Dzień 1
Wylot z Warszawy.
Dzień 2
Przylot do Colombo stolicy Sri Lanki; po załatwieniu formalności granicznych spotkanie z przewodnikiem i przejazd do centrum. Zwiedzanie COLOMBO zaczniemy od dzielnicy zwanej „fortem”, gdzie obok budynków zbudowanych w XVI wieku przez Portugalczyków stoją nowoczesne biurowce; zwiedzimy m.in.: Muzeum Narodowe z kolekcją pięknych antyków i sztuki Sri Lanki, hinduistyczną świątynię Kovila i kościół Wolvendhal (zabytek z okresu panowania Holendrów), aby doświadczyć różnorodności religii, pochodzenia etnicznego i zwyczajów, ratusz, Ogrody Cynamonowe – ekskluzywne przedmieścia, gdzie w pięknych pokolonialnych willach mieszczą się liczne ambasady i elitarne szkoły, Bandaranaike Memorial International Conference Hall – prezent dla Sri Lanki od Ludowej Republiki Chin i świątynię Ganagaramaya. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 3
Śniadanie. Przejazd trasą: AUKANA – zwiedzanie świątyni Aukana z kolosalnym posągiem Buddy (15 metrów wysokości) wyrzeźbionym w skale; ANURADHAPURA – pierwsza stolicy Sri Lanki znana z dobrze zachowanych ruin starożytnej cywilizacji Sri Lanki. Miasto, obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie i jednym z ośmiu miejsc Światowego Dziedzictwa na Sri Lance. Anuradhapura osiągnęła największy rozwój na początku naszej ery. W tym okresie była jednym z najbardziej stabilnych i trwałych ośrodków władzy politycznej i życia miejskiego w Azji Południowej. Miasto miało najbardziej złożone systemy nawadniania starożytnego świata, położone w suchej strefie kraju, administracja budowała wiele zbiorników do nawadniania terenu. Większość z nich przetrwała do dziś. Zwiedzanie najważniejszych świątyń: skalnej świątyni Isurumuniya (III w. p.n.e.) z posągiem siedzącego Buddy, która słynie z pięknych rzeźb w skale, Wielkiej Stupy – Ruwanveliseya z charakterystycznym murem złożonym z figur słoni naturalnej wielkości, Stupy Jethawanaramaya i wihary (klasztor buddyjski) Abhayagiriya, oraz Stupy Thuparamaya, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz zobaczenie świętego drzewa Sri Maha Bodhi, mającego dla buddystów znaczenie religijne, gdyż zostało wyhodowane ze szczepu tego figowca, pod którym Budda doznał oświecenia. Zakwaterowanie i obiadokolacja i nocleg w okolicach Anuradhapura.
Dzień 4
Śniadanie. Przejazd trasą: MIHINTALE – kolebka buddyzmu na Sri Lance z imponującym sanktuarium na wzgórzu, do którego droga wiedzie po 1840 granitowych schodach które pokonuje się w kilku fragmentach, z których każdy prowadzi do innej świątyni (Kantaka Chetiya, Stupa Ambasthala, stupa Drzewa Mangowego i wiele innych); resztki kamiennego mostu z IX wieku nad Mawathu Oya; MANNAR – od VI w. p.n.e. do XIII w. n.e. to co dziś jest okręgiem Mannar było częścią królestwa Rajarata – jednego z trzech królestw na wyspie. Następnie rządzili tu Portugalczycy, Holendrzy i Brytyjczycy. W 1815 r. Brytyjczycy przejęli kontrolę nad całą wyspą Cejlon. Od 1984 roku rządzili tu buntownicy z Tamilskiej Armii Tygrysów Wyzwolenia. Od 2008 roku rząd odzyskał kontrolę nad tymi terenami i teraz panuje tu spokój. Zobaczymy stary most kolejowy Mannar na linii łączącej kiedyś Cejlon z Indiami, prowadzący na półwysep Jaffny most Sanguppidy. Szczególne miejsce to „Most Adama” – jaki stanowi ciąg piaszczystych wydm między Cejlonem a Indiami. Późnym popołudniem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5
Śniadanie. Przejazd trasą: POLONNARUWA – zwiedzanie drugiej stolicy Sri Lanki: ruiny pałaców, stupy, rzeźby Buddy; przejazd do TRINCOMALEE – położonego na wschodnim wybrzeżu naturalnego portu głębinowego przyciągającego od czasów starożytnych przyciąga marynarzy, przedsiębiorców i pielgrzymów z Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Chin, Azji Wschodniej i Australii. Zwiedzenie mostów: most Irakkandi. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w okolicy Trincomalee.
Dzień 6
Śniadanie. Przejazd trasą mostową: most Kinniya – najdłuższy most na Sri Lance; most Upparu, most Gangai; most Ralkuli; most Oddamavadi; most Kallady stary – najstarszy i najdłuższy most żelazny na Sri Lance i nowy z 2013 roku; most Manmunai. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w okolicy Sigirija
Dzień 7
Śniadanie. SIGIRIJA – zwiedzanie starego królewskiego pałacu zbudowanego w V wieku na szczycie skały przez króla Kasyapę. Twierdza jest wspaniałym przykładem sztuki inżynierskiej i planowania urbanistycznego starożytnej Sri Lanki. Zawierała w sobie ogrody, starożytne „spa”, baseny i „jacuzzi”, pomysłowy system hydrauliczny do pompowania wody na szczyt skały, zamek i pomieszczenia mieszkalne.
Po południu udamy się na wycieczkę folklorystyczną po okolicznych terenach co pozwoli poznać nam rzeczywistość społeczną i da nam kontakt z miejscową ludnością. Imponująca roślinność, tropikalne ptaki, motyle. Zobaczymy uśmiechniętych mieszkańców wioski przy ich codziennych zajęciach takich jak rybołówstwo czy pranie ubrań nad brzegiem jeziora – jest to szczególny spektakl. Dalszą podróż kontynuować będziemy katamaranem by w środku dżungli zwiedzić gospodarstwo gościnnego rolnika, który zaprowadzi nas do swoich upraw. Dalej wozem zaprzężonym w byki, na grzbiecie słonia i znów wozem zaprzężonym w woły drogą przy której możemy zobaczyć ptaki, małpy i jakąś iguanę na ziemi lub w wodzie, a nawet słonia. Odpoczywajmy i cieszmy się niepowtarzalną scenerią, widokiem błękitnego nieba prześwitującego między wysokimi drzewami, promieniami słonecznymi, które przenikają przez gęstą dżunglę. Wielkie i latające wiewiórki lub grupy papug długoogonkowych z różowymi „koronami” mogą zaskoczyć nas nisko przelatując nad naszymi głowami. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 8
Śniadanie. Przejazd trasą: DAMBULLA – geograficznego środka Sri Lanki będący ważnym centrum gospodarczym i kulturalnym kraju; zwiedzenie Złotej Świątyni stanowiącej ikonę Sri Lanki, będącej w zasadzie kompleksem pięciu świątyń mieszczących się w jaskiniach i wspaniale ozdobionych malowidłami częściowo z I wieku p.n.e. oraz 150 posągów Buddy; MATALE – centrum rolniczego rejonu Sri Lanki gdzie uprawia się herbatę, drzewa kauczukowe, przyprawy; zwiedzenie ogrodu przypraw by dowiedzieć się jak rośnie pieprz czy wanilia, jak pozyskuje się cynamon, czym są goździki, jak wyglądają owoce kakaowca i wiele innych ciekawych rzeczy. KANDY – ostatnia stolica Sri Lanki przed panowaniem brytyjskim na Cejlonie od 1815r. – zwiedzanie wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świątyni Zęba Buddy, Międzynarodowego Muzeum Buddyzmu; zwiedzenie ogrodu botanicznego w PERADENIYA założonego w 1816 r. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Wieczór zakończymy na spektaklu „Cuda Azji” gdzie w rytmie tradycyjnej muzyki i bębnów zapoznamy się z bogatą kulturą Sri Lanki.
Dzień 9
Śniadanie Przejazd trasą: GAMPOLI – dawnej stolicy Sri Lanki z XIV w. Zwiedzenie świątyń AMBEKKE I LANKATHILLAKE; przejazd stromymi drogami przez wzgórza pokryte plantacjami herbaty do Nuwara Eliya – miasto o typowo angielskim krajobrazie kiedyś rządzone przez angielskich i szkockich plantatorów herbaty z kolonialnymi domkami, żywopłotami i jednym z najlepszych na świecie pól golfowych. Po drodze zatrzymamy się przy moście Ulapane, oraz na plantacji herbaty, aby dowiedzieć się o produkcji herbaty i jej znaczeniu dla gospodarki Sri Lanki (dawniej zwanej Cejlonem) która jest czwartym na świecie eksporterem herbaty i odpowiada za około 25% eksportu herbaty na świecie. Następnie postój przy wodospadzie Ramboda Przejazd do Nuwara Eliya. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 10
Śniadanie. Przejazd do Nianuoya o 9.30 wyjazd na następny odcinek trasy będący malowniczą to przejażdżka pociągiem „przez wzgórza pokryte krzakami herbaty, tunele, lasy eukaliptusowe, wsie tamilskie. Nisko położone chmury dodają tajemniczości tej podobno najpiękniejszej na świecie trasy kolejowej zwanej „Podróżą w Chmurach”. Po przyjeździe do Ella o 13.26 przejazd do zabytkowego drewnianego mostu Bogoda z XVI wieku – najstarszego zachowanego mostu drewnianego na Sri Lance, następnie most Demodara –
9 łukowego mostu ceglanego z 1921 roku; postój przy wodospadach Rawana przejazd do do KATHARAGAMA – zwiedzanie świątyni Hindu. Zakwaterowani, obiadokolacja i nocleg nad jeziorem Katharagama.
Dzień 11
Wcześnie rano wyjazd na jeep-safari po PARKU NARODOWYM YALA w czasie którego przy odrobinie szczęścia być może uda się nam zobaczyć jedne z największych zwierząt występujących na wyspie czyli słonia, lamparta, niedźwiedzia, bawoła lub krokodyla.
Powrót do hotelu na śniadanie. Przejazd trasą: GALLE – zwiedzenie Fortu wybudowanego przez Portugalczyków i powiększonego przez Holendrów w 1663 roku i wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. BALAPITIYA – malowniczy rejs rzeką MADHU przez spokojne szlaki wodne pośród bujnej zieleni. Poznamy życie ludzi w wioskach na brzegach rzekli i poznamy uprawę cynamonu, zatrzymamy się na małej wyspie rzecznej, odwiedzimy Farmę Żółwi i fabrykę masek.
Bentoty – zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym przy plaży. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 12-13
Śniadania. Wypoczynek – dla chętnych możliwość udziału w wycieczkach fakultatywnych. Obiadokolacje i noclegi.
Dzień 14
Śniadanie. Po południu przejazd trasą: most Bentota, KALUTARA – zwiedzenie imponującej białej stupy – Gangatilake Vihara – która wyjątkowo jest pusta i ma pięknie malowane wnętrze, a do której dostaniemy się przez most Kalu-ganga – co dosłownie znaczy Czarna Rzeka. Do rozwoju Kalutary przyczynił się handel przyprawami. Portugalczycy, Holendrzy i Brytyjczycy budowali tu fortyfikacje, aby chronić ujście rzeki, nad którą rosły przyprawy, a w szczególności cynamon. Ten region był i jest w dużym stopniu uzależniony od kokosu i jego wielu produktów ubocznych. Jednym z tych produktów ubocznych jest toddy – sfermentowany sok kwiatu kokosowego, który jest ulubionym napojem alkoholowym wśród mieszkańców Sri Lanki. Zwiedzenie mostu Kalutara i mostu Narthupana; Negombo – obiadokolacja; około godz. 2300 przyjazd na lotnisko w Colombo.
Dzień 15
Przylot do Warszawy.