XXII EUROPEJSKA WYPRAWA MOSTOWA PÓŁNOCNA HISZPANIA

1 dzień

Zbiórka na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie. Wylot do Barcelony. Przylot na lotnisko w Barcelonie; przejazd do hotelu; obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: CARCASSONNE – zwiedzenie miasta słynącego z zachowanego pierścienia murów obronnych i średniowiecznej zabudowy, TULUZA – zwiedzenie miasta położonego nad Garonną – plac Capitol z ratuszem, kościół Jakobinów, bazylika św. Szczepana, uliczki starówki, zwiedzenie zakładów Airbus produkujących największe samoloty pasażerskie świata; Bordeaux: obiadokolacja i nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Zwiedzanie BORDEAUX – centrum miasta i mostów: kamiennego, mostu Jacques Chaban – Delmas, Akwitanii, przejazd trasą: WYDMA PIŁATA – najwyższa w Europie wydma o wys. 114 m n.p.m.; San Sebastian – obiadokolacja i nocleg.

4 dzień

Śniadanie. SAN SEBASTIAN – spacer po starówce, wzgórze Urgull i mosty na Urumea Ibaia. Przejazd trasą: GERNICA-LUMO miejsce gdzie przez stulecia spotykali się pod dębem na wiecach baskijscy przywódcy a które stało się 26 kwietnia 1937 roku celem pierwszego w dziejach dywanowego nalotu bombowego co stało się tematem słynnego obrazu Picassa Guernika; BILBAO – zwiedzenie starego miasta, Muzeum Guggenheima, żelaznego mostu Colgante z 1893 r, mostu Biskajski (Puente de Vizcaya) – to jest most gondolowy do przewozu pojazdów, historyczny, ale nadal czynny, Puente de la Salve ciekawy architektonicznie, most Zubizuri – projekt Santiago Calatravy, Puente de Miraflores, (Musques) – Viaducto de la Arena, (Plencia) – Pasarela de Plencia; obiadokolacja i nocleg.

5 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: Santander, Muzeum Jaskiń ALTAMIRA – „kaplicy sykstyńskiej paleolitu” z malowidłami będącymi najwspanialszymi przykładami sztuki prahistorycznej; SANTILLANA del MAR  – zwiedzenie jednego z najładniejszych miast Hiszpanii, Kolegiata, Llanes; COVADONGA  wizyta w Sanktuarium i miejscu gdzie zgodnie z tradycją wygrana bitwa z Maurami rozpoczęła proces Rekonkwisty; CANGAS DE ONIS  – postój przy moście rzymskim; OVIEDO zwiedzenie starówki i katedry San Salvador – obiadokolacja i nocleg.

6 dzień

Śniadanie. OVIEDO –dwóch kościołów przedromańskich z IX wieku wpisanych na listę UNESCO; MUROS de NALON – Viaducto Concha de Artedo; NAVIA – Viaducto de Navia, Santos; piesze przejście fragmentu najstarszej trasy pielgrzymkowej w Europie „Szlaku Św. Jakuba” – wejście do SANTIAGO DE COMPOSTELA- zwiedzenie katedry z grobem św. Jakuba; spacer po uliczkach otaczających katedrę; obiadokolacja i nocleg.

7 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą „mostową”: PONTEVEDRA – Most Puente Sobre el rio Lerez; VIGO – zwiedzanie; OURENSE – Most Milenijny (Puente de Milenio); PONTE ULLA, Puente de Gundian, Viaducto de O Eixo; LUGO – spacer po wpisanych na listę UNESCO w pełni zachowanych murach rzymskich z III w. ; obiadokolacja i nocleg.

8 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: VIADUCTO DEL CRUZUL; VIADUCTO DEL NARON; CEBRERO – średniowieczna wioska położona na wys. 1.300 m n.p.m, – zwiedzenie preromańskiego kościoła Santa Maria la Real z IX w; PONTEFERDA – postój na zdjęcie pod zamkiem templariuszy bez zwiedzania; ASTORGA – postój przy Pałacu Biskupim zaprojektowanym przez Gaudiego; LEON – casa Botin (dzieło Gaudiego), katedra, bazylika San Izydoro, panteon królów Kastylii i Leon – „romańska kaplica sykstyńska”; Burgos obiadokolacja i nocleg.

9 dzień

Śniadanie. BURGOS – zwiedzanie: most i brama Santa Maria, klasztor królewski de las Huelgas – panteon królów kastylijskich, klasztor Miraflores; przejazd trasą: Miranda de Ebro – spacer nad mostami Ebro, LOGRONO konkatedra – spacer od żelaznego mostu na Ebro przez Konkatedrę do symbolu miasta – kamiennego mostu de Piedra; romański most z XI wieku w PUENTA LA REINA; PAMPELUNA – spacer murami miejskimi i otoczoną nimi starówką; katedra obiadokolacja i nocleg.

10 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: RONCESVALLES – gotycka Kolegiata Panny Marii; przełęcz Puerto de Ibaneta (1057 m n.p.m.) gdzie zginął słynny żołnierz Karola Wielkiego bohater „Pieśni o Rolandzie”, spacer po starówce SAINT-JEAN-PIED-DE-PORT – brama św. Jakuba, spojrzenie na miasteczko spod cytadeli, kamienny most; PAU – spacer promenadą z pięknym widokiem na Pireneje; Lourdes – obiadokolacja; dla chętnych możliwość wzięcia udziału w procesji różańcowej ze świecami; nocleg.

11 dzień

Śniadanie. Wycieczka w Pireneje: CAUTERETS – pięknie położone w głębokiej dolinie uzdrowisko, z parkingu o nazwie „Most Hiszpański” przejazd kolejką linową i wyciągiem krzesełkowym a potem po 20 min spacerze znajdziemy się nad najpiękniejszym górskim jeziorem w Pirenejach; powrót tą samą drogą i przejazd do GAVARNIE – osady położonej na wys. 1375 m n.p.m. w samym sercu najpiękniejszej doliny pirenejskiej – 4 godzinny spacer do wodospadu Wielka Kaskada (8km, 400 m różnicy wzniesień); jeżeli warunki pozwolą wyjazd na przełęcz TENTES (2208 m n.p.m.) – 20 min spacer na szczyt PIC de TENTES (2322 m n.p.m.) skąd rozpościera się imponujący widok na cyrk Gavarnie i szczyt Le Taillon (3144m n.p.m.); powrót do Lourdes; obiadokolacja i nocleg.

12 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: OLORON-SAINTE-MARIE – postój przy wspaniałym romańskim portalu miejscowej katedry; ACCOUS – wizyta w Ekomuseum serów w celu zapoznania się z produkcją i degustacją lokalnych serów; BORCE – wizyta w ośrodku hodowli niedźwiedzi brunatnych w celu zapoznania się z florą i fauną Pireneji; JACA – zwiedzenie najstarszej romańskiej katedry  w Hiszpanii i klasztoru benedyktynek, XV wieczny most San Miguel przez który wędrowali pielgrzymi do Santiago; obiadokolacja i nocleg.

13 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: Santa Cruz de la Seros – mała pirenejska wioska; SAN JUAN DE LA PENA (10 -14)– zwiedzenie klasztoru w którym wg tradycji przechowywany był św. Graal i gdzie jest panteon pierwszych królów Aragonii; TORRECIUDAD – (9 – 20.30) ślicznie położone sanktuarium, główna siedziba Opus Dei; PERARRUA – most romański (Puente Romano); LA SEU D’URGELL – zwiedzenie romańskiej katedry; obiadokolacja i nocleg.

14 dzień

Śniadanie. Przejazd trasą: ANDORRA – spacer po stolicy pirenejskiego księstwa Andora, ewentualne zakupy; MERITXELL (andorskiej Częstochowy) – zwiedzenie Sanktuarium z niezwykle czczoną figurką Matki Boskiej; LATOUR-DE-CAROL – przejazd MAŁYM ŻÓŁTYM POCIĄGIEM z prędkością 35 km/h przez Pireneje 60-kilometrową trasą z położonego na wysokości 427 m n.p.m. przez Font Romeu i Bolquere położone na wysokości 1593 m. (jedna z najwyżej położonych stacji w Europie) do VILLEFRANCHE-DE-CONFLENT; na trasie przejazdu podziwiać można 650 różnych dzieł sztuki inżynieryjnej, w tym 19 tuneli i 2 najsłynniejsze mosty – jeden z nich to wysoki na 65 m Viaduc Sejourne, drugi zaś to wiszący most Pont Gisclard; przejazd autobusem do Girona- obiadokolacja i nocleg.

15 dzień

Śniadanie. Przejazd do BARCELONY – zwiedzenie katedry Gaudiego Sagrada Familia i spacer po słynnym bulwarze Rambla; przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko im. F. Chopina.

Uwaga: kolejność zwiedzania i godziny wylotów mogą ulec zmianie.

Tags: