III ŚWIATOWA WYPRAWA MOSTOWA USA

Sezon: wiosna, lato, jesień, zima

1 dzień
Spotkanie grupy Warszawie. Wylot do Waszyngtonu. Przylot do Waszyngtonu i zwiedzanie WASZYNGTONU od 1800 roku stolicy Stanów Zjednoczonych – m. in.: spacer przed Kapitolem USA gdzie mieści się rząd i przed Białym Domem, oraz najsłynniejsze pomniki narodowe: Waszyngtona, Lincolna, Weteranów Wietnamu i Weteranów Wojny Koreańskiej, wizyta na cmentarzu Arlington. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

2 dzień
Dalszy ciąg zwiedzania Waszyngtonu. Około południa wyjazd z Waszyngtonu. Przejazd przez most Hanover Street Bridge w stylu Beaux Arts w Baltimore. Przejazd do FILADELFII (ok. 2 godz.) – zwiedzanie historycznej dzielnicy ściśle związanej z narodzinami Stanów Zjednoczonych: Independence Hall (lista UNESCO), w którym 4 lipca 1776 roku podpisano opracowaną przez Thomasa Jeffersona Deklarację Niepodległości oraz w 1787 roku uchwalono Konstytucję Stanów Zjednoczonych, obowiązującą do dnia dzisiejszego. Pobyt w Filadelfii ok. 2 godzin, bez zwiedzania Independence Hall w środku. Zobaczymy również legendarny most Benjamina Franklina, projektantem którego był Rudolf Modrzejewski. Przejazd na nocleg w okolice Nowego Jorku.

3 – 4 dzień
Zwiedzanie NOWEGO JORKU – największego miasta w Stanach Zjednoczonych, liczącego ponad 8 milionów mieszkańców, centrum globalnej kultury, rozrywki, i finansów. Zwiedzimy słynne nowojorskie mosty, m. in.: Most Brookliński i Most Manhattański, jeden z mostów Rudolfa Modrzejewskiego, oraz największy most wiszący w Ameryce – legendarny Most Verrazano. Wybierzemy się na spacer po Rockefeller Center i Piątej Alei, gdzie znajdują się najdroższe sklepy na świecie i wejdziemy do imponującej Katedry św. Patryka. Zobaczymy również Punkt Zero, Giełdę Nowojorską, słynną Wall Street, Broadway, legendarną Times Square, Radio City Music Hall, Siedzibę ONZ, Bibliotekę Nowojorską, Park Centralny i Operę Metropolitan. Fakultatywne atrakcje: wjazd windą na 86 piętro najsłynniejszego i najwyższego nowojorskiego wieżowca Empire State Building, skąd roztacza się przepiękna panorama miasta, oraz rejs statkiem pod Statuę Wolności. Nocleg.

5 dzień
Rano wyjazd z Nowego Jorku. Przejazd przez prowincję Nowego Jorku do wodospadu Niagara, położonego na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, uważanego za jeden z przyrodniczych cudów świata. Ok. godz.: 16:00 przyjazd nad Niagarę. Podziwianie najsłynniejszego na świecie WODOSPADU NIAGARA, będącego jedną z największych atrakcji środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady. Powstał on na rzece o tej samej nazwie, która płynąc z jeziora Erie do jeziora Ontario pokonuje niemalże stumetrową różnicę poziomów. Oglądanie wodospadów z najatrakcyjniejszych punktów widokowych, rejs statkiem pod wodospad, spacer po Koziej Wyspie. Chętni mogą przejść Mostem Tęczowym na stronę Kanadyjską. Wieczorem podziwianie oświetlonego wodospadu. Nocleg.

6 dzień
Przejazd przez USA do Detroit (ok. 6,5 godz.) – oglądanie mostu Ambasador. Przejazd (ok. 3 godz.) w kierunku Chicago. Nocleg.

7 dzień
Przejazd (ok. 1,5 godz.) do Chicago. Zwiedzanie CHICAGO: spacer tzw. Złotą Milą, będącą odcinkiem Michigan Avenue, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wstęp $12/ os.) oraz przejazd przez dzielnicę Oak Park zaprojektowaną przez Franka Loyda Wrighta. Nocleg na przedmieściach Chicago.

8 dzień
Przejazd przez krainę rozległych pastwisk, pól kukurydzy i lasów stanu Wisconsin, „Krainę 10 tys. jezior” – stan Minnesota. Pobyt w krainie Amiszów i przejażdżka po farmie Amiszów ich autentycznym wozem zaprzężonym w dwa konie. Przejazd na nocleg do Sioux Falls w stanie Południowa Dakota.

9 dzień
Przejazd przez legendarne prerie Dzikiego Zachodu w stanie Południowa Dakota (ok. 4,5 godz.) Wizyta w Parku Narodowym Badlands charakteryzującym sie pustką i księżycowym krajobrazem – pobyt w parku ok. 2 godz. Przejazd (ok. 1,5 godz.) przez święte góry Indian – Black Hills do MT. RUSHMORE (pobyt ok. 1 godz.), w której powstała monumentalna rzeźba, przedstawiająca głowy czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna i Theodora Roosevelta. Przejazd do Deadwood (ok. 1 godz.) – nocleg w najsłynniejszym kowbojskim miasteczku znanym z serialu o tej samej nazwie.

10 dzień
Przejazd (ok. 30 min.) do podnóża góry Mt. Thunderhead, gdzie od kilkudziesięciu lat powstaje największa rzeźba na świecie, przedstawiająca wodza Dakotów CRAZY HORSE’A (pobyt ok. 1,5 godz.). Prace rozpoczął w 1948 roku rzeźbiarz polskiego pochodzenia – Korczak Ziółkowski. Wizyta w muzeum Korczaka Ziółkowskiego. Postój przy wodospadzie Shell. Przejazd przez Góry Skaliste BIG HORN. Nocleg w okolicy parku Yellowstone. Dzisiejszy przejazd: 8,5 godz.

11 dzień
Przejazd do najstarszego na świecie PARKU NARODOWEGO YELLOWSTONE (lista UNESCO), będącego największym, najbardziej różnorodnym i jednym z najpiękniejszych parków narodowych Stanów Zjednoczonych. Wraz z Parkiem Narodowym Grand Teton, lasami państwowymi i otaczającymi rezerwatami dzikiej zwierzyny, tworzą największy połączony dziewiczy ekosystem umiarkowanej strefy klimatycznej na świecie. Sercem parku jest wyżyna Yellowstone, będąca gigantycznym kraterem wygasłego wulkanu, 4000 m poniżej kaldery znajduje się magma o temperaturze ok. 1000 ºC, tworząc na powierzchni największe na świecie skupisko form geotermalnych – kolorowe źródła, gotujące się błota, fumarole oraz gejzery w tym najbardziej znany Old Faithful (zobaczymy wybuch! będziemy tam przynajmniej 1,5 godz. albo póki nie wybuchnie), wyrzucający co około 80 minut wrzącą wodę na wysokość 30 – 55 m. Obejrzenie największych atrakcji parku, do których należy zaliczyć także pasące się stada bizonów. Następne punkty w Yellowstone: Jezioro Yellowstone, Wielki Kanion Yellowstone i w miarę możliwości, West Thumb Geyser Basin. Przejazd widokową trasą przez PARK NARODOWY GRAND TETON. Centralną częścią parku jest pasmo górskie Teton Range, którego najwyższy szczyt Grand Teton wznosi się na wysokość 4.198 m n.p.m. Pobyt w kowbojskim miasteczku Jackson. Nocleg.

12 dzień
Przejazd (ok. 5 godz.) do SALT LAKE CITY, założonego w 1847 roku. Obejrzenie głównych obiektów związanych z kulturą i historią Mormonów: Pl. Kościelny, od którego Mormoni rozpoczęli budowę miasta, Stanowy Kapitol. Przejazd obok słonego jeziora Salt Lake (ok. 4 godz.) i nocleg w Moab.

13 dzień
Rano zapraszamy na zwiedzanie PARKU NARODOWEGO ŁUKÓW, który jest „architektoniczną” perełką wśród wszystkich parków Stanów Zjednoczonych, uważany także za jeden z cudów natury. Znajduje się tu największa liczba łuków skalnych położonych blisko siebie. W Parku będziemy przez 5 godz. razem ze spacerem do słynnego łuku „Delicate Arch” (tam można sie dostać tylko pieszo). Przejazd na teren rezerwatu Indian Navajo, oglądanie dobrze wszystkim znanej z westernów i materiałów reklamowych scenerii PARKU MONUMENTÓW. Park ten uważany jest za jeden z najciekawszych parków w Stanach Zjednoczonych. Dolina Monumentów wypełniona jest skałami z czerwonego piaskowca o fantazyjnych kształtach (pobyt ok. 1,5 godz.). Przejazd do miejscowości Page (ok. 2 godz.). Nocleg.

14 dzień
Rano zatrzymamy się na zdjęcie nad JEZIOREM POWELLA. Przejazd (ok. 2,5 godz.) do PARKU NARODOWEGO WIELKIEGO KANIONU (lista UNESCO) – gigantycznego i najsłynniejszego wąwozu na świecie, od milionów lat tworzonego przez rzekę Kolorado i jej dopływy. Wielki Kanion został ukształtowany w formie litery V, ma około 350 km długości, 1800 m głębokości, rozmiary kanionu świadczą o niewyobrażalnej wprost sile z jaką woda musiała przedzierać się przez kolejne warstwy skał osadowych. Oglądanie kanionu z najatrakcyjniejszych punktów widokowych. W parku będziemy 7 godzin i możemy zobaczyć dużo. Podróż oryginalną częścią legendarnej amerykańskiej drogi Route 66. Nocleg w Peach Springs na terenie rezerwatu Indiańskiego Hualapai.

15 dzień
Przejazd (ok. 2,5 godz.) do Zachodniej części Wielkiego Kanionu, gdzie wejdziemy na najsłynniejszy szklany most nad Wielkim Kanionem – Skywalk. Potrzebujemy 3 godz. Przejazd (ok. 2,5 godz.) do światowej stolicy hazardu – LAS VEGAS i nocny przejazd główną ulicą miasta, oglądanie wspaniale iluminowanych kasyn – Wenecja, Mirage, Paryż, Pałac Cezarów, Treasure Island. Czas wolny. Nocleg.

16 dzień
Przejazd (ok. 3 godz.) przez pustynne rejony stanu Newada. Krótki pobyt w PARKU NARODOWYM DOLINY ŚMIERCI, będącym także Rezerwatem Biosfery. W Dolinie utrzymuje się najwyższa średnia temperatura w Ameryce Północnej z rekordem sięgającym 56,7 ºC. Przejazd (ok. 6 godz.) na nocleg w okolicach Los Angeles.

17 dzień
LOS ANGELES – zwiedzanie Miasta Aniołów: historycznego centrum położonego przy Olvera Street, pierwszej ulicy Los Angeles, przy której znajduje się także pochodząca z początku XIX w. miejska rezydencja bogatego ranczera Don Francisco de Avila; krótka wizyta na meksykańskim bazarze. Przejazd do Beverly Hills, spacer ulicą Rodeo Dr., przy której znajdują się najdroższe sklepy odwiedzane przez słynne gwiazdy. Przejazd do Hollywood – synonimu amerykańskiej produkcji filmowej, żyjącego z dawnej świetności oraz legendy „fabryki snów”. Spacer „Aleją Gwiazd”, w której chodnik wstawiono około 2.000 mosiężnych tablic z nazwiskami artystów, którzy odnieśli sukces w Hollywood, Chinese Theatre przed którym znajdują się odciski stóp i dłoni zdobywców Oskarów, Kodak Theatre, w którym rozdawane są Oskary. Ok. godz. 15:00 wyjazd z Los Angeles do San Francisco (5 godz. jazdy) (2 noce w San Francisco).Nocleg.

18 dzień
Zwiedzanie SAN FRANCISCO – jednego z najpiękniej położonych miast Stanów Zjednoczonych. Przejazd historycznym tramwajem linowym do Union Square, przejście najbardziej krętą ulicą świata „Ulicą Kwiatów” Lombard Str., spacer po dzielnicy portowej Fisherman’s Wharf, rejs statkiem po zatoce wokół wyspy Alkatraz, na której znajdowało się słynne wiezienie oraz pod mostem Golden Gate (lista UNESCO), będącym symbolem San Francisco i najczęściej fotografowanym mostem świata. Zobaczymy również ostatni most Rudolfa Modrzejewskiego – Bay Bridge. Po rejsie przejazd na punkt widokowy oraz przejazd przez mierzący 2,7 km most Golden Gate. Wizyta w Chinatown. Nocleg.

19 dzień
Dalszy ciąg zwiedzania. Transfer na lotnisko, wylot do kraju.

20 dzień
Powrót do kraju. Przylot do Warszawy.

Tags: