UZBEKISTAN 2025

foto

1 dzień:                              01.10.25

Godz.: 1400 zbiórka na lotnisku w Warszawie. O godz.: 1610 wylot do Taszkientu.

2 dzień:                              02.10.25

Przylot do Taszkientu o godz.: 105, przejazd do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Śniadanie. Następnie wyruszymy na spotkanie ze stolicą Uzbekistanu i jednocześnie największym miastem Azji Centralnej. Zobaczymy między innymi współczesne centrum miasta z pomnikiem ofiar trzęsienia ziemi z 1966r. podczas którego znaczna część miasta uległa zniszczeniu, Plac Niepodległości, gdzie kiedyś znajdował się najwyższy pomnik Lenina, zastąpiony obecnie wielkim globusem. Zwiedzimy starą część Taszkientu. Głównym jej walorem historyczno-kulturowym są liczne muzea, piękne meczety oraz mauzolea. Zobaczymy medresy Barak-Khana i Kukeldash z XVI w. – największe i najlepiej zachowane szkoły koraniczne w tej części świata, meczet Djuma, mauzoleum Hazrat Imam – jednego z pierwszych imamów Taszkientu. W Muzeum Koranów zobaczymy najstarszy na świecie, oryginalny Koran Osmana z 655 roku. Na zakończenie zwiedzania udamy się na lokalny, tradycyjny bazar Chor-su. Obiadokolacja, a następnie nocleg w hotelu w Taszkiencie.

3 dzień:                              03.10.25

Śniadanie, po śniadaniu przelot z Taszkientu do Urgenczu. Wyjazd do doliny tajemniczych twierdz tworzących zespół 50 obronnych miast na skraju czerwonych piasków pustyni Kyzył- kum. Pochodzą one z czasów Królestwa Kuszanów, które istniało na tych terenach na początku naszej ery, a których mieszkańcy zwani „czcicielami ognia” wyznawali zoroastryzm, jedną z najstarszych religii monoteistycznych. Zwiedzanie najlepiej zachowanych twierdz: Toprak Kala i Ayaz Kala. Przejazd do Chivy – średniowiecznego miasta położonego w sercu pustyni. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień:                              04.10.25

Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie Chivy – miasta- twierdzy, pełnej zabytków stolicy starożytnego Chorezmu. Głównym wejściem do miasta jest efektowna brama Ota Darwoza. Za nią znajduje się cytadela Kunja-Ark, w której bogato zdobionych wnętrzach znajdowały się m.in. harem, arsenał, meczet i więzienie. Następnie odwiedzimy zespół pałacowy Tash Chauli, siedzibę Chana i jego żon, pełen wspaniałych malowideł i ozdobiony błękitno-białą mozaiką kafelków. Na uwagę zasługuje także Sala Tronowa, gdzie Chanowie wydawali swoje, nie zawsze sprawiedliwe ale niepodlegające dyskusji wyroki. Najbardziej znaną budowlą Chiwy jest potężny minaret Kalta Minar, który miał być największy na świecie, lecz nigdy nie został dokończony. Spacerując wiekowymi uliczkami zobaczymy również wiele innych wspaniałych budowli m.in.: mauzolea Sajida Alauddina i Pahlavan Mahmuda czy medresę Arab-Muhammed-Chan. Obiadokolacja w pałacu Toza Bog – letniej rezydencji Muhammeda Rahim Chana. Nocleg w hotelu.

5 dzień:                              05.10.25

Śniadanie, następnie przejazd z Chiwy do Buchary. Pojedziemy wzdłuż rzeki Amu Dari, płynącej na granicy z Turkmenistanem, a następnie szlakiem karawan wielbłądów podróżujących po Jedwabnym Szlaku pomiędzy pustyniami Kyzył-kum i Kara-kum. Późnym popołudniem dotrzemy do Buchary, czyli „szczęśliwego miejsca”, miasta pełnego kolorytu. Buchara ma bogatą historię i wspaniałą architekturę, a Stare Miasto jest dziś przepełnione wspaniałymi budowlami, które mają nawet tysiąc lat i niewiele się zmieniły przez ostatnie stulecia. Zakwaterowanie w hotelu, w obrębie starej chanaki Mahalli Kuma. Krótkie zwiedzanie najbliższych zabytków (medresy Kukeldash i Nadir Divan-Beghi). Zobaczymy także minaret Kalyan z XII w. – najwyższy w Uzbekistanie o kształcie wielkiego pionowego filaru wznoszącego się ponad miastem. Obiadokolacja połączona z występem folklorystycznym. Nocleg.

6 dzień:                              06.10.25

Śniadanie i dalsze zwiedzanie Buchary – ważnego ośrodka handlowego na Jedwabnym Szlaku. Będziemy spacerować wąskimi uliczkami, przez średniowieczne kopuły targowe (rynki) do meczetu Poi Kaylan i medresy Miri Arab. W pobliżu znajduje się cytadela Ark, stara twierdza, która w średniowieczu stanowiła odrębne miasto z pałacem emira, mennicą, meczetami, instytucjami rządowymi. Zobaczymy również znany meczet Bolo-Hauz oraz Mauzoleum Ismailia Samani – pierwszy budynek w środkowej Azji, zbudowany z cegły w kształcie sześcianu kryty kopułą. Źródło Czaszma Ajub – zgodnie z legendą, przechodził tu prorok biblijny Hiob (Ajub), a w tym miejscu, gdzie uderzył on swoim kijem wytrysnęło źródło. Kolacja w restauracji nad stawem Lyabi-Hauz, otoczonym zabytkowymi obiektami. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Bucharze, otoczone restauracjami na świeżym powietrzu i sklepami mieszczącymi się w zabytkowych medresach. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

7 dzień:                              07.10.25

Śniadanie, następnie udamy się do mauzoleum świętego mędrca sufi Bahaudina Nakshbandi, miejsca zwanego „Mekką Centralnej Azji”, odwiedzanego również przez turystów szukających spełnienia swoich niewypowiedzianych życzeń. Następnie jedziemy do pałacu Mokhi-Khosa, letniej rezydencji ostatniego emira Buchary. Potem zwiedzimy kompleks memorialny Czor Bakr i medresę Chor-Minor zwieńczoną 4 minaretami zakończonymi błękitnymi kopułami. Po powrocie ze zwiedzania będziemy mieć wolny czas, który możemy spędzić na lokalnych bazarach, pełnych pamiątek wytworzonych przez miejscowych rzemieślników. Obiadokolacja  i nocleg w hotelu.

8 dzień:                              08.10.25

Po śniadaniu udajemy się w podróż na północny wschód do obozów kazachskich koczowników. Po drodze postoje i zwiedzanie zabytków: Vabkent (minaret ad-Din Tekish), Gijduvan (zabytkowa wytwórnia ceramiki), Karmana – Navoiy (mauzoleum Mir-Said Bahram, meczet Kassim Sheiha, polski cmentarz wojenny), karawanseraj Rabat-i-Malik, Nurota (twierdza Aleksandra Macedońskiego, czaszma i meczet Djuma). Zatrzymamy się w obozie jurtowym Kazachów w rejonie Yangikazganu. Dla chętnych przejażdżka po pustyni na wielbłądach (fakultatywnie). Obiadokolacja przygotowana przez koczowników (ew. na zamówienie – pieczenie barana). Nocleg w jurtach.

9 dzień:                              09.10.25

Po śniadaniu podążamy dalej „Jedwabnym Szlakiem” zatrzymując się nad jeziorem Aydar-Kul (ok. 200 km długości) – położonym w sercu pustyni Kyzył-Kum. Kąpiele, wypoczynek. Przejazd do Samarkandy jednego z najstarszych miast na świecie i perły Jedwabnego szlaku. Pod koniec XIV wieku miasto stało się stolicą państwa Mitura Tamerlana, który sprowadził tu wybitnych architektów i artystów, którzy nadali Samarkandzie nowy wygląd – pełen przepychu i bogactwa. Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja.

10 dzień:                            10.10.25

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Samarkandy: grobowiec Tamerlana Gur-Emir, mauzoleum Uług-Bega, meczet Bibi-Chanym z XV w., nekropolie Szach-i-Zinda i Rukhabad, gdzie znajdują się liczne, pięknie zdobione mauzolea, średniowieczne obserwatorium astronomiczne Uług-Bega. Pięknie odnowiony i imponujący Plac Registan z medresami Uług-Bega, Szer-Dor i Tillya Kari, klejnot Azji Centralnej i wizytówka Samarkandy. Registan w języku perskim oznacza „miejsce pokryte piaskiem” i w dawnych czasach pełnił rolę placu targowego. Wizyta na bazarze Siab. Obiadokolacja. Nocny spacer do wspaniale iluminowanego Placu Registan. Nocleg w hotelu.

11 dzień:                            11.10.25

Po śniadaniu wycieczka do Shakhrisabz – rodzinnego miasta Tamerlana, dzięki któremu stało się ważnym ośrodkiem nauki i sztuki. Zwiedzanie zabytków dynastii Timurydów: pałac Ak-Saraj, kompleks Hazrat Imam (mauzoleum Jahangira; Dorus-Syadot), meczet Kok-Gumbaz, kryty rynek Czor-su, łaźnia miejska z XV w. W obrębie miasta znajduje się też polski cmentarz z czasów II żołnierzy gen. Andersa i ich rodzin. Powrót do Samarkandy. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

 12 dzień:                           12.10.25

Pożegnanie z Samarkandą. Wyjazd na zwiedzanie manufaktury produkującej papier jedwabny wg. tradycyjnej receptury z VIII w. oraz zabytkowej wytwórni win i alkoholi, dla zainteresowanych – degustacja. Przejazd do Taszkientu. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

13 dzień:                           13.10.25

Przejazd na lotnisko. O godz.: 1000 wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko im F. Chopina o godz.: 1335.

UWAGA :  kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 Cena:   11.800 PLN

W cenie:

  • bilet lotniczy na trasie: Warszawa – Taszkient, Taszkient – Urgencz, Taszkient – Warszawa;
  • 12 noclegów w tym: 10 w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem I 1 nocleg w jurcie;
  • wyżywienie wg programu, typu HB:  11 śniadań i  11 obiadokolacji w tym jedna z występem folklorystycznym + 1 śniadanie w formie suchego prowiantu;
  • usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów;
  • korzystania z systemu „Tour Guide”;
  • lokalny transport klimatyzowanymi autokarami;
  • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: koszty leczenie (150.000 Euro), koszty ratownictwa (10.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1.000 PLN);
  • ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN od osoby).

 

Cena nie obejmuje:

  • napiwki dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych 70 USD;
  • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, itp.
  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę)cena ok 3%;

 

Tags: