XIII Światowa Wyprawa Mostowa Fascynujący Świat Azji Centralnej

Dzień 1 08.09.2020
O godz.: 1200 spotkanie na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie. O godz.: 1505 wylot do Mińska. Przylot o godz.: 1715 i o godz.: 2220 wylot do Aszchabadu.

Dzień 2 09.09.2020
O godz.: 415 przylot do Aszchabadu. Spotkanie z przedstawicielem biura i przejazd do hotelu – wcześniejsze zameldowanie i krótki odpoczynek.
Śniadanie w hotelu. Wycieczka do wioski NOKHUR (góry Kopetdag), wizyta przy naturalnym, podziemnym jeziorze Kowata, meczet Turkmenbashy w KIPCHAK, postój przy moście Taze Zaman, wizyta w prywatnej stajni Akhalteke w GEOK-DEPE. Przejazd do stanowiska archeologicznego nieopodal Aszchabadu – STAREJ NISY. Podziwianie zachowanych ruin starożytnego miasta Partów. Powrót do ASZCHABADU (z j. perskiego – Miasto Miłości) – największego miasta Turkmenistanu. Przez wieki gościło ono kupców wędrujących Jedwabnym Szlakiem dopóki Mongołowie doszczętnie nie zniszczyli miasta w XIII w. Wizyta w Muzeum Historycznym, w którym znajdują się m.in. pozostałości dawnego imperium Partów sprzed ponad 2 tys. lat. Zwiedzanie miasta: Park Lenina, Pałac Prezydencki, Plac 10-lecia Niepodległości, Pałac Ślubów, centrum Alem, pomnik Konstytucji, Łuk Neutralności, Park Niepodległości i pomnik książki Ruhnama, dwie kładki dla pieszych nad ulicą Ataturka, stadion olimpijski. Obiadokolacja w restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 3 10.09.2020
Śniadanie. Przejazd trasą: „gazowe kratery” w DARWAZIE – podziwianie tzw. „wodnego” i „glinianego’’ krateru; KUNIA-URGENCZ – jedno z najstarszych miast na terytorium Turkmenistanu i całej Środkowej Azji (umieszczone na liście UNESCO) – wizyta w Mauzoleum Turabek Khanum z XIV w., Mauzoleum Najmeddin Kubra ( XII- XIV w.), minaret Kutlung Temir (60 m wysokości); Shavat – przejście graniczne pomiędzy Turkmenistanem a Uzbekistanem; Chiwa. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4 11.09.2020
Śniadanie. Zwiedzanie CHIWY – miasta – twierdzy, pełnej zabytków stolicy starożytnego Chorezmu – m.in.: brama Ota Darwoza – główne wejście do miasta; cytadela Kunja-Ark, w której bogato zdobionych wnętrzach znajdowały się m.in. harem, arsenał, meczet i więzienie; zespół pałacowy Tash Chauli – siedziba Chana i jego żon, pełen wspaniałych malowideł i ozdobiony błękitno-białą mozaiką, Sala Tronowa – gdzie Chanowie wydawali swoje, nie zawsze sprawiedliwe ale niepodlegające dyskusji wyroki; najbardziej znana budowla Chiwy – minaret Kalta, który miał być największy na świecie, lecz nigdy nie został dokończony; podczas spaceru wiekowymi uliczkami zobaczymy również wiele innych wspaniałych budowli, m.in.: mauzolea Sajida Alauddina i Pahlavan Mahmuda czy medresę Arab-Muhammeda. Obiad w pałacu Toza Bog – letniej rezydencji Muhammeda Rahim Chana. Po obiedzie przejazd na dworzec kolejowy w Urgencz. Jeżeli czas pozwoli przejazd na most drogowy na Amu Darii. O godz.: 1748 przejazd pociągiem do Buchary (przyjazd o godz.: 0015), która ma bogatą historię i wspaniałą architekturę, a Stare Miasto jest dziś przepełnione wspaniałymi budowlami, liczących nawet tysiąc lat. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 5 12.09.2020
Śniadanie. Zwiedzanie BUCHARY, m.in.: meczet Bolo-Hauz (z zewnątrz); Czaszma-Ajub (Źródła Hioba) oraz Mauzoleum Samanidów z X w., uznanego za „Perłę Orientu”; cytadela Ark – tysiącletnia rezydencja władców Buchary, a obecnie siedziba Muzeum Historyczno-Etnograficznego; spacer po Placu Poi-Kalian, z minaretem z XII w., meczetem Kalian oraz medresą Miri Arab z XVI w.; po obiedzie zwiedzenie zespołu architektonicznego Liabi Hauz (XVI/XVII w.) składającego się z największej w tej części Azji medresy Kukeldasz oraz medresy i meczetu Nadir Diwan Begi; bliźniacze medresy Uług Bega (XV w.) i Abdul Aziz Khana (XVII w.). Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 6 13.09.2020
Po śniadaniu udajemy się w podróż na północny wschód do obozów kazachskich koczowników. Po drodze postoje i zwiedzanie zabytków: VABKENT (minaret ad-Din Tekish), GIJDUVAN (zabytkowa wytwórnia ceramiki), KARMANA – NAVOIY (mauzoleum Mir-Said Bahram, meczet Kassim Sheiha, polski cmentarz wojenny), karawanseraj Rabat-i-Malik; NURATA (czaszma i meczet Djuma, twierdza Aleksandra Macedońskiego). Zatrzymamy się w obozie jurtowym Kazachów SPUTNIK w rejonie Yangikazganu. Dla chętnych przejażdżka po pustyni na wielbłądach (fakultatywnie, dodatkowo płatne). Obiadokolacja przygotowana przez koczowników (ew. na zamówienie – pieczenie barana). Nocleg w jurtach.

Dzień 7 14.09.2020
Po śniadaniu podążymy dalej „Jedwabnym Szlakiem” zatrzymując się nad jeziorem Aydar-Kul (ok. 200 km długości) położonym w sercu pustyni Kyzył-Kum. Kąpiele, wypoczynek. Przejazd do Samarkandy jednego z najstarszych miast na świecie i perły Jedwabnego szlaku. Pod koniec XIV wieku miasto stało się stolicą państwa Tamerlana, który sprowadził tu wybitnych architektów i artystów, którzy nadali Samarkandzie nowy wygląd pełen przepychu i bogactwa. Po przyjeździe do SAMARKANDY odwiedzimy największą dumę miasta – pięknie odrestaurowany, imponujący Plac Registan, najsłynniejszy plac w Azji Środkowej (medresy: Ulug-Bega, Sher-Dor, Tilla-Qori), klejnot Azji Środkowej i wizytówka Samarkandy. Registan po persku oznacza „miejsce pokryte piaskiem”, a w dawnych czasach służył jako rynek. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Nocny spacer po wspaniale iluminowanym Placu Registan. Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 8 15.09.2020
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie SAMARKANDY: grobowiec Tamerlana Gur-Emir, mauzoleum Ulug-Bega, meczet Bibi-Chanum z XV w., nekropolie Szach-i-Zinda i Rukhabad, gdzie znajdują się liczne, pięknie zdobione mauzolea, średniowieczne obserwatorium astronomiczne Ulug-Bega, ruiny akweduktu. Wizyta na bazarze Siab. Przejazd do Taszkentu, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 9 16.09.2020
Po śniadaniu odwiedzimy starą część TASZKENTU. Jego główną wartością historyczną i kulturową są liczne muzea, piękne meczety i mauzolea. Zobaczymy Medresy Barak-Khan i Kukeldash z XVI wieku – największe i najlepiej zachowane szkoły koraniczne w tej części świata, meczet Djuma, mauzoleum Hazrat Imam – jednego z pierwszych imamów Taszkentu. W Muzeum Koranu zobaczymy, jeden z 4 najstarszych na świecie, oryginalny Koran z 655 roku. Na koniec zwiedzania udamy się na lokalny tradycyjny bazar Chor-su. Obiad w lokalnej restauracji. Przejazd do granicy lądowej z Tadżykistanem, mosty na rzece Czirczik a dalej przejazd do Chodżentu. Przejazd przez most na Syr Darii, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 10 17.09.2020
Śniadanie. Zwiedzenie miasta CHODŻENT, które rozwijało się wokół twierdzy wzniesionej przez Aleksandra Wielkiego. Miasto było otoczone murem, kilkukrotnie niszczonym podczas podbojów, a ostatnia przebudowa miała miejsce w XVIII wieku; meczet i mauzoleum Szejka Muslihiddina (XVII-XIX w.); pomnik Lenina, pomnik poety Khudjandi, pałac Arbob; postój przy zaporze Kairokkum; przejazd do punktu granicznego „Kanibadam” pomiędzy Tadżykistanem a Uzbekistanem; most na rzece Syr Daria; dalsza droga do KOKAND – jednego ze starożytnych miast doliny Fergana – zwiedzanie: Pałac Khudayara Khana, Mauzoleum Modari Khana, Meczet Juma. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 11 18.09.2020
Po śniadaniu przejazd trasą: RISHTAN – wizyta w warsztacie ceramicznym Rustama Usmanova; MARGILAN – centrum produkcji jedwabiu „Yodgorlik”. Przejazd do granicy lądowej z Kirgistanem. Przejazd do Osh. Czas wolny. Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 12 19.09.2020
Śniadanie. Wycieczka po mieście OSH – spacer na Sulejman Too – Górę Sulejmana z pięknym widokiem na miasto, wizyta w Muzeum Historycznym, znajdującym się w jaskini. Zwiedzenie małego meczetu Babura – założyciela Dynastii Wielkich Mogołów. Transfer na lotnisko i przelot do BISZKEKU. Po przylocie krótka wycieczka, podczas której zobaczymy: Plac Zwycięstwa, Muzeum Sztuk Pięknych, Plac Ala-Too, konny pomnik Manasa – bohatera narodowego Kirgizów, galerię sztuki na świeżym powietrzu w parku Dubovy, Filharmonię Narodową i przespacerujemy się wzdłuż bulwaru Erkindika. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Zakwaterowanie, nocleg w hotelu w Biszkeku.

Dzień 13 20.09.2020
Śniadanie. Wyjazd nad Jezioro ISSYK-KUL. Po drodze zatrzymamy się, aby odwiedzić kompleks BURANA (umieszczony na liście UNESCO) – jeden z niewielu zabytkowych budynków w Kirgistanie i pozostałość po starym mieście na Jedwabnym Szlaku. Wieża jest częścią minaretu miasta Balasagun, które w XI wieku było stolicą dynastii Karahanid. W 1974 roku wieża została odrestaurowana, a teraz można wspiąć się po schodach wewnętrznych na jej szczyt i cieszyć się pięknym widokiem na okoliczne góry. Wokół wieży znajdują się Balbale („kamienni wojownicy”) z okresu od VI do X wieku. Kontynuujemy jazdę do miasta CHOLPON-ATA – skansenu petroglifów (kamienne inskrypcje), który zawiera ponad 2000 inskrypcji. Na skałach można zobaczyć rysunki przedstawiające sceny z polowań, zwycięstwa, wojny i codziennych czynności. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 14 21.09.2020
Po wczesnym śniadaniu przejazd do miasta KARAKOL – zwiedzanie: stara drewniana Katedra Świętej Trójcy, ulica Przejazd Kupeczeski (stare domy w stylu rosyjskim), meczet Dungan i wiejski sklep z pamiątkami (produkty ekologiczne). Obiad w domu lokalnej rodziny dungańskiej (spróbujemy co najmniej 8 rodzajów tradycyjnych, dungańskich potraw domowych). Długi przejazd do Almaty przez Karkarę, przyjazd wieczorem. Zakwaterowanie, nocleg w hotelu.

Dzień 15 22.09.2020
Śniadanie. Zwiedzanie ALMATY – Zielony Bazar, Park Panfiłowa, Katedra Zenkowa, Pomnik Chwały i Wiecznego Płomienia. Przejazd do najpiękniejszego jeziora położonego w okolicach miasta – Jeziora Wielkie Almaty. Podziwianie piękna okolicy. Wizyta na farmie sokołów „Sunkar” – pokaz polowania z sokołem na ptaki. Odwiedzimy wzgórze Kok-Tobe z najwyższą wieżą telewizyjną na świecie. Krótka jazda ze szczytu wzgórza do centrum miasta słynną kolejką linową Almaty. Pożegnalna obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

Dzień 16 23.09.2020
Godz.: 100 wyjazd z hotelu na lotnisko w Almaty. O godz.: 0510 wylot do Mińska. Przylot do stolicy Białorusi o godz.: 0720. O godz.: 1405 wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko F. Chopina w Warszawie o godz.: 1415.

Cena: 12.000 PLN przy 20 ucz.
13.500 PLN przy 16 ucz.
15.000 PLN przy 10 ucz.

W cenie:
• bilety lotnicze na trasach: Warszawa – Aszchabad, Osh – Biszkek, Almaty – Warszawa;
• 14 noclegów w tym 13 w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem i jeden nocleg w jurcie dwuosobowej z WC i prysznicem na zewnątrz;
• wyżywienie wg programu, typu HB: 14 śniadań, 4 obiadów i 10 obiadokolacji;
• usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
• lokalny transport klimatyzowanymi autokarami;
• ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31:
koszty leczenie (70.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1.000 PLN);
• ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
• składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN od osoby).

Cena nie obejmuje:
• kosztów wiz: tadżyckiej i turkmeńskiej ;
• biletów wstępu do zwiedzanych obiektów 50€;
• korzystania z systemu „Tour Guide” 20€;
• obligatoryjne napiwki dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych 80€;
• opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłata za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane) itp.
• ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę) cena ok 3%;

Tags: