Dzień 1
Zbiórka na lotnisku w Warszawie i do Teheranu.
Dzień 2 Teheran
Przylot do Teheranu, transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas na odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie Teheranu rozpoczniemy od chwili zadumy na cmentarzu, gdzie spoczęli polscy pielgrzymi i żołnierze armii gen. Andersa przyjęci przez gościnny Iran w czasie II Wojny Światowej. Wizyta w Skarbcu Klejnotów Narodowych, gdzie wśród wspaniałości zgromadzonych przez władców Persji można obejrzeć m.in. największy różowy diament świata Darya-ye Nur („Morze Światła”) oraz klejnoty koronne dynastii Pahlawi. Zwiedzanie pałacu Saadabad obecnej rezydencji prezydenta Iranu, której część została przerobiona na muzeum, kompleksu pałacowego Niavaran. Wizyta na bazarze i w mauzoleum Imamzadeh Saleh przy placu Tajrish. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 3 Teheran – Ahwaz
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Teheranu w tym m.in. Golestan Palace, Meczet Imamam Chomeiniego, Muzeum Narodowego Iranu, Muzeum Dywanów, Muzeum Szkła i Ceramiki. W trakcie zwiedzania Lunch, wieczorem transfer na lotnisko wylot do AHWAZU – stolicy naftowej prowincji Chuzestan, transfer do hotelu zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 4 Ahwaz – Choqa Zambil – Susa – Shushtar – Ahwaz
Śniadanie. Przejazd do CHOQA ZAMBIL (lista UNESCO) – jednego z największych i najlepiej zachowanych zigguratów, zbudowanego ok. 1340 roku p.n.e. przez króla Elamu Untash-Gala. SHUSH – zwiedzanie pozostałości starożytnej SUZY, zimowej stolicy króla Dariusza, wizyta w mauzoleum biblijnego proroka Daniela. Następnie przejazd do miasta Shushtar – oglądanie dawnych młynów wodnych. Powrót do Ahwazu. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5 Ahwaz – Bishapur – Shiraz
Śniadanie. Wcześnie rano wyjazd do SHIRAZ – miasta słynnego z róż, słowików i poetów, stolicy prowincji Fars, polityczno – kulturalnego centrum dawnego Iranu. Po drodze zwiedzanie pozostałości miasta BISHAPUR założonego przez Shapura I z dynastii Sasanidów, pogromcy rzymskiego cesarza Waleriana w III w. n.e.: reliefów skalnych sławiących jego zwycięstwa i świątyni. Przejazd przez wspaniałe góry Zagros, przystanek przy znaczącym w historii Persji miejscu zwanym Abu’l-Hayat. Zakwaterowanie w hotelu w Shirazie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6 Shiraz
Śniadanie. Zwiedzanie SHIRAZU, dawnej stolicy Persji: Naranjestan, czyli ogród pomarańczowy. Jego największą atrakcją jest dawna rezydencja królewska. Zwiedzimy też Ogrody Eram. Na szczególną uwagę w Shirazie zasługuje również meczet Nasira ol-Molka. Zbudowany w XIX w., olśniewa wspaniałą architekturą i detalami zdobienia. Mauzoleum Hafiza – najsłynniejszego irańskiego poety – to kolejny punkt na trasie zwiedzania. Mauzoleum znajduje się w ogrodzie, gdzie bardzo często można spotkać osoby zaczytane w poezji Hafiza. Czas wolny na bazarze Vakil, jednym z najstarszych w Iranie. Został on założony w XVIII w. i do dziś jest nieprzerwanie otwarty dla kupujących. Przy wejściu na bazar znajduje się interesujący XVIII-wieczny meczet – Vakil. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na marmurowy minbar wykonany w Azerbejdżanie. Zwiedzenie Mauzoleum Mira Sajjeda Ahmada. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 7 Shiraz – Persepolis – Pasargadae
Śniadanie. Postój przy „Bramie Koranu” pod którą przejdziemy by zgodnie z tradycją zapewnić sobie powodzenie w dalszej części naszej Wyprawy. Przejazd do PERSEPOLIS, starożytnej stolicy Persji, założonej przez Dariusza Wielkiego w VI w. p.n.e., zniszczonej prawdopodobnie przez Aleksandra Wielkiego. Zwiedzanie ruin: Brama Wszystkich Ludów, Sala Stu Kolumn, pozostałości po haremie. Dopełnieniem zwiedzania Persepolis jest wspaniały widok na ruiny ze wzgórza, gdzie znajdują się groby dawnych królów Persji. Przejazd do PASARGADAE – stolicy koronacyjnej, gdzie znajduje się grób założyciela imperium perskiego Cyrusa Wielkiego. W NAKSZ-E ROSTAM zwiedzanie nekropolii Achemenidów. Powrót do Sziraz, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 8 Shiraz – Kerman
Śniadanie. Przejazd do Kerman. Po drodze postój w SARVESTAN – gdzie zwiedzimy ruiny Pałacu Sassanidów z 5 wieku. Zakwaterowanie w hotelu w Kerman, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 9 Kerman – Rayen – Shahdad – Mahan – Kerman.
Śniadanie. Przejazd do RAYEN – zwiedzenie imponującej i opuszczonej cytadeli. Następnie przejazd do SHAHDAD podziwianie wspaniałych piaskowych zamków zbudowanych przez siły natury i czas. Po południu przejazd do MAHAN. Spotkamy tu sufitów, którzy przebyli długą drogę, aby złożyć hołd ich sufickiemu mistrzowi Shah Nematollah Vali w jego sanktuarium i poleniuchować w Ogrodach Shahzadeh podziwiając wspaniały przykład perskich ogrodów, których soczysta zieleń kontrastuje z surową pustynią w tle. Powrót do Kerman wizyta na Bazarze. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 10 Kerman – Yazd
Śniadanie. Zwiedzanie KERMAN by zapoznać się z sufizmem i mistycyzmem. Odwiedzimy grób Moshtagh Ali Shaha, Ganj Ali Khan – stare łaźnie tureckie w irańskim stylu, Meczet Piątkowy z jego majestatyczną perską architekturą. Wizyta na bazarze. Odwiedzimy też Muzeum wojny Irańsko – Irackiej. Przejazd do YAZD – miasta, które jest uznawane za jedno z najstarszych na świecie. Jest to również główny ośrodek dawnej religii Persji – zoroastryzmu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 11 Yazd
Śniadanie. Zwiedzanie YAZD, którego zabytki są wpisane na listę UNESCO: Świątynia Ognia, która jest głównym ośrodkiem zoroastryzmu w kraju. W środku świątyni znajduje się wiecznie płonący ogień, podtrzymywany bez przerwy od ponad 1500 lat. Spacer po starym mieście z labiryntem wąskich uliczek. Zwiedzanie Meczetu Piątkowego, Meczetu Amir Chokhmaq i Muzeum Wody. Ciekawostką miasta są tzw. badgiry – wieże do łapania wiatru i kierowania go do mieszkań, dzięki czemu do domów wprowadzano świeże powietrze. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 12 Yazd – Nain – Isfahan
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Isfahanu. Po drodze postój w NAIN – jednym z najsłynniejszych ośrodków tkania doskonałych perskich dywanów. Po południu przyjazd do ISFAHANU, o którym w Iranie mówi się, że jest połową świata. Znajdują się tu bowiem jedne z najciekawszych zabytków Iranu, a mieszkańcy prowadzą bogate życie nocne. Miasto słynie również z pięknych kobiet. Zwiedzanie rozpoczniemy od placu Imama Homeiniego – jednego z największych placów miejskich na świecie. W jego sąsiedztwie znajdują się Meczet szacha Lotf Allaha, Meczet Imama, pałac Ali Kapu i park, gdzie można chwilę odpocząć przy herbacie. Plac jest otoczony licznymi zakładami rzemieślniczymi i sklepikami, gdzie można kupić oryginalne pamiątki. Odwiedzimy też Bazar Bozorg. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 13 Isfahan
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie dzielnicy ormiańskiej, nazywanej Dżulfa. Ormianie osiedlili się tu w XVIII w., wtedy też przyznano im swobody wyznania. Do dzisiaj ta część miasta znacznie różni się od pozostałych dzielnic pod względem architektury, a także sposobu ubierania się i mentalności jej mieszkańców. Najciekawszym miejscem dzielnicy jest katedra Vank. Następnym punktem zwiedzania będą Trzęsące się Minarety zbudowane w XIV w. Jest to ciekawostka, która przyciąga rzesze turystów. Udamy się do Pałacu Czterdziestu Kolumn, gdzie na szczególną uwagę zasługują piękne zdobienia i freski. W czasie spaceru po mieście będziemy podziwiać mosty na rzece Zajande (w mieście jest ich 11). Najciekawszy jest Si – o Seh – Most Trzydziestu Trzech Łuków, zbudowany w XVI w. o całkowitej długości 298 metrów. Inne to most Chubi – 21 łuków o całkowitej długości ok 150 m, most Khaju – uważany za najpiękniejszy w Isfahanie – zbudowany w 1650 roku oraz most Shahrestan – najstarszy (XII wieczny) o 11 łukach. Zwiedzimy też Meczet Piątkowy – największy meczet w Iranie. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 14 Isfahan – Abyaneh – Nuszabad – Niasar – Kashan
Wyjazd z Isfahanu trasą wzdłuż posterunków ochrony zlokalizowanych przy ośrodkach atomowych. W ABYANEH, miejscowości, której mieszkańcy wciąż ubierają się w tradycyjne stroje, oglądanie charakterystycznych domów z czerwonej gliny. W NUSZABAD zwiedzanie niedawno odkrytego podziemnego miasta. W NIASAR oglądanie procesu produkcji wody różanej i okazja do zakupów, a także zwiedzanie jaskini mitraistycznej. Przyjazd do KASHAN – typowego irańskiego miasta znanego m.in. z dywanów, ceramiki i wody różanej, z którego trzech Mędrców rozpoczęło swoją podróż do Betlejem. Wizyta w Shazdeh Ibrahim Mausoleum, tradycyjnych rezydencjach kadżarskich z XIX w. oraz w ogrodach Fin – kompleks wybudowany w XVI w. przez Szaha Abbasa I, jako odzwierciedlenie raju na ziemi. Zwiedzanie Muzeum Narodowego (piękny przypałacowy ogród, architektura z czasów kilku dynastii, ciekawostki etnograficzne i archeologiczne). Tradycyjna wizyta na Bazarze. Obiadokolacja. Nocleg w Manouchehri w tradycyjnym hotelu.
Dzień 15 Kashan – Qom – Teheran
Śniadanie. Docieramy do QOM ‒ najważniejszego ośrodka teologicznego kraju, zwiedzanie domu Chomeiniego i głównego meczetu; oglądanie niezwykłego miasta, w którym rozpoczęła się rewolucja irańska w 1978 r. Przejazd do Teheranu pożegnanie z Iranem na teherańskim bazarze będzie ostatnią okazją do zakupu pamiątek. Kolacja. Przejazd na lotnisko.
Dzień 16 Teheran – Warszawa
Przylot do Warszawy.