OGRODZIENIEC

Sezon: wiosna, lato, jesień

1 dzień:
W godzinach porannych wyjazd sprzed szkoły, przejazd do Ogrodzieńca. Spacer szlakiem warowni ogrodzienieckich – od neolitu po współczesność. Uczestnicy zwiedzą gotycko-renesansowy zamek, drewnianą słowiańską osadę na Górze Birów, jaskinię u stóp Birowa – schronienie człowieka pierwotnego oraz bunkry poniemieckie z 1944 roku przy Suchym Połciu, wzgórzu stanowiącym doskonały punkt widokowy na zamek. Przejazd do gospodarstwa agroturystycznego na nocleg – zakwaterowanie, obiadokolacja – chwila czasu wolnego. Około godziny 20-tej ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nocleg;

2 dzień:
Śniadanie. Przejazd do Parku Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu – zobaczymy tu Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa po Częstochowę. Wszystkie makiety zamków i warowni zostały odtworzone zgodnie z prawdą historyczną. Można tu także zobaczyć repliki maszyn oblężniczych z okresu średniowiecza, m.in.: katapultę miotającą pociski, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. Dzięki tym urządzeniom wojennym będzie można poznać metody walk zbrojnych od XIV do XVI wieku.
Przejazd do Radzionkowa, gdzie zwiedzimy Muzeum Chleba, zwiedzanie połączone jest z udziałem w wypieku bułek, które potem dzieci mogą skonsumować. Ponadto „lekcja w dawnej klasie szkolnej” – dzieci zapoznają się z dawnym wyposażeniem szkół oraz zwyczajami jakie wtedy panowały w szkołach.
Powrót.

Tags: