SZWAJCARIA POCIĄGIEM 2024

14.04.2024 Dzień 1 Katowice – Luzerna

O godz.: 04.00 spotkanie na lotnisku w Pyrzowicach. O godz.: 06.15 wylot z Katowic do Frankfurtu. Przylot o godz.: 07.55 i o godz.: 09.45 wylot do Zurichu. Przylot o godz.: 10.40 i przejazd pociągiem do Lucerny. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Zwiedzanie LUCERNY – Muzeum Lodowca, spacer po Starym Mieście, przejście przez słynny Most Kapliczny – symbol Lucerny. Obiadokolacja i nocleg.

15.04.2024. Dzień 2 Luzerna – Bellinzona

Śniadanie. Spacer do przystani. Po zaokrętowaniu o godz.: 10.12 rejs po Jeziorze Czterech Kantonów do do Fluelen (przypłynięcie o godz.: 12.55). Przesiadka na pociąg GOTARDO i o godz.: 13.15 przejazd historyczną, liczącą 120 lat, trasą przez: Goschenen, tunel Gottharda, Airolo do Bellinzony – stolicy kantonu Ticino położonego po południowej stronie Alp i cieszącego się śródziemnomorskim klimatem. Nad miastem górują trzy średniowieczne zamki. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po BELLINZONIE. Kolacja w hotelu. Nocleg.

16.04.2024. Dzień 3 Bellinzona -Locarno -Lugano-Bellinzona

Śniadanie. Całodniowa wycieczka nad Jezioro Maggiore do LOCARNO – najniżej położonego i najbardziej słonecznego miasta w Szwajcarii. Zwiedzenie Sanktuarium Madonna del Sasso i spacer po starym mieście. Przejazd do LUGANO i spacer po przepięknie ukwieconej starówce. Powrót do Bellinzony. Obiadokolacja i nocleg.

17.04.2024.  Dzień 4 Bellinzona – Lugano- Tirano- BERNINA EXPRESS- Pontresina – St. Moritz

Śniadanie. O godz.: 09.16 przejazd pociągiem do Lugano, a następnie o godz.: 10.00 przejazd autobusem wzdłuż jeziora Como do Tirano. Przyjazd o 1300 i po krótkiej przerwie, o godz.: 14.24 przejazd pociągiem BERNINA EXPRESS do Pontresina. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie, która prowadzi przez Przełęcz Bernina położoną na wysokości 2.253 m n.p.m. – najwyższą w Europie przełęcz, przez którą przejeżdżają pociągi. Bernina Express na trasie 122 km przejeżdża przez 55 tuneli oraz 196 wiaduktów i mostów, by pokonać imponującą różnicę wysokości liczącą 1.824 m. Trasa nigdzie nie mogła przekroczyć krytycznych 7% nachylenia, przy którym dało się jeszcze kontrolować pociąg bez zębatki. Wymagało to w najbardziej stromych miejscach budowy spiralnych tuneli dosłownie meandrujących we wnętrzu gór i zakosami wspinających się po zboczach. Trudno studentom współczesnych politechnik zrozumieć, jak projektowano takie pokręcone “precle” bez laserowych mierników i komputerowych symulacji, trafiając z wlotem i wylotem tuneli tam gdzie chciano (chociaż pomyłek i ofiar w ludziach nie brakowało). Po około 2 godzinach jazdy (o godz.: 16.22) pociąg dojeżdża do Pontresina. Stąd lokalnym pociągiem w ciągu 10 minut dojedziemy do St. Moritz. Transfer do hotelu zakwaterowanie i obiadokolacja w St. Moritz.

18.04.2024. Dzień 5 St. Moritz – GLACIER EXPRESS – Zermatt

Śniadanie. Transfer na dworzec. O godz.: 08.51 rozpoczniemy przejazd GLACIER EXPRESS – jednym z najsłynniejszych pociągów na świecie. Odbędziemy niesamowitą podróż przez bujne doliny, wspaniały wąwóz Renu zwany Szwajcarskim Wielkim Kanionem, przełęcze górskie w tym przełęcz Oberalp na wysokości 2.046 m n.p.m., w pobliżu której znajduje się źródło Renu, wypływającego z jeziora Toma. Urzekające widoki oglądane przez duże panoramiczne okna pociągu będą nam towarzyszyły aż do eleganckiego kurortu ZERMATT, gdzie spędzimy dzisiejszy wieczór. Po przyjeździe o godz.: 17.10 spacer do hotelu. Po zakwaterowaniu udamy się do sąsiedniej restauracji na obiadokolację. Nocleg w hotelu.

19.04.2024 Dzień 6  Zermatt – MATTERHORN – GORNERGRAT – Zermat

Śniadanie. Wycieczka na Matterhorn i Gornergrat. Naszą przygodę zaczniemy od wjazdu na lodowiec MATTERHORN (3.883m). Do „lodowego raju” na wysokości 3.883 metrów dostaniemy się najwyższą kolejką linową w Europie – Matterhorn Glacier Paradise. Na szczycie znajduje się 360-stopniowa platforma widokowa, z której można podziwiać widok na 38 czterotysięczników i 14 lodowców. Przy zjeździe wysiądziemy na stacji Furi skąd kolejką gondolową przejedziemy do Riffelberg, a potem historyczną i romantyczną kolejką zębatą dotrzemy do GORNERGRAT (3.089 m). Stąd rozpościera się spektakularny widok na Matterhorn i tutaj mamy możliwość zrobienie niesamowitych „selfi” z Matterhornem – jednym z najbardziej znanych obiektów fotograficznych w Szwajcarii. Znajdujący się tam Kulmhotel jest najwyżej położonym hotelem w Alpach Szwajcarskich i oferuje kulinarne przysmaki na wysokości 3.100 metrów n.p.m. Kolej Gornergrat zabierze nas do centrum ZERMATT. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

20.04.2024 Dzień 7 Zermatt – Montreaux – GOLDEN PASS EXPRESS – Les Avants – Interlaken- Widerswil

Śniadanie. O godz.: 09.13 opuścimy Zermatt pociągiem do Visp gdzie przesiądziemy się do pociągu do Montreaux. Po przyjeździe do stolicy Riwiery Szwajcarskiej o godz.: 11.47 dwugodzinny spacer po centrum pięknie położonego nad brzegiem Jeziora Genewskiego kurortu. O godz.: 14.34 GOLDEN PASS EXPRESS zabierze nas spod palm i ze śródziemnomorskiego klimatu z powrotem w wysokie góry Oberlandu Berneńskiego. Do Les Avants, położonego w odległości 3 km w linii prostej od Montreaux, pociąg musi pokonać 578 metrów różnicy wysokości w ciągu 20 minut podróży. Aby to zrobić potrzebny jest tor zębaty i wiele zakrętów, a po drodze będziemy mieli wspaniałe widoki na Jezioro Genewskie. Po pokonaniu tunelu za Les Avants trasa pociągu wije się przez dolinę, która miejscami jest dość wąska. Opuszczamy francuskojęzyczną część Szwajcarii i wkraczamy do części niemieckojęzycznej. Za miastem Gstaad z luksusowymi sklepami i hotelami, pociąg wspina się na najwyższy punkt całej linii Golden Pass, w pobliżu Saanenmöser, na wysokość 1.279 m. Dalej linia Golden Pass prowadzi przez otoczoną górami dolinę Simmen, typowo szwajcarską zieloną dolinę z farmami, małymi wioskami, lasami. Pociąg kontynuuje swoją trasę do Spiez, miasta położonego w malowniczym miejscu nad jeziorem Thun. Można stąd łatwo zobaczyć górę Niesen w kształcie piramidy. Na końcu pojedziemy wzdłuż rzeki Aare do Interlaken gdzie przyjedziemy o godz.: 17.50. Pięciominutowy przejazd lokalnym pociągiem do wioski Wilderswil – zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

21.04.2024. Dzień 8 Wilderswil – Jungfraujoch- EIGER EXPRESS- Grindelwald -Interlaken-Luzerna- St. Gallen

Śniadanie. O godz.: 8.10 opuścimy koleją Wilderswil i przez Lauterbrunnen przejedziemy do Kleine Scheidegg gdzie przesiądziemy się na kolej zębatą, która wspina się po stromym podjeździe do tunelu Jungfraujoch. Tunel od stacji Eigergletscher liczy 7 km i budowany był w skałach i lodzie w latach 1896 – 1912. Przystanek w głębi tunelu umożliwia spektakularne spojrzenie na północną ścianę Eigeru oraz na świat lodowców przez olbrzymie okna wykute w ścianach. Na szczyt JUNGFRAUJOCH dotrzemy o 10.11. Będziemy mogli podziwiać z platform widokowych “Sphinx” i “Plateau” na lodowcu Aletsch oraz z “Ice Palace” – lodowego pałacu, alpejski świat lodu, śniegu i skał. O godz.: 1147 rozpoczniemy zjazd kolejką zębatą do stacji Eigergletscher (Lodowiec Eiger). Stąd pojedziemy kolejką linową EIGER EXPRESS otwartą w dniu 5 grudnia 2020 roku. W 15 min. wagonik zawiezie nas do Grindelwald Terminal. Z tej stacji pociągiem przejedziemy do Interlaken Ost gdzie dotrzemy o godz.: 13.24.

Od godz.: 14.04 będziemy kontynuować naszą podróż INTERLAKEN – LUZERN – EXPRESSEM. Panoramiczny pociąg jedzie przez przełęcz Brünig do Lucerny, do której dojedziemy o godz.: 1555. O godz.: 16.39 VORALPENEXPRESS zawiezie nas do St. Gallen. Podróż Ekspresem Przedalpejskim to jeden z urokliwszych sposobów na podróżowanie. Pociąg ten daje możliwość poznania innej strony kraju i wprowadzi pasażerów do Szwajcarii o łagodnych, falujących wzgórzach i malowniczych wioskach. Ekspres Przedalpejski nie przejeżdża przez góry, ale podróżuje po zboczach i płaskich stokach, stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Po przyjeździe do St. Gallen o godz.: 18.55 zakwaterujemy się w hotelu. Obiadokolacja w pobliskiej restauracji. Nocleg.

22.04.2024 Dzień 9 St. Gallen – Zurich – Katowice 

Śniadanie. Zwiedzenie ST. GALLEN – katedry i barokowej biblioteki opactwa św. Galla – jednej z najbogatszych i najstarszych na świecie, zawierającej m.in. cenne rękopisy. Spacer po starówce. O godz.: 14.07 wyjedziemy pociągiem do Zurichu. Przyjazd na lotnisko o godz.: 15.06. O godz.: 1805 wylot do Frankfurtu. Przylot o godz.: 19.05. O godz.: 21.20 wylot do Katowic. Przylot na lotnisko w Pyrzowicach o godz.: 22.50.

UWAGA : kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Cena:     przy 20 uczestnikach 14.990 PLN;

przy 16 uczestnikach 15.800 PLN;

dopłata do jedynki    2.200 PLN

Minimalna ilość uczestników – 16 osób

W cenie:

 • bilety lotnicze na trasie: Katowice – Frankfurt – Zurich – Frankfurt – Katowice (bagaż rejestrowany w cenie);
 • przejazd pociągami szwajcarskimi jak w programie w tym: GOTARDO, BERNINA EXPRESS, GOLDEN PASS EXPRESS, VORALPENEXPRESS; bilety 2 klasy i GLACIER EXPRESS klasy 1;
 • wyjazdy kolejkami górskimi wg programu na Matterhorn, Gornergrat, Jungfraujoch;
 • 8 noclegów w hotelach*** i **** w centrum miast (pokoje 2 osobowe z WC i prysznicem);
 • wyżywienie wg programu: 8 śniadań i 8 trzydaniowych obiadokolacji bez wliczonych w cenę napoi (pierwszy posiłek – obiadokolacja w dniu 14.04., ostatni – śniadanie w dniu 22.04.);
 • bilet na rejs po Jeziorze Czterech Kantonów z Lucerny;
 • transfery bagażu z i na lotnisko w Zurichu oraz z hotelu do hotelu;
 • opieka pilota na całej trasie;
 • ubezpieczenie w Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń SA; 01-208 Warszawa, Przyokopowa 31: koszty leczenia (70.000 Euro), koszty ratownictwa (6.000 Euro), następstwa nieszczęśliwych wypadków (15.000 PLN i 15.000 PLN na wypadek śmierci), bagaż podróżny (1.000 PLN);
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
 • obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN i Fundusz Pomocowy – 10 PLN;
 • podatek VAT-marża procedura marży dla biur podróży.

Cena nie obejmuje:

 • opłat za usługi i towary indywidualnie zamawiane przez podróżnego, opłat za mini bar, rozmowy telefoniczne, internet, opłaty za zezwolenie na robienie zdjęć lub kręcenie wideo (jeżeli są wymagane) itp.;
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (uwaga: można wykupić do 5 dni od daty zgłoszenia na imprezę).

Tags: