IX ŚWIATOWA WYPRAWA MOSTOWA PERU BOLIWIA

boliwia peru

Dzień 1

Wylot z Warszawy przylot do Limy. Transfer do hotelu; nocleg.

Dzień 2 

Śniadanie. Transfer na dworzec. Wyjazd i przejazd Koleją Malinowskiego do Ticlio

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ernesta Malinowskiego; powrót autobusem do Limy szereg postojów na zdjęcia krajobrazu Andów i mostów. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 

Śniadanie. Przejazd do Paracas – wycieczka łodzią motorową do Wysp Ballestas, położonych w PARKU NARODOWYM PARACAS, gdzie zobaczymy lwy morskie, głuptaki, pelikany, pingwiny i inne ptaki morskie. Z łodzi zobaczymy też sławny „Candelabro”, zagadkową figurę, o której wielu ludzi sądzi, że jest związana z Liniami Nazca. Inni łączą rysunek z gwiezdną konstelacją Krzyża Południa, a wielu wierzy, że jest to stylizowany rysunek kaktusa, który był używany przez pre inkaskich duchownych jako halucynogen. Po zrobieniu zdjęć lwów morskich, fok i kolonii ptaków morskich wrócimy do Paracas. Przejazd do Nazca, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4 

Śniadanie, transfer do portu lotniczego NAZCA i 45 minutowy lot nad zagadkowymi liniami. Te ogromne rysunki zwierząt, ptaków, znaków i liczb zostały wytrawione na pustyni i są widoczne tylko z powietrza. Przejazd do Arequipa – Białego Miasta. Imię to zawdzięcza budynkom wykonanym z białej skały, powstającej z materiału wulkanicznego wulkanu Misti. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5 

Śniadanie. Zwiedzanie miasta AREQUIPA – m.in.: Plac Główny, jeden z najpiękniejszych placów w Peru, Katedra – przykład XIX-wiecznej architektury peruwiańskiej, pełna pięknych złotych i srebrnych wyrobów. Odwiedzimy też Kościół Compania najstarszą świątynię jezuicką, być może jeden z najważniejszych kościołów w Arequipie ze względu na jego historię i tradycję, z piękną fasadą z rzeźbionymi kolumnami na której bystrzejszy obserwator, dostrzeże anioły o indyjskich twarzach (jedna twarz jest nawet zwieńczona piórami). Zwiedzimy Klasztor Katarzyny – „małe miasto”, które powstało w XVII wieku i otworzyło się dla społeczeństwa w 1970 roku, po 400 latach izolacji. Doskonale zachowany, mimo upływu czterech wieków, pozwala cofnąć się do czasów gdy krużganki i liczne, obszerne patia, ogrody i kuchnie pełne były życia. Około 20 zakonnic (kiedyś było ich około 500) nadal żyje w klasztorze. Wyjazd w cudowną, czterogodzinną podróż do KANIONU COLCA, jednego z najgłębszych na świecie (3,400 m). W czasie podróży przejedziemy przez Pampa Canahuas w Parku Narodowym Blanca Aguada, zamieszkanej przez stada vicunii i alpak (wielbłąda południowoamerykańskiego). Zobaczymy też piękne prekolumbijskie tarasy, nadal uprawiane przez plemię Collaguas. Po południu, odpoczynek i aklimatyzacja wysokościowa. Dla chętnych relaksującą kąpiel w gorących źródłach. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Chivay.

Dzień 6 

Śniadanie. Wyjazd do „KRZYŻA KONDORA”, gdzie zwykle można zobaczyć największego ptaka świata w locie. W drodze powrotnej odwiedzimy kolonialne miasta i kościoły MACA, ACHOMA, YANQUE, COPORAQUE. Dobra okazja, by zapoznać się z życiem mieszkańców. Powrót do Chivay i przejazd do Puno, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 

Śniadanie. Wyjazd na niezapomnianą wycieczkę motorówką po wodach JEZIORA TITICACA do unikalnych „Pływających Wysp” – Uros. Ci starożytni mieszkańcy jeziora, znani jako Plemię Wody, zbudowali własne „wyspy” przez dodawanie nowych warstw pewnego typu trzciny zwanej „totora” (Totora Scirpus), włóknistej rośliny z rodziny Papiro. Ich domy i łodzie też są zrobione z tego materiału. Kontynuujemy podróż do WYSPY TAQUILE, zamieszkałej przez krajowców mówiących językiem Quechua, którzy przez pokolenia rozwinęli skuteczne i unikalne systemy społeczne, jak również piękne techniki ręcznego tkactwa. Pójdziemy na spacer przez wzgórza i archeologiczne miejsca na wyspie. Lunch. Po południu, wrócimy do hotelu w Puno, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8 

Śniadanie. Opuścimy hotel w Puno i pojedziemy do SANKTUARIUM COPACABANA, by odwiedzić Katedrę „Dziewiczej Morena z Copacabana”. Wycieczka prywatną łodzią do WYSPY SŁOŃCA, do której dopłyniemy po półtora godzinnej przeprawie przez jezioro Titicaca, docierając do południowego brzegu, gdzie odwiedzimy wykopaliska archeologiczne ukazujące pozostałości „Pilkokaina – inkaskiej Świątyni”, centrum religijne, potem mały spacer przez schody Yumani, zbudowane przez naszych przodków, by móc dostać się do źródła Młodości, gdzie każdy może się oczyścić wypijając łyk poświęconej wody podziwiając piękno tego inkaskiego ogrodu. Powrót do Copacabana i dalszy przejazd do miasta La Paz – stolicy Boliwii. Po przyjeździe do La Paz, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9 

Śniadanie, zwiedzimy LA PAZ by poznać bogactwo kulturalne, historyczne, architektoniczne i naturalne stolicy Boliwii. Odwiedzimy Murillo Plaza, Katedrę, Pałac Rządowy, Kościół św. Franciszka, Muzeum Złota, Targ Czarownic i Księżycową Dolinę. Potem pojedziemy do TIAWANAKU i odwiedzimy Muzeum Ceramiki, wykopaliska archeologiczne Tiawanaku i jego główne centra ceremonialne: Piramidę Akapana, Świątynię Kalasasaya, Bramę Słońca. Naszą wizytę zakończymy typowym lunchem. Potem przejazd do granicznego Desaguadero i prywatnym transportem do Puno w Peru. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10

Śniadanie. Wyjazd do miasta Cusco. Podczas podróży, zwiedzać będziemy kompleks archeologiczny PUKARA, będący najstarszym (ruiny datuje się na 400 lat przed Chrystusem) śladem cywilizacji w peruwiańskim Altiplano. Przejedziemy do LA RAYA – najwyższy punkt trasy (4.313 m n.p.m.), roztacza się stąd wspaniały widok na pokryte śniegiem szczyty Kordylierów, stada alpak i vicunii. Po drodze, zatrzymamy się w UANI – lunch w spokojnej restauracji, gdzie możemy nacieszyć się sztuką kulinarną regionu. Przejedziemy do RAQCHI, gdzie zobaczymy sanktuarium wybudowane przez inkaskiego Pachacuteca i poświęcone Wirakoczy, najwyższemu bogowi Inkaskiego Imperium. Świątynia jest zbudowana z cegieł wykonanych z wysuszonego na słońcu błota i kamieni. Można zobaczyć pozostałości tarasów, mostów, magazynów i domów. W ANDAHUAYLILLAS odwiedzimy Kościół Pedro San de Andahuaylillas, zwany „Kaplicą Sykstyńską Ameryki”. Wewnątrz kościoła możemy podziwiać obrazy i freski z XVI i XVII wieku. Kościół jest uważany za wybitny przykład sztuki kolonialnej. Przyjazd do Cusco, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 11

Śniadanie. Zwiedzanie miasta CUSCO w ramach którego zobaczymy Plac Główny, Katedrę i Świątynię Słońca albo Korikancha. Wyjedziemy poza miasto, by odwiedzić inkaskie miejsca KENKO, TAMBOMACHAY, PUCARA PUCA i imponującą fortecę SACSAYHUAMAN, strategicznie zbudowaną na wzgórzu dominującym nad Cusco i słynącą z ogromnych, rzeźbionych kamieni (niektóre z nich mają wysokość ponad 9m i ważą ponad 350 ton). Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 12

Śniadanie. Wycieczka do „ŚWIĘTEJ DOLINY INKÓW”, w trakcie której mijać będziemy malownicze miasta, rolnicze tarasy i miejsca archeologiczne. Przejazd przez PISAK – wizyta na lokalnym targu, Calca i miasto Urubamba – lunch, by przybyć do inkaskiej Fortecy i Cytadeli OLLANTAYTAMBO, zbudowanej w formie serii tarasów z wyrzeźbionych kamieni, do których prowadziły długie schody, by chronić wejście do tej części doliny. Mamy okazję, by przejść przez osobliwe ulice pobliskiego miasta, religijnego i rolniczego centrum w czasach Inkaskiego Imperium, co da nam obraz wojskowej strategii obronnej Inków. Godz.: 1900 – przejazd pociągiem do Aguas Calientes – przyjazd i zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 13

Śniadanie. 30 minutowa jazda autobusem 6 kilometrową krętą drogą, do niewiarygodnego MACHU PICCHU – znanego też jako „Zagubione Miasto Inków” – zwiedzimy Plac Główny, Okrągłą Wieżę, Świątynię Słońa, Kwatery Królewskie, Świątynię Trzech Okien i różne cmentarze. Po zwiedzaniu będzie czas, by samemu pospacerować dookoła archeologicznego miejsca. Powrót busikami do Aguas Calientes – lunch i czas wolny. Powrót pociągiem do Pachar skąd busem do Cusco.

Dzień 14

Śniadanie. Transfer do portu lotniczego; przelot Cusco – Lima; zwiedzanie LIMY, m.in.: mieszkalnych dzielnic Miraflores i San Isidro, Parku Miłości, Huallamarca i Huacas Pucllana, obu preinkaskich centrów ceremonialnych, które przeżyły miejską ekspansję Limy. Zwiedzimy też najstarsze i najważniejsze muzeum Peru – Muzeum Archeologiczne z największą kolekcją przedmiotów z epoki prekolumbijskiej zawierającą ceramikę, wyroby metalowe, tekstylia, wyroby krzemienne i inne wyroby od czasów starożytnych kultur Peru do wieku Imperium Inkaskiego. Kontynuując zwiedzanie zobaczymy Historyczne Centrum Limy, uznane w 1991 roku przez UNESCO za Kulturalne Dziedzictwo Ludzkości, gdzie w XVI wieku założono centrum hiszpańskiej kolonii i wybudowano pierwsze budynki. Zwiedzimy Plac San Martin, jego balkony i stare domy, Plac Główny i jego ważne budynki takie jak Pałac Rządowy, Katedra Limy, Pałac Arcybiskupa i inne. Odwiedzimy jeden z najważniejszych klasztorów z XVII wieku ze starą biblioteką i podziemnymi kryptami znanymi jako Katakumby. Transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 15

Śniadanie. Czas wolny; lunch i transfer do międzynarodowego portu lotniczego.

Dzień 16

Przylot do Amsterdamu i wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Cena zależy od indywidualnych uzgodnień z kontrahentem (liczebności grupy, terminu realizacji imprezy, standardu, świadczeń).

Tags: