WIELKA RUMUNIA

Dzień 1 
Wyjazd w godzinach porannych i przejazd trasa: Żywiec, Korbielów, Rużemberok, Preszow, Koszyce – krótkie zwiedzanie miasta, Miszkolc, Nyiregyhaza, Satu Mare. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd trasą: SAPANTA – wizyta na „wesołym cmentarzu”; BARSANA cerkiew św. Mikołaja z 1711 r., prawosławny kompleks klasztorny z najwyższą drewnianą budowlą w Europie, DOLINA IZY – „kwintesencja Maramureszu – wioski z zachowaną archaiczną drewnianą zabudową z misternie rzeźbionymi maramorskimi bramami, BOGDAN VODA – cerkiew św. Mikołaja, Câmpulung Moldovenesc. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3 

Śniadanie. Przejazd trasą: SUCEAVA – zwiedzanie: twierdza tronowa, z której wojewodowie sprawowali władzę nad Mołdawią, RADAWCE – odwiedzimy Monaster Mikołaja – z nagrobkami książąt mołdawskich; najstarszy murowany klasztor w Mołdawii; SUCZEWITA – zwiedzenie klasztoru którego architektura jest uwieńczeniem stupięćdziesietnioletniego rozwoju stylu mołdawskiego; monastyr MOLDOVITA wpisany na światową listę Dorobku Ludzkości UNESCO; Campulung Moldovenesc; obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4 

Śniadanie. Przejazd trasą: VORONET – kompleks klasztorny z przepięknie malowaną cerkwią św. Jerzego – kolejny zabytek z Listy UNESCO; HUMOR – kompleks klasztorny wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; WĄWÓZ BICAZ; Bazna; przejażdżka bryczką do kościoła obronnego w Boian; obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5 

Śniadanie. Przejazd trasą SIGHISOARA – najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto średniowieczne w tej części Europy – zwiedzanie: Kościół na Wzgórzu, Kościół Mariacki, Wieżę Zegarową oraz dom, w którym urodził się hrabia Drakula; BRASZOW – zwiedzanie starego miasta: stylowe późnośredniowieczne kamieniczki, ratusz i Czarny Kościół oraz średniowieczne mury miejskie; Predeal. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6 

Śniadanie. Przejazd trasą: BRAN – zwiedzenie zamku reklamowanego jako „zamek Draculi”, Ploiesti, Slobozia, most w Harsovej; Tulcza – „brama Delty Dunaju”. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7 

Śniadanie. Rano wycieczka łodzią. Opuszczamy port w Tulczy, płyniemy głównym kanałem Sulina i osiągamy mniejsze gałęzie delty. Docieramy do Mili 36 i jeziora Nebun, jednego z chronionych obszarów. Dajmy się oczarować temu miejscu i jego nietkniętej faunie i florze. Obiad na pokładzie. Przejazd do Mamai. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8 

Śniadanie. Dzień wypoczynku nad Morzem Czarnym. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9 

Śniadanie. Przejazd trasą: CONSTANCA historyczny Tomis – zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, Katedry Św. Piotra i Pawła, BUKARESZTU – zwiedzanie stolicy Rumunii – Cerkiew Patriarchy, siedziba Patriarchy Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej, zdjęcia przed Pałacem Parlamentu, drugim co do wielkości budynkiem na świecie i Muzeum Wsi im. Dimitrie Gusti, gdzie możemy zobaczyć kolekcję budynków ze wszystkich regionów w Rumunii. Wieczorem uroczysta kolacja i program folklorystyczny w restauracji „Pescarus”. Nocleg w Bukareszcie w hotelu.

Dzień 10 

Śniadanie. Przejazd trasą: Ramnicu Valvea, MONASTYR COZIA – zwiedzenie najstarszego klasztorze w Rumunii; DOLINĄ ALUTY przez PRZEŁOM CZERWONEJ WIEŻY, który dawniej stanowił granicę między Transylwanią a Wołoszczyzną; SYBIN – miasto o niepowtarzalnej atmosferze – zwiedzanie: Mały i Duży Rynek, Pałac Bruckenthal, Most Kłamców; Kościół Ewangelicki. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 11 

Śniadanie. Przejazd trasą: ALBA JULIA – zwiedzenie cytadeli; KLUŻ – zwiedzenie Rynku, starówki i murów obronnych z Basztą Krawców; ORADEA – spacer po centrum miasta z barokową i secesyjna zabudową . Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 12 

Śniadanie. Przejazd trasą: Debreczyn, Miszkolc, Poprad, Rużemberok, Korbielów, Żywiec, Bielsko – Biała. Przyjazd w godzinach wieczornych.

Tags: