AZERBEJDŻAN GRUZJA ARMENIA 2024

  • Home
  • Nowe
  • AZERBEJDŻAN GRUZJA ARMENIA 2024

22.05.24 1 dzień Kraków – Baku
Godz.: 1600 zbiórka na lotnisku w Balicach. O godz.: 1825 przelot na lotnisko Okęcie w Warszawie. O godz.: 2030 przelot do Baku.
23.05.24 2 dzień Baku
O godz.: 240 przylot do stolicy Azerbejdżanu. Transfer do hotelu. Nocleg. Śniadanie. Przejazd do GOBUSTAN (ok. 65 km). Podziwianie skalnych malowideł na otwartym powietrzu, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powrót do stolicy na zwiedzanie: wizyta na starym mieście, oglądanie niezwykłej panoramy Baku, przejście przez bramę Shemakha, zwiedzanie pałacu Szachów Szyrwanu, zwanego Perłą Starego Baku, wieży Dziewic. Kolacja w miejscowej restauracji, nocleg w hotelu.
24.05.24 3 dzień Baku – Maraza – Szemacha – Szeki
Śniadanie. Wyjazd z Baku w kierunku północno-zachodniej części Azerbejdżanu – gór Kaukazu. Pustynny krajobraz ustępuje tu miejsca gęsto zalesionym obszarom górskim. Po drodze wizyta w świątyni Diri Baba w Maraza oraz w meczecie Juma w Szemacha. Po przyjeździe do Szeki zwiedzanie Letniego Pałacu Chanów należącego niegdyś do Chanów Szeki, posiadającego niesamowite freski i witraże, Muzeum Szeki oraz centrum wyrobów lokalnych rzemieślników. Kolacja w lokalnej restauracji, nocleg w hotelu.
25.05.24 4 dzień Szeki – Sighnagi – Bodbe – Tbilisi
Śniadanie. Przejazd na granicę azerbejdżańsko-gruzińską. Po przekroczeniu granicy dalsza podróż do regionu Kachetii, znanego z produkcji słynnego gruzińskiego wina. Wizyta w typowym gruzińskim domostwie oraz degustacja wina w lokalnej winnicy. Następnie przejazd do XVIII-to wiecznego, ufortyfikowanego miasta SIGHNAGHI, które zachowało swój oryginalny wygląd i oferuje odwiedzającym widoki na okoliczne szczyty Kaukazu. Po spacerze po mieście odwiedzimy monastyr w BODBE z grobowcem św. Nino, która w IV w. nawracała Gruzję na chrześcijaństwo. Wizyta na farmie gdzie zobaczymy starą winną piwnicę i spróbujemy domowego wina. Podczas lunchu zjemy domowe potrawy, szaszłyki i popijemy winem; przejazd do Tbilisi; kolacja z gruzińskimi winami i nocleg.
26.05.24 5 dzień Tbilisi – Kazbek – Ananuri – Tbilisi
Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną (prowadzącą do granicy gruzińsko-rosyjskiej). Po drodze odwiedzimy zespół architektoniczny Ananuri (XVII w.), dwa kościoły i twierdzę z widokiem na zbiornik wodny Zhinvali. Rzeźby w kościołach są jednym z najlepszych przykładów sztuki gruzińskiej. Przejedziemy przez bardzo malownicze wysokie góry Kaukazu. Przyjazd do Stepancmindy – głównego miasta regionu. Ze Stepancmindy jedziemy samochodami z napędem na 4 koła do KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY (Tsminda Sameba) położonego na wysokości 2170 m. Jeśli pogoda na to pozwoli, można dostrzec jeden z najwyższych lodowców na Kaukazie – górę Kazbegi (5047 m). Powrót do Tbilisi. Kolacja w lokalnej restauracji z pokazem tańców i piosenek gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.
27.05.24 6 dzień Tbilisi
Śniadanie. Dziś odwiedzimy stolicę Gruzji – TBILISI, wędrując po starych dzielnicach miasta, a także wąskimi uliczkami, aby podziwiać kolorowe domy i wzorzyste balkony. Przejazd do MTSKHETY – dawnej stolicy Iberii Kaukaskiej z jej najważniejszym zabytkiem – katedrą Svetitskhoveli (XI w., UNESCO) gdzie przechowywana jest tunika Jezusa oraz pochowani zostali wybitni władcy Gruzji, a na ścianach znajdują się unikalne freski. Sama świątynia owiana jest wieloma legendami; zwiedzanie perły architektury sakralnej Gruzji – klasztoru Dżwari z VI wieku; powrót do TBILISI gdzie zobaczymy wiele ciekawych obiektów od czasów starożytnych po współczesne: przejazd reprezentacyjną ulicą – Aleją Rustawelego, przy której stoją najważniejsze budynki stolicy m.in. Opery i Baletu, Teatru Narodowego, Parlamentu; przejazd do cerkwi Św. Trójcy, postój przy popiersiu Lecha Kaczyńskiego; przejazd do świątyni Metekhi (XII w.), wyjazd kolejką linową do twierdzy Narikala (IV w.) aby oglądnąć piękną panoramę Tbilisi; zejście po schodach obok ogrodu botanicznego w kierunku meczetu, obok łaźni siarkowych i synagogi do katedry Sioni, Mostu Pokoju, bazyliki Anchiskhati i wieży zegarowej. Obiadokolacja, nocleg w hotelu.
28.05.24 7 dzień Tbilisi – Sadakhlo – Haghpat – Dilijan – Jezioro Sevan
Śniadanie. Przejazd trasą: Sadakhlo – granica gruzińsko – armeńska; HAGHPAT – zwiedzenie jednego z najwspanialszych przykładów ormiańskiej architektury średniowiecznej, wpisanego na listę UNESCO klasztoru Haghpat zbudowanego w X wieku; DILIJAN – miasteczko z malowniczymi panoramami – nazywane Armeńską Szwajcarią; JEZIORO SEWAN – „Perła Armenii” – największe jezioro Zakaukazia, położne około 2000 metrów nad poziomem morza, drugie najwyżej położone słodkowodne jezioro na świecie zajmujące 5% powierzchni kraju; zwiedzanie klasztoru Sevanavank zbudowanego w VIII – IX wieku na wyspie, która teraz stała się półwyspem, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro; zakwaterowanie w hotelu nad Jeziorem Sevan, kolacja i nocleg.
29.05.24 8 dzień Sevan – Noradus – Selim – Noravank – Areni – Khor Virap – Erewań
Śniadanie. Przejazd trasą: NORADUS – cmentarz o powierzchni ponad 7 hektarów z kolekcją prawie tysiąca chaczkarów ormiańskich, z których najstarsze pochodzą z X wieku; przełęcz Selim z przystankiem przy ruinach starożytnego Orbelian Caravanserai położonego wzdłuż Jedwabnego Szlaku; klasztor Noravank położony w wąskim kanionie z czerwonych skał, z unikalnym dwupiętrowym kościołem Surp Astatsatsin, bogato zdobionym płaskorzeźbami; lunch w położonej w grocie restauracji; klasztor Khor Virap położony u podnóża góry Ararat, gdzie z klasztornego tarasu podziwiać możemy fantastyczne widoki na dwa szczyty tego wygasłego wulkanu; Z dziedzińca prowadzi wejście do głębokiej studni (stąd nazwa klasztoru co w języku ormiańskim oznacza po prostu „Głęboka studnia”), w której król Tiridates więził krzewiciela chrześcijaństwa – św. Grzegorza Iluminatora. Erewań – zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
30.05.24 9 dzień Erewań – Etczmiadzin – Zvartnots – Erewań city tour
Śniadanie. Przejazd trasą: ETCZMIADZIN – ormiański Watykan, duchowa stolica Armenii – Katedra „Kościół – Matka” Wszystkich Ormian. Etczmiadzin oznacza „Jednorodzony zstąpił” – legenda głosi, że to właśnie tutaj, Jezus Chrystus zstąpił z nieba, aby wskazać miejsce, w którym chciał by zbudowano kościół. ST. HRIPSIME – kościół, który jest uważany za jeden z 7 cudów Armenii. ZVARTNOTS – przystanek przy ruinach świątyni – perły VII wiecznej architektury, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. EREWAŃ – dynamicznie rozwijający się ośrodek, w którym nadal dominują elementy sowieckiej przeszłości; najważniejsze i najciekawsze zabytki miasta: Plac Republiki – budynki rządowe, które zostały zaprojektowane w tradycyjnym armeńskim stylu architektonicznym: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centralna Poczta; zwiedzanie (wewnątrz) Narodowego Muzeum Historii Armenii; budynki: Narodowej Galerii Armenii i Opery; Park Zwycięstwa ze statuą Matki Armenii; Aleja Baghramyan, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, Parlament, Park Pamięci. Czas wolny. Kolacja w tradycyjnej ormiańskiej restauracji z pokazem folklorystycznym tańców i śpiewów ormiańskich; nocleg w hotelu w Erewaniu.
31.05.24 10 dzień Erewań – Garni – Geghard – Erewań
Śniadanie. Wyjazd w kierunku regionu Kotayk, do świątyni Garni, pogańskiej świątyni hellenistycznej z I wieku naszej ery i jedynej, która przetrwała chrystianizację Armenii w IV wieku naszej ery; lunch u miejscowej rodziny, podczas którego będziemy mieli okazję poznać proces wypieku tradycyjnego ormiańskiego chleba – „lawasz” pieczonego w ziemnych piecykach „tonir”. Przejazd do położonego w wąwozie rzeki Azat wspaniałego zabytku średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztoru Geghard – wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niesamowity starożytny ormiański klasztor, częściowo wykuty w skale, którego nazwa „Klasztor Włóczni”, pochodzi od włóczni, którą zraniono Jezusa podczas ukrzyżowania, rzekomo przyniesionej do Armenii przez apostoła Tadeusza i przechowywanej tutaj wśród wielu innych zabytków. Powrót do Erewania, czas wolny, kolacja i nocleg.
01.06.24 11 dzień Erewań – Warszawa – Kraków
Około godz.: 2.00 wyjazd z hotelu na lotnisko. O godz.: 530 wylot do Warszawy. Przylot po godz.: 725 i o godz.: 1025 wylot do Krakowa. Przylot na lotnisko w Balicach o godz.: 1120 .
UWAGA : kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena: 8.950 PLN przy 20 ucz. dopłata do pokoju jednoosobowego 1.300 PLN
9.550 PLN przy 16 ucz. dopłata do pokoju jednoosobowego 1.300 PLN

Min ilość ucz. 16 osób

W cenie:

  • bilet lotniczy na trasie: Kraków – Warszawa – Baku; Erewań – Warszawa- Kraków;
  • lokalny transport klimatyzowanymi autokarami;
  • 10 noclegów w hotelach 3*, w pokojach dwuosobowych z WC i prysznicem;
  • wyżywienie wg programu, typu HB: 9 śniadań, 9 obiadokolacji i 3 lunche;
  • usługi lokalnych przewodników z językiem angielskim oraz polskiego pilota na całej trasie;
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów;
  • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: ubezpieczenie: od kosztów leczenie (100.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstw nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny(1000) PLN;
  • ubezpieczenia od chorób przewlekłych;
  • podatek VAT-marża procedura marży dla biur podróży;
  • obligatoryjne składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 PLN od osoby i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 PLN od osoby

Cena nie obejmuje:

  • napiwków dla miejscowych przewodników, kierowców, boyów hotelowych, bagażowych 85 USD;
  • korzystania z systemu „Tour Guide” 15 Euro;
  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 7 dni od daty zgłoszenia na imprezę)cena zależy od wybranego wariantu podstawowy ok. 3,5% ceny;

 

Tags: