ISLANDIA – ziemia lodu i ognia

    1 dzień

Wylot z Katowic o godz.: 1635 do Reykjaviku. Przylot o godz.:1855 na lotnisko w Keflaviku. Powitanie wycieczki przez przewodnika. Przejazd do Reykijaviku ok.45 km. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg

  2 dzień

Zwiedzanie Reykjaviku zaczniemy od starego centrum, skupionego wokół jeziora Tjörnin, gdzie znajduje się wiele zabytkowych domów, w tym najstarszy – Fógetinn z 1752 r.  plac Austurvöllur – serce miasta. Na środku stoi pomnik Jóna Sigurdssona (1811-79), islandzkiego patrioty walczącego o suwerenność kraju. Przy placu zobaczymy też okazały gmach parlamentu (Althing) z końca XIX w., obok – kościół luterański z 1776 r. Panoramę Reykjaviku oglądniemy z tarasów Perlanu wieży ciśnień górującej  nad miastem. W godzinach wieczornych uroczysta wspólna kolacja w tradycyjnej islandzkiej restauracji. Nocleg.

 3 dzień

Śniadanie. Udajemy sie do Parku Narodowego THINGVELLIR. To miejsce położone nad jednym z największych i najpiękniejszych jezior jest również bardzo ważne dla historii Islandii,  tu w 930 r. po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, który jest jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych świata. Wizyta przy wybuchającym kilka razy na godzinę gejzerze GEYSIR – jego nazwa własna stała się na całym świecie nazwą oznaczającą wybuchające źródło; dojazd do pobliskiego GULLFOSS (Złotego Wodospadu), jednego z najpiękniejszych wodospadów w Europie. Przejazd do gejzeru Strokkur, którego strumień sięga wysokości 20 metrów. Przenosimy się do słynnej BLUE LAGOON (Błękitnej Laguny (Bláa Lónid)) – słynnego kompleksu naturalnych termalnych basenów z woda leczniczą, największej atrakcji turystycznej Islandii. Kolacja i nocleg w Reykjaviku.

 4 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: wodospad SELJALANDFOSS, pozwalający przejść wzdłuż skał poza lustro spadającej z wysokości ponad 60 metrów wody, przejedziemy obok miejsca erupcji słynnego wulkanu Eyjafjallajökull z 20 marca 2010 roku, zobaczymy  VIK   – pokryte czarnym piaskiem wybrzeże, niezwykłe formy skalne wyrastające z oceanu i góry otaczające całą okolicę. Zwiedzenie Parku Narodowego SKAFTELL – krainy czarów z lodu, gór, piachu i wody. Spacer do czoła lodowca SKAFTELLSJOKULL (lodowiec świńskiej góry), wodospadu SVARTIFOSS i na szczyt SJONARSKER. Nocleg i kolacja w hotelu w Skaftell.

 5 dzień

Śniadanie. Zaglądniemy do JOKULSARLON  – laguny wypełnionej górami lodowymi, odłamującymi się od Vatnajökull – największego lodowca Europy. Miejsce, które pozwala poczuć się przez chwilę jak na Biegunie, tym bardziej niezwykłe, że uformowało się ono dopiero na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat (wcześniej zalegał tu lodowiec). Przejażdżka amfibią między Górami Lodowymi czekającymi w  lagunie na „schudnięcie” co pozwoli im przecisnąć się na pełne morze. Wyruszamy do  KÁRAHNJÚKAR – hydroelektrowni  położonej w pobliżu największego lodowca Europy Vatnajökull  Oddana do użytku w 2008 roku i ostatecznie zakończona w 2009. Moc elektrowni to 690 MW, a produkcja roczna 4600 GWh energii elektrycznej. Przeznaczona dla odległej o 75 km na wschód huty aluminium koło Reyðarfjörður należącej do jednego z największych producentów aluminium na świecie koncernu Alcoa Fjardaál.

Projekt wymagał przegrodzenia dwóch największych wypływających z lodowca Vatnajkulle rzek Islandii Jökulsá á Dal i Jökulsá í Fljótsdal pięcioma zaporami i utworzenie trzech zbiorników wodnych . Woda ze zbiorników płynie tunelem wykutym w skale o długości 40 km opadając w dół 599 m i napędzając  sześć turbin  Francisa w siłowni umieszczonej wewnątrz góry Vaifjofssader. Przepływ wody wynosi 110 m³/s. Kolacja i nocleg w  Fáskrúðsfjörður.

 6 dzień

Śniadanie. Wyjazd do północnej części wyspy. Szereg atrakcji po drodze­­ jak np.: DETTIFOSS  najpotężniejszy wodospad w Europie. Rzeka Jökulsa a Fjöllum ma w tym miejscu ok. 100 m szerokości, zaś masy wody(w szczycie 500 m3/sek.) spadają w dół z progu o wysokości 45 m. Na przełęczy NAMAFJALL zobaczymy miejsce zwane HVERAROND  pełne dymiących kopczyków i bulgocących błotnych oczek. Unosi się tu intensywny zapach siarki, którą wydobywano od 1563 r. aż do XX w. Stąd roztacza się wspaniały widok na Jezioro MYVATN, o powierzchni 37 km², czwarte co do wielkości jezioro Islandii. Przejazd droga gruntową do krateru VITI wypełnionego szmaragdową wodą. Przyjemną przerwą w podróży po pokonaniu równiny BJARNARFLAG, będzie kąpiel w Naturalnym Kąpielisku Mytvan wypełnionym wodą geotermalną. Nad jeziorem Myvatn góruje wygasły wulkan HVERFJALl (452 m n.p.m.) Z góry rozciąga się piękny widok na okolicę, w tym na wulkan Ludent . DIMMUBORGIR – „mroczne zamki” czyli las skalnych kolumn z czarnej lawy – jedyne takie miejsce na ziemi w którym takie formacje istnieją na lądzie. Husavik – osada ”krainy wielorybów” oferująca wspaniałe widoki na zatokę Skjlfandi i ośnieżone szczyty Nattfaravikur. Kolacja i nocleg.

 7 dzień

Śniadanie. HUSAVIK – zwiedzenie kościoła dzieła islandzkiego architekta Rognvaldura Olafssona, Muzeum Wielorybów. Ruszamy w drogę powrotną do Reykjaviku. Droga będzie prowadzić przez północno –wschodnią część wyspy .Malownicze góry stołowe (ucięte szczyty) fiordy ,żyzne ukwiecone doliny to odrębność tego regionu.  Wodospad GODAFOSS; AKUREYRI –zwiedzimy katedrę zaprojektowaną  przez słynnego islandzkiego architekta Gudjona Samuellsona w której znajduje się witraż z … Coventry; GLAUMBER – zwiedzenie starego gospodarstwa w Muzeum Ludowym; HVAMMSTANGI – wizyta w Centrum Fok. Wieczorem tradycyjna kolacja islandzka i nocleg w Reykjaviku.

 8 dzień

Śniadanie. Udajemy się dalej jedną z najpiękniejszych widokowo dróg w kierunku miejscowości Olavsvik z pięknym małym lodowcem na górze w której, według Juliusza Vernego, jest jaskinia z wejściem do wnętrza ziemi. Zatrzymamy się przy źródle naturalnie gazowanej wody koło STADARSTADUR; ARNARSTAPI – „jaskinia piosenki” z niezwykłą akustyką i potężnym, naturalnym łukiem kamiennym, STYKKISHOLMUR – zwiedzenie nowoczesnego kościoła i spacer na wzgórze HELGAFELL – „świętą górę”. Objedziemy również najsłynniejszy fiord Hvalfjordur będącym w okresie II wojny światowej schronieniem dla floty aliantów. Kolacja w Reykjaviku. Przejazd na lotnisko w Keflaviku.

O godz.: 1940 wylot do Katowic.

9 dzień

Przylot do Katowic o godz.: 140.

Cena:

W cenie:

 • Bilet lotniczy na trasie Katowice – Reykjavik –Katowice (Wizzair)
 • przejazd busem po Islandii;
 • 7 noclegów w hotelach (pokoje 2 – 3 osobowe z WC i prysznicem);
 • wyżywienie wg programu – 7  śniadań, 8 obiadokolacji  (pierwszy posiłek: obiadokolacja w dniu, ostatni: kolacja w  dniu );
 • opieka pilota na całej trasie i polskojęzycznego przewodnika w Islandii;
 • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31:koszty leczenie (50.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1000 PLN);
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
 • podatek VAT-marża procedura marży dla biur podróży.

Cena nie obejmuje:

 • korzystania z systemu „Tour Guide”;
 • napiwki dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych;
 • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, itp.
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę).
Tags: