XIII ŚWIATOWA WYPRAWA MOSTOWA MAROKO – KRAJ ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA

03.10. 1 dzień Warszawa- Paryż – Rabat

Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz.: 1400. O godz.: 1610 wylot do Paryża. Przylot o godz.: 1835 i wylot o godz.: 2045 do Rabatu. Przylot na lotnisko w Rabacie o godz.: 2240. Odbiór grupy i przejazd do hotelu zakwaterowanie i nocleg.

04.10. 2 dzień Rabat –Meknes – Volubilis – Fes   270 km / 04 godz.

Po śniadaniu zwiedzanie RABATU – stolicy Maroka. Spacer po Kazbie Oudaia, starej twierdzy malowniczo położonej przy ujściu rzeki Bou Regreg do Atlantyku. Wizyta w mauzoleum Mohameda V, stojącym pośród ruin XII wiecznego meczetu, Wieża Hassana, Chelli, gdzie na ruinach rzymskich powstała nekropolia dynastii Merynidów. Zwiedzenie mostu Hassana II w Rabacie. Przejazd do cesarskiego miasta MEKNES, aby zobaczyć bramę Bab Mansour, a także spichlerze, królewskie stajnie i sanktuarium Mulaja Ismaila, które należy do nielicznych sanktuariów w Maroku, które mogą odwiedzić nie-muzułmanie. Przejazd do VOLUBILIS, miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na największe i najlepiej zachowane ruiny rzymskie w Maroku. Największym skarbem są doskonale zachowane mozaikowe podłogi. Przejazd do Fezu. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w Fez.

05.10. 3 dzień Fez – Midalt  210 km / ok. 04 godz. 

Po śniadaniu zwiedzanie FEZ. Wizyta w Fez el-Bali – największym zachowanym średniowiecznym mieście na świecie – spacer uliczkami i sukami tworzącymi labirynt starej dzielnicy. Zobaczymy meczet Karaouine, hiszpańsko-mauretańską uczelnię Attarine Medresa Koranic i plac Nejjarine. Zobaczymy także Pałac Królewski, medresy i dzielnicę żydowską mellah w Fez el-Jadid. Przejazd do Erfoud przez góry i lasy cedrowe Atlasu Środkowego, mijając po drodze IFRANE, uroczy ośrodek narciarski nazywany „marokańską Szwajcarią” i Azrou, ważny ośrodek rzemieślniczy. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w Midalt.

06.10. 4 dzień  Midalt – Arfud – Merzouga 210 km/ok. 03 godz. 30 min, ok. 60 km/ok. 1 godz.

Śniadanie. Kontynuujemy naszą podróż do Arfud przez Errachidia i dolinę Ziz usianą palmami. Następnie przejazd samochodami z napędem 4×4 do MERZOUGI. Przejażdżka wielbłądami na wydmy aby przeżyć zachód słońca na pustyni. Kolacja i nocleg w 2 osobowych berberyjskich namiotach na pustyni z których każdy posiada własną łazienkę i toaletę.

07.10. 5 dzień Merzouga – Arfud  – Warzazat 60 km /ok. 1 godz., 320 km/ok. 04 godz. 30 min

Po śniadaniu udamy się na wczesną poranną wycieczkę jeepem, aby zobaczyć wschód słońca nad wydmami Merzougi. RISANI – Święte miasto, w którym pochowany jest Moulay Ali Cherif, przodek dynastii Alaouitów. Zwiedzanie kasby z XVII wieku i ruin Ksar Abbar, a następnie przejazd przez Tinjdad do Tinghir. Zwiedzanie wspaniałych KANIONÓW TODGHA, których skały sięgają wysokości 250 metrów. Wyjazd do KANIONÓW DADES, a następnie kontynuacja podróży do Warzazat drogą tysiąca kasb i doliną Dades słynącą z róż. Postój w Kazbie TAOURIRT. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w Warzazat.

08.10. 6 dzień Warzazat – Marrakesz  197 km / ok. 04 godz.

Po śniadaniu udamy się do AIT BENHADDOU i TIFOULTOUTE – najbardziej spektakularnych fortec na południu Maroka, które służyły jako dekoracje do wielu filmów, np. „Laurence z Arabii”. Przejazd przez PRZEŁĘCZ TICHKA oferującą imponujący krajobraz w sercu pasma górskiego Atlas. Postój przy historycznym moście Oued Tensift z XIIw . Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w Marrakeszu.

09.10. 7 dzień  Marrakesz  – Essaouira 191 km / ok. 03 godz.

Po śniadaniu wizyta w ogrodach Majorelle, rozsławionych przez Yves Saint Laurent. Zwiedzanie starego miasta rozpoczniemy od wizyty w Pałacu Bahia, dawnej rezydencji wielkiego wezyra. Przyjemny spacer poprzez ogrody meczetu Koutoubia. Odkryjemy stare miasto przechodząc labiryntem wąskich uliczek w poszukiwaniu starego zajazdu dla karawan, dawnych riadów by poznać tradycyjny styl życia, publicznych ujęć wody i pieców chlebowych. W lokalnej zielarni zapoznamy się z magią naturalnych lokalnych wyrobów, popularnie w Maroku używanych, od przypraw po czarne mydło. Odwiedzimy Djemaa el-Fna, główny plac Marrakeszu jest pełen sprzedawców, muzyków i zaklinaczy węży. Przejazd do Essaouira – zwiedzenie portu z XVIII wiecznym mostem. Przejazd na wypoczynek – zakwaterowanie kolacja i nocleg w hotelu.

10.10. – 11.10. 8 – 9 dzień Essaouira

Śniadanie. Wypoczynek. Kolacje i nocleg.

12.10.  10 dzień Essaouira – Casablanka – Skhirat – Rabat   380 km / ok. 04 godz. 30 min   65 km / 1 godz.   30 km / 0,5 godz   

Po śniadaniu przejazd do CASABLANKI. Zwiedzenie mostu   Sidi Maârouf.  Zwiedzanie meczetu Hassana II, którego szklana podłoga zawieszona jest bezpośrednio nad morzem i najwyższego minaretu na świecie. Spacer po Corniche, reprezentacyjnej części promenady nad Atlantykiem. Plac Mohameda V, znany z architektury Art. Deco i zaprojektowany przez francuskiego architekta Henri Prost’a na początku XX wieku. Przejazd do Rabatu. Po drodze zwiedzenie mostów w ciągu drogi N1 nad rzekami Cherrat i Idem w okolicach Skhirat. Zwiedzenie mostu Mohammed VI-tego. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w Rabacie.

13.10. 11 dzień

O godz.: 330 przejazd na lotnisko. O godz. 610 wylot do Paryża. Przylot o godz.: 1010 i o 1300 wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko im. Fr. Chopina o godz.: 1420.

UWAGA:  kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 Cena: 10.300 PLN przy 22 ucz

10.950 PLN przy 16 ucz

11.900 PLN przy 10 ucz

W cenie:

 • bilet lotniczy na trasie:  Warszawa – Paryż – Rabat – Paryż – Warszawa;
 • 10 noclegów w tym 9 w hotelach 4* i 3* w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem oraz 1 w 2 osobowych berberyjskich namiotach na pustyni z których każdy posiada własną łazienkę i toaletę;
 • wyżywienie wg programu, typu HB: 9 śniadań i  9 obiadokolacji (pierwsze świadczenie: śniadanie w dniu 4.10; ostatnie kolacja w dniu 12.10);
 • usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
 • lokalny transport klimatyzowanymi autokarami;
 • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: koszty leczenie (100.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1.000 PLN);
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
 • obligatoryjne składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 PLN od osoby i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 PLN od osoby;

Cena nie obejmuje:

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów 90€ ;
 • napiwków dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych 60€;
 • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłaty za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane);
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę);