II GRUZJA ARMENIA

armenia podroz

Dzień 1
Spotkanie na lotnisku wylot do Tbilisi.

Dzień 2 
Przylot do Tbilisi  w godzinach porannych. Wycieczkę rozpoczniemy od śniadania. Potem przejazd do MCCHETA – gruzińskiego Gniezna – zwiedzanie zabytków: Dżwari – klasztor z VI wieku i katedra Sveti Cchoweli z XI wieku – oba obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; przejazd GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ w kierunku najwyższych części Kaukazu, szczytu Kazbek (5047 m n.p.m.); zwiedzenie ANANURI – architektonicznego kompleksu z XVII wieku na który składają się dwa kościoły i twierdza wznosząca się nad zbiornikiem Zhinvali; KAZBEGI (Stepantsminda) – przejazd samochodami terenowymi do ikony kraju – położonego na wysokości 2.170 metrów n.p.m. KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY (Tsminda Sameba). Przy dobrej pogodzie można rzucić okiem na lodowiec na jednym z najwyższych szczytów Kaukazkich – Mt. Kazbegi (5047 m). Obiadokolacja i nocleg w Gudauri.

Dzień 3 
Śniadanie. Przejazd do TBILISI – zwiedzanie: stare miasto, kościół Metekhi, synagoga, katedra prawosławna Sioni z VI w., łaźnie siarkowe; skwer i pomnik Lecha Kaczyńskiego; twierdza Narikala z IV wieku – jedna z najstarszych fortyfikacji w mieście. Spacer wzdłuż ulicy Rustaveli – głównej ulicy miasta z najważniejszymi gmachami urzędowymi. Przejazd trasą: granica gruzińsko – armeńska, obiadokolacja w tradycyjnej restauracji; zakwaterowanie w hotelu i nocleg w Dilijan.

Dzień 4
Śniadanie. Przejazd trasą: JEZIORO SEWAN – „Perła Armenii” – największe jezioro Zakaukazia, położne około 2000 metrów nad poziomem morza, drugie najwyższe słodkowodne jezioro na świecie zajmujące 5% powierzchni kraju; KLASZTOR SEVAN – zwiedzenie zbudowanego na wyspie w VIII – IX wieku, która teraz stała się półwyspem skąd rozciąga się przepiękny widok na jezioro; lunch w położonej w grocie restauracji; NORAVANK – zwiedzimy XIII wieczny klasztor wpisany na listę UNESCO. Przejazd do położonego ok. 110 km na północ Erewania. Obiadokolacja w tradycyjnej ormiańskiej restauracji. Nocleg w hotelu w Erewaniu.

Dzień 5 
Śniadanie. Przejazd trasą: GARNI – cytadela, pogańska świątynia, malowniczy pomnik z okresu hellenistycznego i imponujący kawałek dawnej armeńskiej architektury. Lunch w miejscowym domu, podczas którego będziemy mieli okazję poznać proces wyrobu tradycyjnego ormiańskiego chleba – „lawasz” i barbeque pieczonego w ziemnych piecykach „tonir”. Na północny wschód od Garni, wyżej w wąwozie rzeki Azat, jest wspaniały zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej – GEGHARD – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO niesamowity starożytny ormiański klasztor, częściowo wykuty w skale, którego nazwa „Klasztor Włóczni”, pochodzi od włóczni, która zraniła Jezusa podczas jego ukrzyżowania, rzekomo przyniesionej do Armenii przez apostoła Tadeusza; EREWAŃ – dynamicznie rozwijający się ośrodek w którym nadal dominują elementy sowieckiej przeszłości – zwiedzanie najważniejszych i najciekawszych zabytków miasta: Plac Republiki – budynki rządowe, które zostały zaprojektowane w tradycyjnym ormiańskim stylu architektonicznym: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centralna Poczta, zwiedzenie Galerii Narodowej i Muzeum Historii Armenii; Park Pamięci; Obiadokolacja w tradycyjnej ormiańskiej restauracji. Nocleg w hotelu w Erewaniu.

Dzień 6 
Śniadanie. Przejazd trasą ECZMIADZIN – Armeński Watykan, duchowa stolica Armenii – Katedra „Kościół – Matka Wszystkich Ormian”. Legenda głosi, że to właśnie tutaj, Jezus Chrystus zstąpił z nieba, aby wskazać miejsce, w którym chciał by zbudowano kościół. Eczmiadzin oznacza „Jednorodzony zstąpił”; ZVARTNOTS – przystanek przy ruinach świątyni – perły VII wiecznej architektury, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd na granicę gruzińsko – armeńską w Bavra; WARDZIA – zwiedzenie niesamowitego, wyrzeźbionego w skale średniowiecznego miasta – kompleks rozciąga się na długości ponad pół kilometra, składała się z około 3000 jaskiń i jest jednym z najlepszych przykładów sztuki romańskiej w Gruzji. Jest tam kościół wykuty w skale ze wspaniałymi freskami z XII wieku. Kompleks obejmuje również mieszkania, małe kościoły, salę refektarzy, piwnice winne, itp.; CHERTWISI – postój na zdjęcia twierdzy. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Achalciche.

Dzień 7 
Śniadanie. Przejazd trasą: BORJOMI – wizyta w parku znanym z wspaniałej wody mineralnej „Borżomi”; GELATI – klasztor i akademia z XII w. KUTAISI – katedra Bagrati; Obiadokolacja i nocleg w Batumi.

Dzień 8 
Śniadanie. BATUMI – relaks na plaży; obiadokolacja i nocleg w Batumi.

Dzień 9
Śniadanie. BATUMI – relaks na plaży; i około południa wyjazd do Tbilisi – obiadokolacja z tradycyjnych potraw gruzińskich i z występami folklorystycznymi. Przyjazd na lotnisko.

Dzień 10 
Wylot z Tbilisi i przylot do Polski

Tags: