PORTUGALIA- Inteligentne sieci energetyczne

  • Home
  • Wyprawy
  • PORTUGALIA- Inteligentne sieci energetyczne

Dzień 1
Spotkanie na lotnisku wylot do Lizbony, transfer do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 2 
Śniadanie. Przejazd trasą: EVORA – Wizyta w EVORA INOVCITY
Spotkanie z przedstawicielami EDP na temat: Inteligentne sieci energetyczne;
InovGrid to innowacyjny projekt, który ma na celu wyposażenie sieci energetycznej w informacje i urządzenia do automatyzacji zarządzania siecią, poprawienie jakości usług oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych. Ma wspierać efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój środowiska oraz zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii oraz pojazdów elektrycznych. Będzie można kontrolować i zarządzać stanem całej sieci dystrybucji energii elektrycznej w danym momencie, co pozwoli dostawcy energii i firmom usług energetycznych do korzystania z tej platformy technologicznej, aby zaoferować konsumentom informacje i wartości dodanej produktów i usług energetycznych. Projekt EVRA Inov City dzięki zainstalowanym inteligentnym sieciom energetycznym stawia Portugalię i EDP w czołówce innowacji technologicznych i świadczenia usług w Europie. InovGrid jest rozwijany przez EDP Distribuição, przy wsparciu partnerów krajowych w dziedzinie przemysłu, technologii i badań: EDP Inovação, INESC Porto, EFACEC, Logica i Janz / Contar. http://www.inovcity.pt/en/Pages/homepage.aspx

Przejazd do LIZBONY – zwiedzanie jednej z najmniejszych europejskich stolic, spacer wąskimi uliczkami mauretańskiej Alfamy, najstarszej dzielnicy Lizbony na wzgórze, gdzie strategiczne miejsce zajmuje zamek św. Jerzego, skąd można podziwiać wspaniały widok na miasto, Tag i port; katedra – jedna z najciekawszych budowli w mieście. Powrót do hotelu; kolacja, nocleg.

Dzień 3 
Śniadanie. Przejazd trasą: AVEIRO – miasto na wodzie, z charakterystycznym labiryntem kanałów, którego symbolem są łódki rybackie moliceiros dekorowane rysunkami w żywych kolorach, przypominające weneckie gondole; spacer po centrum, gdzie można podziwiać malownicze domy rybaków; PORTO – miasto niezwykłe i pełne kontrastów, malowniczo położone na wzgórzu nad rzeką Duero, którego historyczne centrum zostało wpisane na listę UNESCO;
wizyta w piwnicach, gdzie dojrzewają doskonałe portugalskie wina, degustacja słynnego porto, z którego produkcji słynie miasto; zwiedzanie: Pałac Giełdy ze wspaniałą Salą Arabską; kościół św. Franciszka; rejs statkiem po rzece Duero – wspaniała okazja, by poznać miasto z innej perspektywy, dworzec Sao Bento, którego ściany wyłożone są wspaniałymi azulejos; kolacja, nocleg.

Dzień 4
Śniadanie. Przejazd trasą: BRAGA – główny ośrodek religijny, zwany portugalskim Rzymem, spacer po zabytkowym centrum, zwiedzanie wielokrotnie przebudowywanej i bogatej stylowo katedry; BOM JESUS do MONTE –nawiedzenie najwspanialszego Sanktuarium Portugalii; GUIMARÃES – nazywane kolebką Portugalii – spacer wąskimi uliczkami średniowiecznego miasta, które od 2001 roku jest objęte patronatem UNESCO; PESO DA RÉGUA – miasto położone przy szlaku winnym rzeki Duero, serce regionu produkcji wina porto, wizyta w Quina da Pecheca – XVIII-wiecznej winnicy produkującej porto oraz inne gatunki białych i czerwonych win, degustacja win; Porto, kolacja, nocleg.

Dzień 5
Śniadanie. Przejazd trasą: VISEU – miasto słynące z renesansowej szkoły malarstwa, spacer uliczkami zabytkowego centrum z renesansowymi i klasycystycznymi kamienicami; COIMBRA – dawna stolica Portugalii i centrum uniwersyteckie, zwiedzanie: najstarszy w kraju uniwersytet założony w 1290r. ze wspaniałą barokową biblioteką; Stara Katedra – najwspanialsza romańska budowla w Portugalii; kościół Świętego Krzyża z arcydziełami sztuki rzeźbiarskiej renesansu; FATIMA – ośrodek kultu maryjnego, cel licznych pielgrzymek, spacer po Sanktuarium Najświętszej Marii Panny: plac Pielgrzyma, bazylika z grobowcami św. Łucji, Hiacynty, Franciszka; kaplica Objawień. Kolacja, nocleg.

Dzień 6 
Śniadanie. Przejazd trasą: TOMAR, miasta założonego w XII w. przez templariuszy. Zwiedzanie wpisanego na Listę UNESCO klasztoru Zakonu Chrystusa Pana; ALCOBACA – zwiedzenie gotyckiego zespołu klasztornego Cystersów z największym w Portugalii kościołem, pamiątka nieszczęśliwej miłości Pedra i Ines de Castro; BATALHA – zwiedzenie opactwa dominikańskiego, arcydzieła portugalskiego gotyku upamiętniającego zwycięstwo Jana I pod Aljubarrotą; NAZARE kurort położony nad Atlantykiem – czas wolny na kąpiel i opalanie; Fatima, kolacja, nocleg.

Dzień 7 
Śniadanie. Przejazd trasą: MAFRA – miejscowość na północny wschód od Lizbony, znana z największego zespołu pałacowo-klasztornego na Półwyspie Iberyjskim w stylu barokowym który zainspirował portugalskiego laureata Nagrody Nobla José Saramago do napisania powieści „Baltazar i Blimunda”, zwiedzanie pałacu z jedną z najpiękniejszych bibliotek w Europie; SINTRA – dawna letnia rezydencji portugalskich monarchów położona wśród egzotycznych ogrodów i zalesionych wzgórz, wpisana na Listę UNESCO; zwiedzanie Pałacu Narodowego, gdzie można podziwiać piękne dekoracje z płytek ceramicznych – azulejos; transfer do hotelu w okolicach Lizbony, zakwaterowanie, przejazd na wieczór FADO z kolacja, powrót komunikacja miejska do hotelu, nocleg.

Dzień 8
Wylot z Lizbony do Warszawy.

Tags: