KASZUBY Z ŁEBĄ I CHMIELNEM

Dzień 1
Wyjazd i przejazd trasą: TORUŃ – miasto Kopernika i pierników – spacer po starówce: średniowieczny ratusz Starego Miasta i rynek z zabytkowymi kamienicami, gotycka katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty; Łeba (obiadokolacja, nocleg).

Dzień 2 
Śniadanie. Przejazd trasą: LĘBORK – początki i rozwój miasta związane są nieodłącznie z Krzyżakami – spacer po mieście, m.in.: zamek krzyżacki, mury obronne, SMOŁDZINO – zwiedzanie Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego; CZOŁPINO – spacer do wydmy czołpińskiej, jednej z nielicznych na terenie SPN dostępnych dla turystów; KLUKI – zwiedzanie Muzeum Wsi Słowińskiej położonego w środku funkcjonującej wiejskiej społeczności; to tętniąca życiem wieś – skansen chroniący kulturę materialną ludności kaszubskiej, zwanej Słowińcami; Łeba (obiadokolacja, nocleg).

Dzień 3
Śniadanie. Przejazd trasą: ŻARNOWIEC gdzie zachował się gotycki zespół klasztorny cystersek (później benedyktynek), a także pozostałości po pierwszej w Polsce elektrowni atomowej, która nigdy nie doczekała się realizacji; „CHAŁUPY WELCOME TO” czyli przejazd przez PÓŁWYSEP HELSKI od Władysławowa do Helu – zwiedzanie fokarium; przejazd na tereny SZWAJCARII KASZUBSKIEJ – najpiękniejszej części Kaszub – do Chmielna (obiadokolacja, nocleg).

Dzień 4 
Śniadanie. Przejazd trasą: w mieście i okolicy kultywuje się tradycyjne wzory kaszubskiego haftu i ceramiki – wizyta u hafciarki oraz w Muzeum Kaszubskiej ceramiki Neclów w Chmielnie; KARTUZY – centrum kulturalne Kaszubów z zespołem poklasztornym Kartuzów; SZYMBARK z „domem do góry nogami”; WIEŻYCA – najwyższe wzniesienie (329 m n.p.m.) na Pomorzu, całych polskich nizinach i na całym Niżu Środkowoeuropejskim; BĘDOMIN gdzie urodził się i spędził dzieciństwo Józef Wybicki – zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego mieszczącego się w dworku Wybickich; Chmielno (obiadokolacja, nocleg).

Dzień 5 
Śniadanie. Przejazd trasą: KOŚCIERZYNA – jedyne miejsce w Europie, gdzie w jednej parafii znajdują się dwa sanktuaria – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w kośc. Ś. Trójcy oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej przy klasztorze Sióstr Niepokalanek; WDZYDZE KISZEWSKIE – zwiedzanie najstarszego w Polsce skansenu; wyjazd z drogę powrotną; przyjazd w późnych godzinach nocnych.

Tags: