzymamy się w GUNUNG KAWI, starożytnym pomniku składającym się ze świątynnych konstrukcji, stojących w dwóch rzędach nisz, wykopanych bezpośrednio z kamiennej ściany. Każda świątynia jest uważana za pamiątkę członka balijskiej rodziny królewskiej. Kręte drogi w górzystym regionie doprowadzą nas do KINTAMANI, spektakularnej dzielnicy Batur. Obszar wulkaniczny wokół MOUNT BATUR, ze względu na dziedzictwo geologiczne o znaczeniu międzynarodowym, stał się członkiem Globalnej Sieci Geoparków. Sam Mount Batur to mały wulkan, ale jego otoczenie znajduje się w samym sercu ogromnego krateru. Przylegającym do wulkanu jest duże jezioro Batur w kształcie półksiężyca, otoczone wysokimi murami krateru. Po lunchu z bezpośrednim widokiem na Mount Batur & Lake Batur. Po obiedzie pojedziemy na plantację kawy, aby dowiedzieć się więcej o procesie uprawy Kopi Luwak, znanym również jako „Civet Coffee” i skosztować tego wyjątkowego naparu, który jest często nazywany najdroższą na świecie kawą. Kopi Luwak to mieszanka arabiki, robusty, liberiki i excelsy, produkowana w archipelagu indonezyjskim. Produkuje się jej od 500 do 700 kg rocznie, sprzedając od 100 do 600 USD za funt co czyni ją najrzadszą kawą na świecie, Przed powrotem do hotelu odwiedzisz PURA TIRTA EMPUL. Ta jedna z najbardziej znaczących świątyń na Bali jest miejscem świętych źródeł, które mają magiczne moce, a Balijczyk przybywa tutaj, by kąpać się w celach leczniczych i duchowych. Batuan Temple Tirta Empul znajduje się w wiosce Tampak Siring i wielu turystów odwiedza tę świątynię. Ta świątynia ma wodę źródlaną, która jest używana jako woda święcona dla różnych ceremonii religijnych dla Hindusów. Świątynia Tirta Empul została założona w 962 r., A według legendy święte źródło zostało stworzone przez boga Indrę. Jego siły zostały otrute przez Mayadanawę, więc przebił ziemię, by stworzyć źródło nieśmiertelności, aby je ożywić. Inskrypcje na ścianie określają rok 926 jako rok budowy świątyni w tym miejscu. Odtąd – od ponad tysiąca lat – Balijczycy przybywają kąpać się w świętych wodach. Ze względu na dominującą tolerancję religijną na Bali: oczyszczanie ciała i duszy jest również możliwe dla turystów !!!
Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10 BALI
Po śniadaniu czas wolny na plażowanie lub dla chętnych
(za dodatkową opłatą).

Fakultatywnie MIASTO BEDUGUL – JATILUWIH – PURA TAMAN AYUN – TANAH LOT

BEDUGUL, chłodnego górskiego kurortu. Tutaj położone jest jezioro BRATAN, jezioro wypełniające dawno wymarły krater Chess Mountain. Jezioro jest ważnym źródłem wody dla okolicznych pól uprawnych, a miejscowi ludzie honorują Dewi Danu, boginię jeziora, w Świątyni ULUN DANU BRATAN. Świątynia ta, położona nad brzegiem jeziora, jest jedną z najbardziej malowniczych świątyń na Bali.
Następnie pojedziemy do wioski JATILUWIH, znanej z spektakularnych tarasów ryżowych. Ryż, woda i subak – system społeczny, który kontroluje wodę, wspólnie ukształtowały krajobraz w ciągu ostatniego tysiąca lat. System subak jako przejaw filozofii Tri Hita Karana jest światowym dziedzictwem UNESCO. W drodze powrotnej do hotelu zatrzymamy się w MENGWI i odwiedzimy świątynię PURA TAMAN AYUN, znaną ze swojej majestatycznej bramy i strzelistych wież Meru, które są poświęcone bogom, którzy mieszkają na wysokościach. Następnie kontynuujemy jazdę do świątyni TANAH LOT. Świątynia Tanah Lot jest jedną z najbardziej znanych świątyń na Bali. Malownicza świątynia zawieszona na skalnej wysepce jest jedną z ważnych i szanowanych świątyń, blisko spokrewnionych z kapłanem Nirarthą. Obserwacja zachodu słońca w tym miejscu to jedno z niezapomnianych przeżyć.
Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 11 BALI – WYPOCZYNEK
Całodniowy wypoczynek. All Inclusive.

Dzień 12 BALI – DENPASAR – DOHA
Śniadanie. Czas wolny. Obiad. Późne wymeldowanie  i przejazd na lotnisko. Wylot z Denpasar  do Europy

Dzien 13 Dzień 13: DOHA – WARSZAWA
Przylot do Warszawy.

Tags: