KENIA TANZANIA ZANZIBAR

Dzień 1      Nairobi

Wylot  z Warszawy do Nairobi. Nocleg.

 Dzień 2       Nairobi tour

Śniadanie. Zwiedzanie Muzeum Narodowego, centrum Nairobi: Kenyatta Avenue, Ratusz, katedra, Kenyatta Conference Centre – widok na okolice Nairobii, przejazd do muzeum Karen Blixen, autorki „Pożegnania z Afryką” która przeniesie nas w czasy kolonialnej Afryki i pokaże jak żyli tu biali Anglicy w XIX wieku. Po południu przejazd na granicę kenijsko-tanzańską w Namanga. Po załatwieniu formalności granicznych kontynuujemy podróż do Arushy. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3    Manyara/ Ngorongoro

Śniadanie. O 700 rano wyjazd jeepami nad jezioro Manyara, które znajduje się w dolinie ryftowej. Przejazd przez Karatu do NGORONGORO. Jest to słynny wygasły olbrzymi krater o średnicy 18 – 22 kilometrów którego krawędzie wznoszą się miejscami na wysokość ponad 2.500 m n.p.m. w którym w sposób żyją tysiące zwierząt niemal wszystkich gatunków zamieszkujących Afrykę Wschodnią. Po przyjeździe zjedziemy na dno krateru. Lunch zjemy w przystosowanym do pikników miejscu – Ngoitoktok Springs w pobliżu licznych hipopotamów. W czasie safari po dnie krateru Ngorongoro będziemy mieli okazje spotkać Wielką Piątkę Afrykańską: lwa, słonia, bawoła, nosorożca i lamparta. Inne żyjące tu gatunki to gepardy, gazele Granta i Thompsona, zebry, gnu, hieny, flamingi i inne ptaki. Po obiedzie noc spędzimy w namiotach rozbitych na brzegu krateru wśród niesamowitych odgłosów afrykańskiej nocy w obozie Simba Campsite,

Dzień 4     Ngorongoro / Serengeti

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy do Serengeti. Zatrzymamy się w wąwozie OLDUVAI gdzie znaleziono najstarsze ślady praczłowieka pochodzące sprzed 3 mln lat. Dalsza jazda do SERENGETI. Nigdzie na świecie dzikie ssaki nie żyją w tak gigantycznych ilościach, nigdzie nie spotyka się tak wielkich stad zwierząt kopytnych i tylu krążących wokół nich drapieżników. Serengeti to nieskończenie rozległe przestrzenie sawanny, gdzieniegdzie pocięte niewielkimi wzgórzami. Za stadami antylop podążają drapieżniki. Polowania lwów, hien czy gepardów nie należą wówczas do rzadkości. Po przyjeździe udamy się na safari żeby przy odrobinie szczęścia zobaczyć polujące na dwumilionowe stado gnu lwy i gepardy oraz inne zwierzęta zamieszkujące Serengeti. Obiad i nocleg w rezerwacie przyrody Serengeti, w sercu buszu w dwuosobowych namiotach na kempingu Seronera, z odgłosami dzikich zwierząt w tle.

Dzień 5     Serengeti – Jeziora Eyasi

Wcześnie rano safari jeepami w Parku Narodowym SERENGETI. Po powrocie z safari śniadanie. Potem wyjazd na drugie safari w Serengeti. Obserwacja dzikich zwierząt przy wodopojach. Poszukiwanie lampartów. Podglądanie zachowań hipopotamów. Wypatrywanie sępów i kryjówek hien. Obserwacja najrozmaitszych gatunków zwierząt takich jak gazele, zebry, szakale, strusie, żyrafy, bawoły, topi, bawolce, słonie i lwy. W trakcie przejazdu nad Jezioro Eyasi, lunch w buszu. Nad jeziorem założymy obóz i udamy się na wycieczkę do plemienia Tindikika – odpowiednika kongijskich pigmejów – których język „click” uważany jest za jeden z prajęzyków ludzkości, podobny jest do języków innych ludów zamieszkujących dalej na południe od Kalahari. Mała populacja żyje w buszu i zajmuje się polowaniami, na ogół na małe antylopy i pawiany, a w porze deszczowej na gazele które przenoszą się wtedy z Ngorongoro lub Serengeti do ich bujnego buszu oferującego im bogatsze pastwiska. Sprzęt używany do polowania to łuk którego cięciwa wykonany jest ze ścięgien żyraf i strzały pokryte silną trucizną z soku drzew. Dodawanie do drewna opałowego zielonego balsamowca commiphora odgania komary. Wyciśnięty z pewnego gatunku draceny (sansavaria) sok zapewnia im lekarstwo na ukąszenia węży, podczas gdy aloes jest używany do uzdrawiania ran ciętych. Korzenie drzew dostarczają szeroki asortyment leków, podczas gdy owoce baobabu są źródłem napoju. Kilka godzin spędzonych z Buszmenami sprawi, że na ​​pozornie nieprzyjazny busz zaczynamy patrzeć jak na środowiskiem dogodne do życia, a przyglądanie się Buszmenom, gdy w trakcie polowania czołgają się ukradkiem do zdobyczy by umiejętnie ją zabić jest niepowtarzalnym przeżyciem. Obiadokolację na którą będzie podane pieczone koźlę przygotowane przez plemię Masajów zjemy w obozowisku nad Jeziorem Eyasi.

Dzień 6       Jeziora Eyasi – / Arusha / lotnisko

Przed śniadaniem poranne safari nad jeziorem Eyasi. Po śniadaniu przyjedziemy do Arushy przez park węża. Po drodze zjemy lunch. Przejazd na lotnisko KILIMANDŻARO i przelot na Zanzibar. Po przylocie przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 -10       Odpoczynek na Zanzibarze

Śniadanie.; Wypoczynek i relaks po długim safari; Kolacja i nocleg w hotelu

W czasie pobytu na Zanzibarze będziemy organizować różne formy aktywności np.: wyprawa na połów ryb, wycieczka na plantacje przypraw z których słynie Zanzibar itp. Wycieczki te są dodatkowo płatne.

Dzień 11     Zanzibar – Stown Town – Dar es Salam

Śniadanie. Przejazd do stolicy Zanzibaru – Stone Town – zwiedzenie starego miasta w towarzystwie przewodnika: Dom Cudów, katedra anglikańska, spacer po historycznych uliczkach pamiętających smutne czasy handlu niewolnikami którego centrum był Zanzibar. Lunch w klimatycznym suahilijskim pubie. Popołudniu przepłynięcie promem do Dar es Salam. Po przybiciu około godz.:1800 krótki spacer po centrum Dar es Salam, obiadokolacja i przejazd na lotnisko skąd wylot do Europy.

Dzień 12       

Przylot do Polski.

Tags: