XX EUROPEJSKA WYPRAWA MOSTOWA GRUZJA ARMENIA

Sezon: wiosna, lato, jesień

1 dzień
Wylot z Warszawy.

2 dzień
Przylot do Tbilisi. Wyprawę rozpoczniemy od wizyty w regionie Kakheti słynącego z produkcji win. Zobaczymy wspaniałe widoki szczytów Wielkiego Kaukazu i Doliny Kakheti, poznamy tradycję i kulturę regionu, spróbujemy wina i doskonałego jedzenia. Na początek pojedziemy do XVIII-to wiecznego, ufortyfikowanego miasta SIGHNAGHI, które zachowało swój oryginalny wygląd i oferuje odwiedzającym widoki na okoliczne szczyty Kaukazu. Wizytę zaczniemy od śniadania w lokalnej restauracji. Po spacerze po mieście odwiedzimy monastyr w BODBE z grobowcem św. Nino, która w IV w. nawracała Gruzję na chrześcijaństwo. Następnie odwiedzimy XIX-to wieczną posiadłość lokalnego księcia w TSINANDALI gdzie zwiedzimy jego domowe muzeum. Wizyta na farmie gdzie zobaczymy starą winną piwnicę i spróbujemy domowego wina. Podczas lunchu zjemy domowe potrawy, szaszłyki i popijemy winem; odwiedzimy pozostałości ufortyfikowanego miasta GREMI, katedrę w ALAWERDI i pozstałości Akademii w IKALTO; w przejazd do Telavi – kolacja z gruzińskimi winami i nocleg.

3 dzień
Śniadanie. Rano odwiedzimy rynek w TELAVI; przejazd do MCCHETA – gruzińskiego Gniezna – zwiedzanie zabytków: Dżwari – klasztor z VI wieku i katedra Sveti Cchoweli z XI wieku – oba obiekty wpisane na listę UNESCO; przejazd GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ w kierunku najwyższych części Kaukazu, szczytu Kazbek (5047 m n.p.m.); zwiedzenipodroz-do-gruzji – architektonicznego kompleksu z XVII wieku na który składają się dwa kościoły i twierdza wznosząca się nad zbiornikiem Zhinvili; Kolacja i nocleg w Gudauri.

4 dzień
Śniadanie. KAZBEGI – 2 godzinny spacer pod górę do ikony kraju – położonego na wysokości ponad 2.100 metrów n.p.m. KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY ( Tsminda Sameba ). Przejazd do TBILISI zwiedzanie – stare miasto, kościół Metekhi, synagoga, katedra prawosławna Sioni z VIw., łaźnie siarkowe; skwer i pomnik Lecha Kaczyńskiego; kolacja z tradycyjnych potraw gruzińskich z wspaniałymi gruzińskimi winami. Nocleg w Tbilisi.

5 dzień
Śniadanie. Przejazd Szlakiem Jedwabnym: UPLISCYCHE – wizyta w skalnym mieście – w I tysiącleciu p.n.e. był to jeden z głównych punktów na wielkim szlaku wsch-zach; GORI – muzeum Józefa Stalina; Kutaisi; Batumi. Kolacja i nocleg w Batumi.

6 dzień
Śniadanie. BATUMI – relaks na plaży; po południu zwiedzanie Batumi: katedry, Ogrodu Botanicznego; kolacja i nocleg w Batumi.

7 dzień
Śniadanie. Przejazd trasą: GELATI – klasztor i akademia z XII w.; KUTAISI – katedra Bagrati; BORJOMI – wizyta w parku znanego z wspaniałej wody mineralnej „Borżomi”. Kolacja i nocleg w Achalcyche.

8 dzień
Śniadanie. Przejazd trasą: CHERTWISI – postój na zdjęcia twierdzy, WARDZIA – zwiedzenie niesamowitego, wyrzeźbionego w skale średniowiecznego miasta – kompleks rozciąga się na długości ponad pół kilometra, składała się z około 3000 jaskiń i jednym z najlepszych przykładów renesansu Gruzji. Jest tam kościół wykuty w skale ze wspaniałymi freskami 12 wieku. Kompleks obejmuje również mieszkania, małe kościoły, sala refektarzy, piwnice winne, itp; przejazd na granicę gruzińsko – ormiańską w Bavra. Erewań. Kolacja i nocleg w Erewaniu.

9 dzień
Śniadanie. Zwiedzenie: ERYWAŃ – dynamicznie rozwijający się ośrodek w którym nadal dominują elementy sowieckiej przeszłości – wycieczka do punktu widokowego z którego będziemy obserwować majestatyczny Ararat, symbol Armenii; najważniejsze i najciekawsze zabytki miasta: Plac Republiki – budynki rządowe, które zostały zaprojektowane w tradycyjnym armeńskim stylu architektonicznego: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centralna Poczta, Narodowa Galeria Armenii; Budynek Opery; Park Zwycięstwa z statuą Matki Armenii, Most Kievyan, Aleja Baghramyan, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, Parlament, Muzeum Historyczne; park zwycięstwa i Muzeum Ofiar Ludobójstwa. Wizyta w Erewańskiej Wytwórni Brendy „Ararat”. Kolacja w lokalnej restauracji, nocleg w Erewaniu.
10 dzień
Śniadanie. Przejazd trasą: CHOR WIRAP – klasztor uważany za pierwsze ormiańskie Katolikos z bardzo bogatą historią związaną z postacią Grzegorza Iluminatora, który wprowadził chrześcijaństwo do Armenii – ważne miejsce pielgrzymek położone w Dolinie Araratu, z cudownym widokiem na biblijną górę Ararat ( 5165 m n.p.m.) znajdującą się w Turcji na której rzuciła kotwicę Arka Noego; ST HRIPSIME kościół , który jest uważany za jeden z 7 cudów Armenii ECZMIADZIN – ormiański Watykan, duchowa stolica Armenii – Katedra „Kościół – Matka” Wszystkich Ormian. Legenda głosi, że to właśnie tutaj, Jezus Chrystus zstąpił z nieba, aby wskazać miejsce, w którym chciał by zbudowano kościół. Eczmiadzin oznacza ” Jednorodzony zstąpił „; ZVARTNOTS – przystanek przy ruinach świątyni – perły VII wiecznej architektury, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolacja i nocleg w Erywaniu.

11 dzień
Śniadanie. ASHTARAK – jedno z najstarszych miast w Armenii: Kościół Karmravour – jeden z najmniejszych kościołów w Armenii, gdzie można poczuć atmosferę prawdziwego chrześcijaństwa, SAGHMOSAVANK zwiedzenie średniowiecznego klasztoru, położonego w zapierającym dech w piersi miejscu na brzegu głębokiego Kanionu Ashtarak; AMBERD – zwiedzanie z IX -wiecznej fortecy, która stoi na wysokości 2300m; kolacja i nocleg w Erywaniu.

12 dzień
Śniadanie. Wizyta w Matenadaran – gigantycznym zbiorze starożytnych, ormiańskich manuskryptów z Europy i Azji; przejazd trasą: GARNI – cytadela, pogańska świątynia, malownicze pomnik z okres u hellenistycznego i imponujący kawałek dawnej armeńskiej architektury; lunch w miejscowym domu, podczas którego będziemy mieli okazję poznać proces wyrobu tradycyjnego ormiańskiego chleba – „lawasz” i barbeque pieczonego w ziemnych piecykach „tonir”. na północny wschód od Garni, wyżej w wąwozie rzeki Azat, jest wspaniały zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej – GEGHARD – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO niesamowity starożytny ormiański klasztor, częściowo wykuty w skale, którego nazwa „Klasztor Włóczni”, pochodzi od włóczni, która zraniła Jezusa podczas jego ukrzyżowania, rzekomo przyniesionej do Armenii przez apostoła Tadeusza i przechowywanej wśród wielu innych zabytków. Przejazd do Erywania a po drodze przystanek w katakumbach wykonanych przez Levon Arakelyan w ciągu 20 lat. To imponujące, że prostą piwnicę na ziemniaki przekształcono w dzieło sztuki dzięki silnej woli człowieka. Kolacja w tradycyjnej ormiańskiej restauracji. Nocleg w hotelu w Erywaniu .

13 dzień
Śniadanie. Dzień zaczniemy od ARENI WINERY aby dokonać degustacji wina lokalnej produkcji; NORAVANK – zwiedzimy 13 wieczny klasztor wpisany na listę UNESCO; ZORAC KARER – ormiański „Stonehenge”; potem najdłuższą na świecie kolejką linową (5,7 km – podróż w jedną stronę trwa 11 minut), zwaną „Skrzydła Tatew” wyjedziemy do średniowiecznego KLASZTORU TATEV wpisanego na listę UNESCO o którym mówi się że zbudowany jest na skraju niczego; zdjęcia naturalnych kamiennych pomników w Goris; most wiszący w Khndzoresk. Przyjazd do Goris. Kolacja i nocleg.

14 dzień
Śniadanie. Przejazd przez PRZEŁĘCZ SELIMA ( 2410 m n.p.m.) z mającym sto lat karawanserajem; NORADUS – cmentarz o powierzchni ponad 7 hektarów z kolekcją prawie tysiąca chaczkarów ormiańskich z których najstarsze pochodzą z X wieku; JEZIORO SEWAN – „Perła Armenii” – największe jezioro Zakaukazia, położne około 2000 metrów nad poziomem morza, drugie najwyższe słodkowodne jezioro na świecie zajmujące 5% powierzchni kraju; zwiedzenie KLASZTORU SEVAN zbudowanego na wyspie w 8-9 wieku, która teraz stała się półwyspem z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro; DILIJAN – czasami nazywane” Małą Szwajcarią” w którym można przejść przez ulicę – muzeum zachowanych dziewiętnastowiecznych budynków w których są pracownie ceramiki i warsztaty rzeźbiarzy. Kolacja i nocleg w Dilijan.

15 dzień
Śniadanie. Przejazd trasą: HAGHPAT I SANAHIN – zwiedzenie kompleksów architektonicznych, najwybitniejszych dzieł średniowiecznej architektury ormiańskiej wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO; twierdza Narikala z IV w. – jedna z najstarszych fortyfikacji w mieście. Spacer wzdłuż ulicy Rustaveli – głównej ulicy miasta z najważniejszymi gmachami urzędowymi Kolacja w Tbilisi.

16 dzień
Wyjazd i przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.

Tags: