WŁOSKIE OGRODY 2025

tivoli 1128891 1280

05.05.2025     1 dzień poniedziałek

O godz.: 400 spotkanie na lotnisku w Gdańsku. O godz.: 605 wylot z Gdańska do Monachium. Przylot do Monachium o godz.: 740 i o godz.: 830 wylot do Rzymu. Przylot na lotnisko Fiumicino o godz.: 1000.  Przejazd do Castell Gandolfo. Zwiedzanie ogrodów papieskich – jeżeli będą dostępne.

Ogrody papieskie, a właściwie ogrody Barberinich w Castel Gandolfo na wzgórzach Albani, mieszczą się w granicach 55 hektarowej rezydencji. Piękno natury łączy się w doskonały sposób z zabytkami archeologicznymi. Jest tam ogród magnolii, aleja róż, aleja aromatycznych ziół. Znajdują się tam też pozostałości budowli z czasów cesarza Domicjana z początków naszej ery.

Transfer do hotelu Venosta w Passoscuro; zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 06.05. 2025    2 dzień  wtorek

Śniadanie. Przejazd do CISTERNA DI LATINA  do OGRODÓW NIMFY. Niedaleko Rzymu znajduje się jeden z najpiękniejszych ogrodów Italii – Ogród Nimfy, w którym rzadkie i wielowiekowe rośliny plenią się na ruinach opuszczonego w XIV wieku średniowiecznego miasta Ninfa. Romantyczne, kolorowe, klimatyczne, bajkowe miejsce, które inspirowało wielkich pisarzy, takich jak Virgina Woolf, Truman Capote, Ungaretti i Moravia. Korzenie dawnej Ninfy sięgają czasów Imperium Rzymskiego – sanktuarium poświęconym nimfom Najadom – opiekunkom wód słodkich. Zniszczone i opuszczone w II połowie XIV wieku miasto nie zostało nigdy odbudowane. Nowe życie Ninfy zaczęło się w 1921 r. kiedy to Ada Bootle Wilbraham, wdowa po księciu Honoracie Caetanim, razem ze swoim synem Roffredem, postanowili stworzyć w ruinach miasta romantyczny ogród
w stylu angielskim. Osuszono bagna, zasadzono cyprysy, dęby ostrolistne, buki oraz mnóstwo różnorodnych krzewów i kwiatów – przede wszystkim pnące róże, odrestaurowano też część ruin.

Ostatnią spadkobierczynią i prawdziwą ogrodniczką była Lelia, córka Roffreda Caetani – utalentowana, ale mało znana malarka – która dbała o ogród jak o jeden wielki kolorowy obraz. Rodzina Caetani wygasła wraz ze śmiercią księżny Lelii (1977), ale jej imię przetrwało dzięki Fundacji Caetanich – prywatnej instytucji, która zarządza dawnym majątkiem rodziny i Parkiem Nimfa. Spacerowanie po tym ogrodzie, to cofanie się w czasie. Nie widać niczego oprócz natury i starożytnych ruin. Nawet powietrze ma tu inny zapach, a do tego dźwięk płynącej rzeki i szwargot zwierząt. Tutaj natura pokazuje swoje piękno w całej okazałości. Spacerowanie tutaj, słuchanie tych dźwięków i wypełnianie oczu feerią barw, to przebywanie w czasie, o którym obecnie czyta się tylko w bajkach. Atmosfera jest magiczna, rosną tutaj przeróżne rośliny i kwiaty z całego świata, jakby teren i klimat tego miejsca zapewniał im wszystkie elementy z ich pierwotnego siedliska, niezbędne im do życia. Tysiące roślin i drzew różnego rodzaju: klony, topole, hortensje, buki i wiele innych. Niektórym, może brakować charakterystycznych cech włoskich ogrodów — symetrii, fontann, posągów, przyciętych żywopłotów itp. Zamiast tego są ruiny tysiącletnich murów, wież i mostów, które tworzą tło dla drzew, winorośli i róż.

Ten ogród jest jedyny w swoim rodzaju.

Przejazd do TIVOLI. Willa Hadriana wraz z renesansową posiadłością Villa d’Este, to dwie największe atrakcje Tivoli. WILLA HADRIANA (Villa Adriana) to ruiny antycznego kompleksu wzniesionego w II wieku naszej ery. Chociaż była to największa rezydencja mieszkalna w Rzymie, określenie „willa” nie oddaje w pełni jej charakteru. Cesarz Hadrian stworzył bowiem coś na kształt własnego mini-miasta, wyposażonego w pałace, termy oraz zbiorniki wodne. Jako władca, Hadrian przywiązywał dużą wagę do kultury i sztuki, rozumiejąc znaczenie kultywowania dorobku innych antycznych cywilizacji. Przy projektowaniu czerpano ze spuścizny starożytnego Egiptu oraz Grecji, których dorobek Hadrian głęboko podziwiał. Pragnął on połączyć w jednym miejscu architekturę trzech wielkich kultur, tworząc unikatowe arcydzieło. Mimo że oryginalne budowle nie przetrwały do naszych czasów, zwiedzanie pozostałych z nich ruin pozwala wyobrazić sobie ich dawną wielkość. W porównaniu z innymi stanowiskami archeologicznymi starożytnego Rzymu, Willa Hadriana jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc. W uznaniu jego wartości historycznej i kulturowej, kompleks został w 1999 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najsłynniejszym zabytkiem Tivoli jest okazała wiejska rezydencja kardynała Hipolita D’Este, znana  jako VILLA D’ESTE. Dzięki freskom pałac ten jest jednym z najpiękniejszych obiektów renesansu. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych tarasowych ogrodów z niezliczoną ilością fontann, z których największe wrażenie robi Aleja Stu Fontann i Fontanna Organ, w której przepływająca woda uruchamia grające organy. W 2001 roku kompleks znalazł się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Przejazd do hotelu Venosta w Passoscuro. Obiadokolacja i nocleg.

07.05.2025      3 dzień      środa 

Śniadanie. Przejazd do RONCIGLIONE, które zachowało niezmieniony charakter od czasów wczesnego średniowiecza. Ze względu na swoją malowniczość było tłem wielu scen filmowych w tym „La dolce vita” (Federico Fellini) oraz  „Życie jest piękne” (Roberto Begnini). W 2023r. wygrało telewizyjny konkurs na najpiękniejsze miasteczko w całym kraju. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się w 1103 roku. Miejscowość przeżywała lata świetności w XVI wieku, gdy została nadana włoskiej rodzinie arystokratycznej Farnese. Zwiedzanie miasta.

Przejazd do CAPRAROLA – zwiedzanie VILLA FARNESE pałac został wybudowany na polecenie kardynała Alessandra Farnese, który w 1534 roku został obrany papieżem i przyjął imię Paweł III. Villa miała być jego letnią rezydencją. Autorem projektu pałacu był Giacomo Barozzi da Vignola. Willa Farnese w Capraroli była wzorem dla Pentagonu w Waszyngtonie. Do pałacu należą również tarasowe ogrody.

Przejazd do La Bella Venere – Lake Resort, Localita’ Scardenato, 01032 Caprarola VT.

Obiadokolacja i nocleg.

 08.05.25          4 dzień   czwartek

Śniadanie. Przejazd do BAGNAIA gdzie na szczycie wzgórza można jeszcze w tym życiu znaleźć raj. Sto kilometrów na północ od Rzymu, w XVI w. z inicjatywy pewnego dżentelmena i kardynała w jednej osobie powstał niezwykły ogród. Projektanci stworzyli go z wody i kamieni, zielonych liści i winorośli. Efekt przerasta wszelkie oczekiwania — VILLA LANTE o której mowa, uosabia humanistyczne ideały włoskiego renesansu. Bajeczny ogród zaprojektowany jako letnia rezydencja biskupów Viterbo, jest jednym z najbardziej spektakularnych XVI-wiecznych włoskich ogrodów przypisywanych geniuszowi Jacopo Barozzi da Vignola. Posiada niezliczone fontanny i elementy wodne ułożone na różnych tarasach, wśród ścieżek, żywopłotów, kwiatów i rzeźb, gdzie budynki prawie stają się ozdobą ogrodową. Villa Lante jest stosunkowo skromna. Jej celem było osiągnięcie perfekcji, a nie budzenie oszołomienia (uwagi nie rozpraszają tu kwiaty) i pozostaje niezmiennie zielona przez cały rok. Po przejściu przez bramę, dobiegnie nas silny zapach świeżo ściętego bukszpanu z położonej niżej Fontanny Maurów. Rosnące tu żywopłoty uformowano w spirale, kwadraty i koła, spomiędzy których wyglądają drzewka cytrynowe. Łańcuch fontann dekoruje wzgórze. Woda, pobierana ze źródeł bijących na pobliskich wzgórzach San Valentino, pojawia się w najwyższej grocie (nazywanej Fontanną Powodzi), a potem znika i zjawia się ponownie w zbiornikach wodnych i kanałach, które płyną pomiędzy dwoma palazetti — czyli inaczej „małymi pałacami”. Znajduje się tu Fontanna Delfinów, bogato zdobiona grzebieniami langust, Fontanna Łańcuchowa — równie tajemnicza i piękna co górski strumień, długi Stół Kardynalski z korytami bieżącej wody, które służyły gościom Gambary za miseczki do obmywania palców i klasyczny renesansowy ogród na najniższym poziomie.

Villa Lante — zwiedzana od góry do dołu — opowiada historię ludzkiej ewolucji, począwszy od wiejskiego Edenu stworzonego przez Boga po Fontannę Powodzi i doskonałą geometrię ogrodów położonych w niższych partiach.

Przejazd do BOMARZO – OGRODY BOMARZO (SACRO BOSCO). Zwiedzających witają słowa Sfinksa:

„Ci, którzy tu wejdziecie, przyjrzyjcie się dokładnie każdemu z tych dzieł, a następnie powiedzcie mi, czy tak wiele mogło być stworzone po to, aby zwieść ludzi czy dla samej sztuki”.

Gdyby nie Salvador Dali, nie byłoby po co jechać do PARCO DEI MOSTRI. Otóż w 1938 roku hiszpański malarz przyjechał tu i zachwycił się porośniętym chwastami i krzakami ogrodem pełnym niesamowitych rzeźb. Pod wrażeniem nakręcił film z tego miejsca, a jego zainteresowanie stało się nowym początkiem dla Sacro Bosco. Wszystko zaczęło się w połowie XVI wieku, kiedy to hrabia Pierfrancesco Orsini zlecił znanemu architektowi Pirro Ligorii zaprojektowanie ogrodu w Świętym Gaju (Sacro Bosco). Projektant stworzył założenie ogrodowe i wypełnił je budowlami oraz rzeźbami ze skały wulkanicznej (z tufu). I tak powstał park, w którym możemy podziwiać fantastyczne stwory, olbrzymy, nimfy i postacie z mitologii greckiej i rzymskiej. Położony w wąskiej zalesionej dolinie nazywany jest często „parkiem potworów”. Z parkingu wyglądał jak tandetna atrakcja turystyczna z monumentalnymi pomnikami smoków i sfinksów rozrzuconymi wśród drzew. Ale gdy znajdziemy się w środku, zdajemy sobie sprawę, że w lasach Bomarzo dzieje się coś bardzo dziwnego. Kamienne kolosy walczą na śmierć i życie w zielonej dolinie. Słoń trzyma rzymskiego legionistę w trąbie, a niebezpiecznie przechylony dom zdaje się walić w przepaść. Zza zakrętu wyłania się głowa ogra, którego szeroko otwarta paszcza pokazuje język w kształcie kamiennego stolika, przy którym odwiedzający mogą ucztować, zanim zostaną pożarci.

Historycy sztuki wiążą tę przedziwną kamienną galerię, którą około 1570 roku stworzył Vicino Orsini, z popularnością stylu manierystycznego, narodzonego po okresie dojrzałego renesansu. Jednak aby wyjaśnić genezę parku, można sięgnąć także do psychologii. Orsini był papieskim żołnierzem, który pozbawiony złudzeń wycofał się ze służby po wojnach pustoszących w XVI wieku włoski półwysep. W Bomarzo zrobił użytek ze swojego ocalałego łobuzerskiego poczucia humoru, aby pokonać dręczące go demony.

Przejazd do CIVITA DI BAGNOREGIO – to niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Włoch. Mimo, że przez mieszkańców prawie opuszczone, to rocznie przyjeżdża tu niemal milion turystów. Określane jest mianem La città che muore, czyli „miasta, które umiera”. Mimo usilnych starań naukowców, geologów i lokalnych władz – przyszłość osuwającego się miasta pozostaje niepewna.

W średniowieczu płaskowyż, na którym znajduje się Civita di Bagnoregio, był trzy razy większy niż obecnie, a mieszkało tu ponad 3000 osób. Dziś mieszkańców oficjalnie jest jedenastu, a Bagnoregio nękane jest przez osuwiska i trzęsienia ziemi.

Przejazd do La chiusetta ; Località Laghetto di Sugano, 5, 05018 Orvieto TR.

Obiadokolacja i nocleg.

 09.05.25         5 dzień  piątek

Śniadanie. Przejazd do ORVIETO – miasta położonego na płaskim szczycie wielkiego wulkanicznego wzgórza,  słynie przede wszystkim z najpiękniejszej w Umbrii, budowanej przez trzy wieki, katedry. Przy budowie pracowało około 350 architektów, malarzy, twórców mozaik i rzeźbiarzy. Bogato zdobiona fasada zdecydowanie wyróżnia się na tle skromnych i surowych bocznych ścian kościoła. Mozaiki i płaskorzeźby znajdujące się na fasadzie powstały w większości w XIV wieku. Niezwykła studnia św. Patryka wybudowana w XVI w. na zlecenie papieża Klemensa VII, a zaprojektowana przez florenckiego architekta Antonio da Sangallo. Jej projekt na ówczesne czasy był najnowocześniejszym w świecie. Charakterystyczne dla miasta są spiralne kominy kamienic i domów, które wypuszczają dym w kształcie kółek. Zwiedzanie miasta.

Przejazd do TODI – zostało wybudowane przez Etrusków pomiędzy III, a I wiekiem p.n.e. Słynie z produkcji oliwy z oliwek, lokalnego wina i trufli których jest tu najwięcej we Włoszech. Miasto warte jest odwiedzenia przede wszystkim ze względu na swój urok – piękny Piazza del Popolo, zabytkowe kościoły i pałace, brukowane wąskie uliczki, romantyczne zaułki, parki z tarasami widokowymi i tajemnicze przejścia.  Zwiedzanie.

Przejazd do Agriturismo Villa Guarnaschelli, Localita Via Poggio Secco, 5, 50018 Scandicci FI.

Obiadokolacja i nocleg.

 10.05.25          6 dzień  sobota

Śniadanie. Przejazd do PIETRASANTA – jedyne miasto na świecie nazywane „małymi Atenami”. To w tym mieście w XVI wieku Michał Anioł doglądał nowych złóż marmuru, z którego tworzono arcydzieła na całym kontynencie. Odwiedzając dziś Pietrasantę na każdym rogu można natknąć się na liczne posągi wykonane z brązu i marmuru. W Pietrasanta żył i tworzył wybitny polski rzeźbiarz – Igor Mitoraj, którego władze miasta w 2020r. uhonorowały otwierając na jego cześć muzeum. Niemalże na każdym rogu można natknąć się na jedną z rzeźb stworzoną przez światowej sławy rzeźbiarza. Zwiedzanie.

Przejazd do  LUCCA. Zwiedzanie ogrodów PALAZZO PFANNER – jego budowa sięga 1660 roku na zlecenie patrycjuszowskiej z Lucci – rodziny Moriconi. Niepowodzenia finansowe zmusiły rodzinę do sprzedaży budynku kupcom jedwabiu – Controni. Na początku XVIII wieku zlecili, prawdopodobnie Filippo Juvarra, przebudowę ogrodu. Budynek nadal jest własnością rodziny Pfanner, która od 1995 roku rozpoczęła renowację Palazzo i otwierając go dla odwiedzających. Z ogrodem, ozdobionym kwiatami, wysokimi drzewami i drzewkami cytrusowymi, które towarzyszą XVIII-wiecznym posągom przedstawiającym greckich bogów i Cztery pory roku, ogród Palazzo Pfanner, wyraźnie widoczny zarówno z murów miejskich jest doskonałym przykładem ogrodu barokowego w sercu średniowiecznej Lucci.

Przejazd do MARLIA – VILLA REALE, wybudowana w XVII wieku przez rodzinę Orsettich. Bracia Orsetti kupili w 1651 roku posiadłość w Marlii i stworzyli tu wspaniały park oraz wybudowali tak zwany Pałacyk z Zegarem, przepiękną dwupiętrową budowlę z loggią i zegarem właśnie. W XIX wieku Villa Reale przeszła w ręce siostry Napoleona, Elizy Baciocchi, która rządziła całą Lukką. W 1923 podupadłą rezydencję kupili i odrestaurowali hrabiowie Pecci-Blunt, w rękach których Villa Reale pozostaje do dziś. Najciekawsze w ogrodach Reale są teatr stworzony z równo przyciętych krzewów oraz teatr wodny z mieniącymi się w słońcu kaskadami.

Przejazd do COLLODI – w tym toskańskim miasteczku zrodziła się legenda Pinocchio, postaci znanej zarówno dzieciom, jak i dorosłym na całym świecie. Nieopodal Parku Pinokia znajduje się VILLA GARZONI to piękna rezydencja położona na stoku góry otoczona  przepięknym włoskim ogrodem z licznymi tarasami i posągami. Na terenie parku znajduje się motylarnia gdzie spaceruje się wśród chmary latających motyli.

Przejazd do  Agriturismo Villa Guarnaschelli, Localita Via Poggio Secco, 5, 50018 Scandicci FI.

Obiadokolacja i nocleg.

 11.05.2025 7 dzień  niedziela

Śniadanie. Przejazd do CASTELLO  WILLA MEDYCEUSZY – PETRAIA.

Medyceusze, dynastia rządząca we Florencji przez trzy wieki, posiadała nie tylko pałace w mieście, ale również wiele posiadłości w jego okolicach. Niektóre z nich przetrwały w mniej lub bardziej oryginalnym stanie. Willa Petraia ze swoją łatwo rozpoznawalną wieżą, jest położona na łagodnie opadającym wzgórzu u stóp najwyższej góry w okolicach Florencji czyli Monte Morello.
Od strony południowej zdobi ją piękny ogród, zbudowany na trzech poziomach, wykorzystując naturalne położenie terenu. W połowie 16 te

go wieku, już istniejąca budowla z terenem zostały zakupione przez Kosmę I, który zarządził pierwsze prace modernizacyjne, a potem przekazał posiadłość synom. Architekci Ferdynanda I zamienili budowlę średniowieczną, podobną prawdopodobnie do zamku z wieżami w prototyp wygodnej willi podmiejskiej. W 19 tym wieku, król Wiktor Emanuel na zaręczyny swojego syna, zamówił dach ze szkła i żelaza, zamieniając dziedziniec w scenograficzną salę balową. Posiadłość należała od 19 go wieku właśnie do króla i jego kochanki, a potem żony Róży Vercellana. Mimo wielu zmian w 18 tym i 19 tym wieku, ogród zachował jeszcze swoją przestrzeń i geometrię, wprowadzoną na życzenie Ferdynanda I.

OGRÓD VILLI CASTELLO może słusznie uważać się za prototyp XVI-wiecznego ogrodu włoskiego. Powstał jako istotna część całościowego programu renowacji i upiększenia Willi w Castello, odziedziczonej po matce Marii Salviati, wnuczce Wawrzyńca Wspaniałego. Ogólny projekt powierzono Niccolò Pericoli, znanemu jako „Il Tribolo”, który był również odpowiedzialny za skonstruowanie imponującego układu hydraulicznego doprowadzającego wodę ze źródła Castellina powyżej do zasilania licznych fontann. Rozbudowany schemat ikonograficzny ogrodu miał w zamyśle sławić oświeconą władzę nowego rządu Medyceuszy nad Toskanią oraz jego rolę w utrzymywaniu pokoju. Willa Medici w Castello stała się częścią majątku Medyceuszy w 1477 roku, kiedy to Giovanni i Lorenzo di Pierfrancesco de’ Medici, kuzyni Wawrzyńca Wspaniałego, kupili ją od rodziny Della Stufa. To właśnie w tej willi Marsilio Ficino wychował młodego Lorenza di Pierfrancesco w wizji humanistycznego świata i to właśnie dla tej willi Botticelli namalował Narodziny Wenus i wiosnę, przeniesione później do Uffizi. Ogrody są dzisiaj udostępnione do zwiedzania w przeciwieństwie do Willi będącej siedzibą Accademia della Crusca i Opera del Vocabolario Italiano.

Przejazd do Venosta w Passoscuro na obiadokolację i nocleg.

12.05.2025 8 dzień   poniedziałek

Śniadanie. Czas wolny na kąpiel. Wykwaterowanie. O godz.: 1300 transfer na lotnisko. O godz.: 1550 wylot do Monachium. Przylot o godz.:  1725 i o godz.: 2020 wylot do Gdańska. Przylot do Gdańska
o godz.: 2150.

UWAGA : kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 Cena:  8.900 PLN

W cenie:

  • bilety lotnicze na trasie: Gdańsk – Monachium – Rzym Ciampino – Monachium – Gdańsk (bagaż rejestrowy w cenie)
  • przejazd busem turystycznym typu „SPRINTER”, uchylne siedzenia, klimatyzacja;
  • 7 noclegów w tym 2 w hotelu i 4 w gospodarstwach agroturystycznych (pokoje 2 osobowe z WC i prysznicem);
  • wyżywienie wg programu: 7 śniadań i 7 obiadokolacja 3 w hotelu, 2 w gospodarstwie agroturystycznym i 2 w restauracji (pierwszy posiłek: obiadokolacja w dniu 5 maja, ostatni: śniadanie w dniu 12 maja)
  • opieka pilota na całej trasie;
  • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: koszty leczenia (30.000 Euro), koszty ratownictwa (7.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny (1.000 PLN);
  • ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
  • obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN i Fundusz Pomocowy – 10 PLN;
  • podatek VAT-marża procedura marży dla biur podróży.

Cena nie obejmuje:

  • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłaty za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane) itp.;
  • napiwków dla kierowcy;
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i usług miejscowych przewodników;
  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę).

 

Tags: