VII ŚWIATOWA WYPRAWA MOSTOWA POŁUDNIOWA AFRYKA NAMIBIA BOSTWANA RPA ZIMBABWE

  • Home
  • Wyprawy mostowe
  • VII ŚWIATOWA WYPRAWA MOSTOWA POŁUDNIOWA AFRYKA NAMIBIA BOSTWANA RPA ZIMBABWE

Dzień  1 
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przylot do Johanesburga.

Dzień 2 JOHANNESBURG – PRETORIA
Przelot do Johannesburga. Przylot. Przejazd przez centrum miasta, oglądanie historycznych oraz najnowszych budynków jak ratusz, budynki sądu, dworca i giełdy , budynek diamentowy i siedziby głównych banków. Podziwianie panoramy miasta z najwyższego budynku – Carlton Center. Postój na Placu Nelsona Mandeli w najbardziej ekskluzywnej dzielnicy Sandton, most Nelsona Mandeli. Przejazd do Pretorii, stolicy RPA – zwiedzanie historycznego centrum miasta (Dom i Muzeum Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii położone na wzgórzu i otoczone przepięknymi ogrodami. Postój przy okazałym Voortrekker Monument (Pomnik Wędrowca), w którym znajdują się ciekawe eksponaty dotyczące tzw. Wielkiego Marszu, którego uczestnicy w XIX w. opuścili Kapsztad i przez wiele lat wędrowali w głąb lądu. Następnie powrót do Johannesburga. Po południu przejazd do wioski kultury afrykańskiej Lesedi. Zwiedzanie chat poszczególnych plemion. Pokaz tańców różnych plemion zamieszkujących południową część Afryki – Zulu, Xhosa, Pedi, Basotho i Ndebele. Kolacja w restauracji Carnivore, w której podawane są m.in. dania z mięs dzikich zwierząt (m.in. z impali, elanda, gnu, krokodyla). Nocleg w Johannesburgu.

Dzień 3 GÓRY SMOCZE
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Krugera do malowniczych Gór Smoczych i przejazd trasą widokową – Panoramic Route. Pierwszy przystanek – to Okno Boga, które zawdzięcza swoją nazwę zapierającym dech w piersi widokom na rozciągającym się na położone 300m poniżej dziewicze afrykańskie lasy oraz równinę przechodząca przez Park Krugera aż do Mozambiku. Następnie przejeżdżamy wzdłuż kanionu rzeki Blyde (trzeci największy na świecie), oglądamy Bourke’s Luck Potholes (spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde) oraz 3 przedziwne okrągłe góry – Three Rondavels. Kolejny przystanek – to wodospad Lisbon Falls – największy w tym rejonie, a na koniec wizyta w pionierskim miasteczku Pilgrim’s Rest, gdzie były odkryte pierwsze złoża złota w RPA. Miasteczko jest żywym skansenem epoki pionierów i poszukiwaczy złota. Kolacja i nocleg koło Parku Krugera.

Dzień 4 PARK KRUGERA
Śniadanie. Całodzienne fotograficzne safari w poszukiwaniu słynnej “Wielkiej Piątki” czyli lwa, słonia, leoparda, bawoła i nosorożca. Park Krugera jest największym w Afryce naturalnym rezerwatem zwierząt, którego powierzchnia przekracza 2 mln hektarów, w którym żyje prawie 150 gatunków ssaków i ponad 350 gatunków ptaków. W południe przerwa na odpoczynek w obozie nad rzeką. Kolacja i nocleg koło Parku Krugera.

Dzień 5  SWAZILAND – ST. LUCIA
Po śniadaniu przejazd przez ostatnie na świecie absolutystyczne Królestwo Swazilandu. W kraju tym na niewielkiej powierzchni występują na północnym zachodzie tereny górzyste (highveld), w części środkowej wyżynne ( Middleveld ), a na południowym wschodzie równiny (Lowveld). Liczne rzeki i strumienie tworzą gęsta sieć wodną co sprawia, że Swaziland jest jedną z najlepiej nawodnionych części na południu Afryki. Dlatego też podróżując przez ten kraj zobaczymy ogromne bogactwo naturalnej flory, a także wielkie plantacje trzciny cukrowej. Przejazd przez malownicze tereny górskie i wioski zamieszkane przez plemię Suazi. Postój w centrum rzemiosła. Czas na posiłek i egzotyczne zakupy, takie jak rzeźbione świece o oryginalnych kształtach, maski afrykańskie, kolorowe batiki, druciane figurki zwierząt, pachnące esencje z lokalnych roślin (m.in. maruli). Przejazd do Manzini, największego miasta Suazi i krótki spacer po miejscowym targu, gdzie sprzedawcy oferują kolorowe tkaniny, ozdoby i biżuterię. Późnym popołudniem wracamy do Południowej Afryki i mijając zalew zapory Jozini dojeżdżamy do miejscowości wypoczynkowej St. Lucia. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w lodge w St. Lucia.

Dzień 6 ST.LUCIA – HLUHLUWE
Śniadanie. Wcześnie rano wyruszamy na safari w rezerwacie Hluhluwe. Rezerwat uważany jest za największe skupisko nosorożców na świecie. Połączone rezerwaty Hluhluwe i Umfolozi są w odróżnieniu od Parku Krugera niezwykle zielonym i górzystym terenem położonym pomiędzy rzekami dającymi nazwę rezerwatom. Po południu wracamy do miejscowości St. Lucia położonej w centrum rozlewisk zaliczanych przez UNESCO do światowego dziedzictwa przyrody. Rejs statkiem o zachodzie słońca po wodach St. Lucii zamieszkałych przez niemal tysiąc hipopotamów, około 2000 krokodyli i kilkaset gatunków ptaków. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w lodge w St. Lucia.

Dzień 7  ST. LUCIA – DURBAN – PORT ELIZABETH
Śniadanie. Przejazd przez Zululand i Wybrzeże Delfinów do Durbanu, największego portu RPA. Durban – spacer słynną „złotą milą” – promenadą wzdłuż brzegu Oceanu Indyjskiego. Wizyta w centrum miasta z historycznymi budynkami ratusza, poczty, sądu i teatru, rzut oka na port jachtowy będący częścią największego południowoafrykańskiego portu przeładunkowego. Zdjęcia przed zegarem Vasco Da Gammy, ufundowanym przez rząd Portugalii, upamiętniającym 400 lecie lądowania pierwszego europejczyka w tej części świata. Następnie lunch i zwiedzanie w parku wodnym U’SHAKA nowo otwartego – Akwarium – Delfinarium – jednego z 5 największych pod względem wielkości i zasobności tego typu obiektów na świecie. Jego ogromne wypełnione krystaliczną wodą akwaria ukazują podwodny świat Oceanu – wielkie rekiny ludojady, majestatyczne płaszczki, ogromne żółwie morskie i niepoliczalne ilości tropikalnych ryb. Cały ten barwny podwodny świat stworzony wokół autentycznego wraku statku przyciąga i olśniewa każdego gościa. Transfer na lotnisko i przelot do Port Elizabeth. Kolacja i nocleg w hotelu w Port Elizabeth

Dzień 8 PORT ELIZABETH – P. N. TSITSIKAMMA – OUDTSHOORN
Śniadanie. Krótkie zwiedzanie miasta. Ponad 500 lat temu dotarli tutaj pierwsi Europejczycy – portugalscy żeglarze Bartolomeu Diaz i Vasco da Gama. Most Van Stadens – betonowy most łukowy przez rzekę Van i stary Van Stadens w ciągu drogi R102 , łukowy most Paul Sauer. Następnie przejazd do Parku Narodowego Tsitsikamma. Przejście przez most linowy zawieszony nad ujściem rzeki Sztormowej. Przejazd słynną tzw. Garden Route (Droga Ogrodów). Most łukowy Bloukrans Bridge. Następnie przejazd przez góry Montague do leżącego w regionie Little Karoo – Oudtshoorn, nazywanego światową stolicą strusi. Wizyta na farmie strusi i zapoznanie się z hodowlą tych interesujących ptaków. Okazja do przejażdżki na strusiu i do kupna oryginalnych wyrobów ze skóry strusia. Zakwaterowanie w lodge, malowniczo położonym wśród gór. Kolacja (m.in. danie ze strusia).

Dzień 9 OUDTSHOORN STELLENBOSCH – KAPSZTAD (Cape Town)
Śniadanie. Rano przejazd do Cango Caves. Przejście przez jaskinie z wapiennymi i kwarcowymi formacjami stalagmitów oraz stalaktytów. Następnie przejazd do zabytkowego miasta Stellenbosch, w którym znajduje się słynny uniwersytet. Przy zadrzewionych alejach stoi wiele zabytkowych domów, w których znajdują się galerie sztuki, kawiarnie i restauracje. Przejazd przez doliny Paarl i Stellenbosh – wspaniałych kapsztadzkich winnic. Zwiedzanie jednej ze sławniejszej farm winnych Neetlingshof – degustacja produkowanych tam win oraz możliwość ich zakupu. Przejazd do Cape Town do Waterfront gdzie udajemy się na rejs jachtem na zachód słońca. Kolacja w restauracji w Waterfront. Nocleg w hotelu w Kapsztadzie.

Dzień 10 KAPSZTAD – PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI
Po śniadaniu wyruszamy do Hout Bay skąd statkiem popłyniemy na wyspę fok. Dalszy ciąg naszej trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez jedną z najpiękniejszych tras widokowych – Chapman’s Peak (10–kilometrowy odcinek trasy wykuty w stromych zboczach góry). Podczas jazdy podziwiać można zatokę Sentinel oraz Hout. Nie można być w Kapsztadzie i nie odwiedzić Przylądka Dobrej Nadziei – najpiękniejszego wśród wszystkich przylądków całej Afryki. Jadąc przez Park Narodowy Przylądka mamy okazję podziwiać nadmorską florę (fynbos-formacja roślinna, południowoafrykański odpowiednik makii) i faunę (pawiany, antylopy i wiele gatunków ptaków). Przylądek nazywany przez Portugalczyków przylądkiem burz otoczony jest ponad 370 wrakami statków. Stąd wywodzi sie słynna legenda o Latającym Holendrze. Postój w Punkcie Przylądkowym i czas wolny na wspinaczkę (lub wjazd kolejką szynową) na latarnię morską z pięknym widokiem na ocean. Oglądając ocean ze szczytu wzgórza możemy zauważyć linie wzdłuż której ciepłe wody Oceanu Indyjskiego spotykają się z zimnym Atlantykiem. W drodze powrotnej wzdłuż wschodniego wybrzeża Przylądka zatrzymujemy się w Simonstown na plaży zamieszkałej przez afrykańskie pingwiny – Plaża Boulders. Kolacja i nocleg w Kapsztadzie.

Dzień 11 KAPSZTAD
Śniadanie. Wjazd (przy sprzyjającej pogodzie) kolejką linową na Górę Stołową (1084 m n.p.m.). Zwiedzanie Kapsztadu. Na trasie spaceru po centrum – ratusz, fort, gmach parlamentu (z zewnątrz), ogrody Kompanii Wschodnio-Indyjskiej, Buitengracht Pedestrian Bridge. Czas na spacer po Nabrzeżu Victorii i Alfreda, gdzie dookoła wielkiej galerii handlowej stoją zabytkowe budynki, magazyny i spichlerze zaadaptowane na sklepy, restauracje, kafejki. Zwiedzanie ogrodu botanicznego Kirstenbosch, gdzie można podziwiać wiele gatunków roślin afrykańskich, m.in. odmiany narodowego kwiatu RPA – protea. Kolacja w restauracji na Waterfront. Nocleg w Kapsztadzie.

Dzień 12 WINDHOEK – NAUKLUFT PARK – SESRIEM CANYON – SOSSUSVLEI
Śniadanie. Wcześnie rano transfer na lotnisko i lot do Windhoeku – stolicy Namibii. Przejazd do Namib Naukluft Park – najstarszej pustyni na świecie, miejsca zamieszkania dla ok 200 gatunków zwierząt. Spacer do Kanionu Sesriem, wyżłobionego przed wiekami przez rzekę Tsauchab, obecnie zaopatrującą w wodę wiele zwierząt i ptaków zamieszkujacyh tą surową okolicę. Podróżnicy mogą zejść w dół kanionu schodami wyrytymi w skałach i z dołu podziwiać przedziwne formy ścian wąwozu. Kolacja i nocleg w lodge w poblizu Sesriem.

Dzień 13 SWAKOPMUND
Wyjazd przed świtem do rezerwatu pustynnych wydm Sossusvlei, oglądanie słońca wznoszącego się ponad najwyższymi wydmami na świecie, sięgającymi ponad 300 m wysokości. Wspinaczka na wydmy z których obserwujemy niezwykłą gre światła na krawędziach piaskowych wzgórz. Powrót na śniadanie. Po południu przejeżdżamy przez najstarszą pustynie świata, Naukluft i niepowtarzalny w swoistym uroku przełom rzeki Kuiseb. Po południu docieramy do Walvis Bay, głównego portu Namibii. W basenach solankowych spotykamy ogromne stada flamingów, pelikanów i innego ptactwa wodnego. Przejazd do Swakopmund – nadbrzeżnego miasteczka ze wspaniałą promenadą osłoniętą palmami i udekorowaną kwiatami, będącą prawdziwą oazą dla każdego podróżnika po długiej pustynnej podróży. Kolacja i nocleg w Swakopmund.

Dzień 14 SWAKOPMUND – WYBRZEŻE SZKIELETOWE – KHORIXAS
Śniadanie. Wyjazd wcześnie rano do doliny prehistorycznych roślin Welwitschia, powrót nad Ocean i podróż przez Park Narodowy Wybrzeża Szkieletowego, które jest miejscem wyjątkowym pomimo swojej zniechęcającej nazwy i reputacji. Jadąc w kierunku północnym przez to rozległe i odizolowane wybrzeże natrafimy na wspaniałe widoki wydm spotykających się z oceanem oraz wraki statków. Takie krajobrazy doprowadzą nas do Przylądka Krzyża – wielotysięcznej koloni fok. Później przemieszczamy się w głąb lądu, przez tereny pokryte zielenią i górami do miasteczka Khorixas. Kolacja i nocleg w lodge w Khorixas.

Dzień 15 SKAMIENIALY LAS – ETOSHA
Śniadanie. Rano udajemy się do kolejnego Miejsca Światowego Dziedzictwa Kultury Twyfelfontein – spektakularnej kolekcji prehistorycznych rycin skalnych, będących dziełem buszmenów sprzed 4 tysięcy lat. Potem wizyta w skamieniałym lesie, kryjącym w sobie tajemnice w postaci leżących tam ogromnych, sięgających 30 m pni drzew, które wg naukowców zostały przemieszczone tutaj przez gigantyczną powódź ok. 200 mln lat temu. Skamieniałe pod ziemią zachowują swój perfekcyjny kształt i detale do dzisiaj. W drodze do rezerwatu Etosha odwiedzamy ukrytą w buszu wioskę plemienia Himba,żeby sfotografować kobiety i dzieci o unikalnych fryzurach i ciałach pokrytych czerwonym pyłem. Dojeżdżamy do rezerwatu Etosha. Kolacja i nocleg w lodge przy bramie Etoshy.

Dzień 16 ETOSHA – całodzienne safari
Śniadanie. Wjazd do niezwykłego Rezerwatu Etosha, łączącego w sobie gęsty busz z rozległymi otwartymi terenami dna słonego jeziora. Centrum parku to Etosha Pan (słone dno jeziora) – płytka depresja ok. 4500 m2, która pozostaje sucha przez większą cześć roku, a napełnia się wodą do głębokości 1 m tylko w porze obfitych deszczy. Równina przyciąga wiele zwierząt i ptaków ze względu na bogactwo w sole mineralne i wodę.
Całodzienne safari w rezerwacie, gdzie w wyjątkowej scenerii (ciemnoniebieskie niebo i białe piaski pustyni) można zobaczyć niepoliczalne stada zebr, żyraf, antylop skoczków, antylop gnu i słoni. Rezerwat o powierzchni 22 tysięcy km2 zamieszkują 144 gatunki ssaków, ponad 340 gatunki ptaków i 110 gatunki gadów. Obserwowanie na otwartych przestrzeniach Etoshy codziennych migracji w poszukiwaniu wody olbrzymich stad zwierząt jest niezapomnianym wrażeniem. Kolacja i nocleg w lodge poza rezerwatem.

Dzień 17 ETOSHA – TSUMEB – RUNDU – BAGANI
Śniadanie. Wcześnie rano wyruszamy w drogę mijając centrum kopalnictwa miedzi – miasteczko Tsumeb, żeby później przez płaskie, pokryte buszem tereny dotrzeć do pasa rzek i rozlewisk Caprivi Strip. Późnym popołudniem dojeżdżamy do rzeki Okavango. Kolacja i nocleg w lodge na brzegu rzeki.

Dzień 18 BAGANI – MAUN
Śniadanie. Przekraczamy granicę z Botswaną i poruszamy się wzdłuż rzeki, a potem rozlewiska Okavango docierając po południu do stolicy regionu – Maun, które leży w delcie rzeki Okavango, jedynej rzeki nie wpadającej do morza, a wsiąkającej w pustynie Kalahari (15 tyś km2 krystalicznie czystych kanałów wodnych, spokojnych lagun i niezliczonych wysp, uważanych za jeden z cudów natury). Jest to jedno z najlepszych miejsc na safari. Kolacja i nocleg w lodge w Maun.

Dzień 19 MOREMI GAME RESERVE – DELTA OKAVANGO
Śniadanie. Safari na łodziach motorowych na rozlewisku delty Okavango oraz safari w samochodach terenowych 4×4 w Rezerwacie Moremi. Transfer łodzią motorową w zakamarki rozlewisk, gdzie rozpoczyna się wodne safari drewnianymi łódkami mokoro (przy odpowiednim poziomie wody). Kolacja i nocleg w lodge w Maun.

Dzień 20 CHOBE NATIONAL PARK
Śniadanie. Przejazd przez tereny słonych jezior Nxai, Magkadigkadi i Sowa do miejscowości Nata i potem do Kasne na granicy rezerwatu Chobe.Kolacja i nocleg w lodge w Kasane.

Dzień 21 KASANE – VICTORIA FALLS
Po śniadaniu safari w rezerwacie Chobe w samochodach terenowych 4 x 4. Następnie przekroczenie granicy z Zimbabwe i transfer do hotelu w Victorii Falls. Popołudniowa wycieczka do należących do 7 cudów świata Wodospadów Wiktorii, jednych z największych na świecie.Kolacja i nocleg w Victoria Falls.

Dzień 22 VICTORIA FALLS
Śniadanie. Dzień przy Wodospadach Wiktorii. Kolacja i nocleg w Victoria Falls.

Dzień 23 VICTORIA FALLS – JOHANNESBURG – DUBAJ
Po śniadaniu czas wolny. Transfer na lotnisko i przelot do Johannesburga. Wylot do kraju.

Dzień 24 WARSZAWA
Przylot do kraju i przylot do Warszawy.

 

Cena zależy od indywidualnych uzgodnień z kontrahentem (liczebności grupy, terminu realizacji imprezy, standardu, świadczeń).

Tags: